Všechno bude ok (i když vám to teď tak nepřipadá)

Ráno se probudíte a hned si začínáte dělat starosti. Co si dáte k jídlu, co musíte dnes dělat, s jakými lidmi se setkat a tak dále.

Trápí vás, co si jiní – členové rodiny, kamarádi, kolegové i zcela neznámí lidé – o vás mohou myslet. Míjíte venku protijdoucí a aniž byste si to uvědomovali, děláte si hlavu, jak asi v jejich očích vypadáte.

Starosti vám dělají pracovní povinnosti (emaily, schůzky, jednání, lejstra a tak dále) i povinnosti osobního života (rodina, její blahobyt, účty atd. atd.). Pořád se vám zdá, že v něčem nejste dost dobří, že nežijete «jak se patří», avšak chvíle, kdy byste byli se vším spokojeni, se nedostaví nikdy.

Zneklidňujete sami sebe srovnáváním s jiným lidmi, myšlenkami na to, co už nenávratně uplynulo i na to, co vás asi čeká, dobrá či špatná budoucnost a jak ji zvládnete. Nervujete se kvůli tomu, že jste na něco nejspíš zapomněli, máte pocit viny, že se nezlepšujete jak byste měli, že nejste štíhlejší nebo silnější nebo chytřejší… zkrátka si děláte hlavu se všemi těmi nesčetnými věcmi, které by vás v zásadě neměly vůbec zneklidňovat.

A čas letí…

Nejste v tom sami. Každý občas uvízneme ve vlastních myšlenkách.Uvědomit si musíte jednu věc: bez ohledu na to, co se teď zrovna děje, bude všechno dobré, všechno se usadí na patřičná místa. Všechno bude OK.

Všichni pořád vyšilujeme, že něco není jak má, že si o nás jiní něco myslí nebo nemyslí a tak dále a tak podobně. Krátce řečeno, soustřeďujeme se pouze na ty negativní možnosti. Ty však tvoří jen malou část z veškerých nám zcela dostupných možností. Šance, že se negativa naplní, jsou opravdu malé. Ale i kdyby se snad nějaká z vašich obav naplnila (například si o vás někdo něco špatného myslí), jen těžko to nějak významně ovlivní váš život.

Pravda je taková, že i kdyby se všechny vaše strachy naplnily, v devětadevadesáti případech ze sta všechno bude i nadále v pohodě.

Jen si vybavte, co vám poslední dobou dělalo starosti, pro co jste nebyli tak docela klidní. Něco podobného jste přece už určitě prožívali dříve, viďte? Byli jste nuceni vypořádat se s všelijakými problémy, ale váš život se proto nesesypal, naopak, získali jste cennou zkušenost, která možná nejprve bolela, ale díky ní jste nyní silnější.

Pokud si budete vždycky říkat, že všechno bude dobré, dokážete se postupně zbavit zbytečného rozrušení a neklidu. Zlepší se kvalita a výkon vašeho uvažování i život jako celek.

Začínejte den v klidu a pohodě. Teprve s upřímným úsměvem na tváři se věnujte práci a všem svým záležitostem. Zkuste to, pomáhá to.

Co si však počít, když přijde skutečné, opravdové, zdrcující neštěstí?

Jak se s tím vyrovnat?

Dovolte mi podělit se s vámi o jeden malý příběh:

«Dnes je mi sedmačtyřicet a čtu si dopis na rozloučenou, který jsem napsal přesně před dvaceti lety, snad dvě minuty před tím, než do pokoje vešla má dívka Carol a oznámila mi, že je těhotná. Její slova byla jediným důvodem, proč jsem se tehdy nezabil. Můj život z ničeho nic získal smysl a začal se pomalu měnit k lepšímu. Nebylo to snadné. Nicméně Carol je dnes mojí ženou a prožili jsme spolu už devatenáct šťastných let. Dceři je přes dvacet a studuje medicínu. Má ještě dva mladší bratry. Každý rok na své narozeniny si čtu ten svůj dopis a jsem nesmírně vděčný za to, že se mi dostalo ještě jedné šance.»

Tohle je úryvek emailu jednoho z posluchačů mého kursu. Jeho slova mi připomínají, že někdy skutečně musíme prožít «vnitřní smrt», abychom se obrodili a byli silnější a šťastní.

Okolnosti i lidé vás někdy budou doslova drtit. Jestliže se však dokážete soustředit na to pozitivní, otevřete své srdce lásce a půjdete dál bez ohledu na cokoli, dokážete se postupně dát dohromady, sebrat se a být ještě silnější a šťastnější, než jste byli před tím.

Dovolte mi připomenout vám některé náznaky, že věci budou zase dobré, i když vám to teď vůbec tak nepřipadá.

1. Změny se dějí právě teď. Nic není definitivní. Jste svobodní.

V životě je všechno jen dočasné. Nic netrvá věčně. Každá chvíle nám přináší něco nového a odnáší něco starého. Druhou šanci dostáváme každou vteřinu.

Po dešti vždycky vyjde slunce. Po noci nastává ráno. Bůhví proč si to moc často neuvědomujeme.

Od lidí z celého světa neustále poslouchám zdrcující příběhy o tom, jak se celý jejich život změnil v pokus vyrovnat se s jednou nespravedlivou událostí minulosti. Všechny možnosti, jichž se jim dostalo, spalují tito lidé zápalem nesmyslné odhodlanosti změnit něco, co změnit nemohou. Dejte si pozor, abyste k nim nepatřili.

Jste produktem své minulosti, nesmíte však žít v jejím zajetí. Chytat se něčeho, co dávno není, znamená stát se zajatcem čehosi, co už minulo. Seberte odvahu a řekněte minulosti «sbohem». Život vás za to odmění novým «Buď zdráv!». Ať je to jakkoli těžké, můžete a musíte minulost nechat být.

Musíte se s mířit s tím, že nevíte, jak se bude život vyvíjet dál. Naučte se tuhle svobodu mít rádi a vážit si jí. Teprve když visíte ve vzduchu a nevíte jistě, co dělat dál, můžete mávnout křídly a rozletět se budoucnosti vstříc. Jistě, nevíte, co vás tam čeká, ale na tom nesejde. Důležité je, že vaše křídla se konečně rozevřela. Ponesou vás daleko dopředu.

2. Máte spoustu podivuhodných možností.

Zpravidla usilujeme o pouhý nepatrný zlomek životní zkušenosti – dobré časy, příjemné situace, zážitky, které nás činí šťastnými. Avšak to, s čím se setkáváme v každodenní realitě, je něco docela jiného. Život nám přináší rozsáhlé spektrum všemožných zážitků, které v nás vyvolávají hněv nebo lásku, smutek nebo radost, zklamání i nadšení, pocit osamělosti nebo rozpaky… Tyhle emoce střídají jedna druhou. Jsou součástí naší reality, jsou součástí kolektivního stavu lidstva.

Otázka zní, jak na ně budete reagovat VY.

Můžete se vzbouřit proti nespravedlnosti, protože se vám nedostalo toho, co jste chtěli. Můžete se rozhněvat na celý svět kvůli bolesti, kterou jste museli prožít. Můžete se pokoušet klást odpor a popírat smutek, zklamání, rozpaky a tak dále. Nesmíte však zapomenout, že pokud si budete vybírat jenom to negativní, situaci tím jenom zhoršíte a přivede vás to k ještě většímu zoufalství.

Zřejmě účinnější možností je přijetí reality a celého širokého záběru životních událostí a příhod, s nimiž jste se setkali. To zahrnuje všechny vaše emoce, veškeré vzlety a pády, všechny radostné i smutné okamžiky i to, co se dělo mezi nimi. Život opravdu nejsou jen pestří motýli a zářivá duha. Je složitý a nepředvídatelný.

Přijmout život naplno znamená otevřít si nevídané možnosti, být připraven na nečekané změny, projevovat sám k sobě soucit a laskavost v těžkých chvílích, milovat, ať se děje cokoli a být vděčný za možnost tohle všechno prožívat.

Znamená to nečekat, že život bude vždycky jen klidný a uměřený. Brát realitu, jaká je a brát tak i sebe sama. A vždycky usilovat o něco lepšího.

3. V kteroukoli chvíli můžete udělat krok ke změně k lepšímu.

Nemusíte hned zrovna usilovat o pokoření světa. Budete-li se pokoušet dosáhnout okamžitého uspokojení (významných a rychlých změn), bude váš život naplněn bolestí a zklamáním. Pokud budete každou chvíli brát jako možnost malé užitečné investice do sebe sama, výsledek na sebe nedá dlouho čekat.

I když se všechno sesype, vždycky můžete najít spoustu malých věcí, které se dají obnovit. Když se zdá, že všechno jde šejdrem, může i nevýznamná pozitivní snaha změnit věci k lepšímu. Časy velkých potíží jsou časy velkých možností. Neexistují problémy, s nimiž byste si nedokázali poradit. Když jde všechno dobře, je velice snadné upadnou do sebeuspokojující rutiny. Zapomenout na to, jak neuvěřitelně schopní a vynalézaví dokážete být. Nezapomínejte na malé pozitivní krůčky. Jeden po druhém proměňují život k lepšímu.

Každý životní okamžik podmiňuje ten následující. Je mostem mezi realitou, v níž se nacházíte nyní a viděním toho, kde být chcete.

Nejpodivuhodnější je, jak můžete realitu měnit. Musíte se jen rozhodnout, co s ní chcete udělat. Největší chybou ze všech je nedělat nic, protože to, co můžete v daný moment podniknout, je jenom opravdu malá a nevýznamná věc. Ty maličké krůčky správným směrem jsou větší jistotou než obrovský krok, při kterém můžete zakopnout, upadnout a už nikdy se nepostavit na nohy. Cesta k tomu, co si v životě nejvíce přejete, se skládá právě z tisíců každodenních maličkých krůčků. Udělejte tedy první krok a nezastavujte se. Pouze pracovitost a vytrvalost vás dostanou tam, kde chcete být.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
5 pravidel zjednodušujících život
3 způsoby jak si v životě udělat pořádek