3 způsoby jak si v životě udělat pořádek

Někdy se zdá, že život je zamračený, bez jediného světýlka. Kariéra ustrnula, osobní život je v troskách a ekonomická situace v zemi je hrozná. Kouč a motivační řečník John Kim zná tři způsoby, jak změnit svůj život k lepšímu.

Viděli jste někdy rybu, která plave v kalné vodě? Je schlíplá, má málo energie, sotva pohybuje ploutvemi, jako bych na nich měla okovy. Vyměníte-li vodu za čistou, všechno se rázem změní. Ryba ožije, bude vesele rejdit a šupiny se jí budou jen blýskat.

Naše myšlenky a přesvědčení se podobají vodě. Negativní životní zkušenost formuje falešná přesvědčení, zachmuřuje myšlenky a zbavuje nás životní energie. Začínáme pochybovat o svých schopnostech, vázneme v nikam nevedoucích vztazích, neumožníme vlastnímu potenciálu, aby se naplno rozvinul.

Na rozdíl od ryb však lidé mohou svou „vodu“ vyměnit sami. Mnoho z nich se přesto stane otroky vlastních myšlenek a vůbec je nenapadne, že by je mohli změnit, řídit, ovládat. Nevyvinou žádnou snahu, aby svůj způsob uvažování nějak ovlivnili. Buď ze strachu, nebo proto, že se domnívají že si „čistou vodu“ ani nezaslouží.

Pravda je zřejmá – každý může vyčistit svoje akvárium. Probouzíte se a plánujete si den. Usmějte se, nalaďte se pozitivně. Investujte do zdravých vztahů. Obklopujte se kladně naladěnými lidmi. Všímejte si pěkných, radostných chvil. Vytvořte něco. Svůj život změníte, když změníte svůj vztah k němu.

Myšlenkami všechno začíná a také končí. To, co si o sobě myslíte, určuje a formuje vaši realitu. Tyhle tři způsoby vám pomohou očisitit svoji „vodu“:

1. Zjistěte, jakou energií jste naplněni, zda kladnou nebo zápornou

Pokud ve vás převládá negativní energie, držíte se křečovitě vztahu, který se vyčerpal, pěstujete si zlozvyky a nezdravé modely chování, špatně spíte, ustavičně sami sebe hodnotíte. Znervózňujete se kvůli hloupostem, jíte nezdravé jídlo, hádáte se a odporujete, nadáváte, zlobíte se a život vnímáte jako trest.

Jste-li naplněni kladnou energií, pak něco tvoříte, budujete, investujete do sebe a do lidí, kteří jsou pro vás důležití. Stanovujete zdravé meze, nasloucháte sami sobě, bez zábran a klidně vyslovujete vlastní názor a sníte. Neodsuzujete ani sebe ani jiné, nikoho nehodnotíte a nemáte strach.

Vedete aktivní způsob života, věnujete pozornost tomu, co jíte, pijete hodně vody a nemáte problémy se spaním. Dokážete upřímně milovat a umíte odpouštět.

2. Uvědomte si, která falešná přesvědčení formují váš život

Nikdo se nestal dospělým bez trápení. Trápení to bylo různé: fyzické, morální, sexuální, emocionální. Někdo si navždycky zapamatoval, jak ho zamykali do komory, jiný vzpomíná na první nešťastnou lásku a další na smrt někoho blízkého nebo rozvod rodičů. To, co jste viděli a cítili, jak se k vám chovali lidé okolo vás, v mnohém určuje váš život a podílí se na vatváření falešných stereotypů.

Rádi byste se nechali tetovat po celém těle a hráli na bicí v rockové kapele, ale zvolili jste dráhu účetního?

Falešná přesvědčení: nikdy nebudu šťastný. Jsem k ničemu. Nedokážu mít úspěch. Nikdy mi nic nevyjde. Jsem oběť. Jsem slaboch. Když nezbohatnu, nebude mě nikdo mít rád, atd. Tyto a jiné negativní myšlenky ovlivňují váš život, snižují vám sebevědomí a blokují vaše schopnosti i přání.

Zkuste si teď představit, jaký by mohl váš život být bez nich. S kým byste se chtěli přátelit? Koho byste pozvali na rande? Jaké zaměstnání byste si vybrali? Co byste dělali ve volnéím čase?

3. Nepoddávejte se falešným přesvědčením, nevěřte lživým jistotám a dělejte právě to, v čem vám brání
Účinný způsob, jak zjistit, co je falešné přesvědčení a co ne, je jednoduchý: položte si otázku čeho se bojíte a proč.

Chcete se nechat tetovat po celém těle, jezdit se na motorce a hrát na bicí v rockové kapele. Ale bojíte se otce, proto jste si raději zvolili povolání účetního, oženili se se slušnou dívkou a po včerech popíjíte pivo u televize. Jednáte tak, protože jste přesvědčeni, že dobrý syn nemůže být rockerem. To je však falešné přesvědčení.

Začněte žít svůj život. Jenom tak očistíte svoji „vodu“ a budete se cítit svobodní a šťastní.

Zkuste si sami určit, co to znamená být dobrým synem. Jaký by měl být? Odpovězte si a pochopíte, že dobrý vztah k otci nemá nic společného s tetováním ani motorkou. A teď začněte žít po svém: obnovte stará přátelství s kamarády muzikanty, nechte si udělat první sérii kérek a kupte si motorku. Očistěte svou vodu…

Podle Johna Kima

=========
Test: Jedno jediné slovo určí zdroj vašich problémů
Jak změnit svůj život. Dvě strategie.