Stres odchází s penězi: co počít, když je nám mizerně


Jak se vypořádat s psychickou krizí? Jak se vyprostit z močálu splínu a sklíčenosti? Přečtěte si několik konkrétních rad zkušené psycholožky.

Stalo se něco zlého. Dozvěděli jste se strašnou zprávu, pohádali se s někým ze svých blízkých, vyhodili vás z práce, urazil vás někdo nebo nechal, dveře práskly, v telefonu zazněl obsazovací tón a vy jste zůstali sami se svým neštěstím…

Pokud se něco takového přihodí, pak abyste se nezbláznili, musíte něco ihned podniknout. Tady je pár možností:

1. Okamžitě někomu zavolat a podělit se o svoje neštěstí. Nejlépe přátelům. Ideální je, přijedou-li hned k vám, aby vám pomohli přečkat nejhorší chvíle. Určitě se nezamykejte, nezůstávejte o samotě. Neztrácejte kontakt se světem.

2. Pijte hodně vody, minerálky nebo džusu. Rozhodně žádný alkohol. Ten jenom prohloubí vaši depresi.

3. «Rozšiřte» svůj pohled! Člověk, kterého potkalo něco zlého, mívá pohled upřený na jedno místo, do prázdna. V takovém stavu je těžké vymanit se ze situace, která na něj dopadla. Nejlepší je jít ven. Dívat se na lidi, prohlížet si výlohy, vejít do obchodu a prohlížet si zboží na regálech. Dívejte se na květiny a stromy, prohlížejte každou podrobnost na všem okolo. Pomáhá to dostat se z nezdravé soustředěnosti na „odpočinkovou“ vlnu. Nemusíte s lidmi rozmlouvat, ale být mezi nimi, chodit vedle nich.

4. Mějte v rukách něco hezkého, příjemného na dotek, oblíbenou hračku, flakón s parfémem nebo třeba růženec. Můžete si přitom říkat „mám se dobře“, „to přejde“, „je to hlupák, já jsem chytrá hlava“, „já jsem ten nejlepší“… atp.

5. Poslouchat hudbu. Jakoukoli hudbu, kterou máte rádi, s výjimkou hudby smutné. Nejlepší psychoterapeutické účinky má latinskoamerická hudba.

6. Lehce masírovat středy dlaní. Jsou tam nervová zakončení sluneční pleteně. Lehounce přejíždějte špičkami prstů po středu dlaně a vybavte si dětskou říkanku o myšičce vařící kašičku. Malujte si na dlani spirálu, může to i trochu lechtat.

7. Pomeranč. Pomerančová terapie je snadno dostupná. Na pomeranči bojuje proti stresu doslova všechno: krásná oranžová barva, kulatý tvar dobře pasující do lidské dlaně, pórovitý, na dotek příjemný povrch, šťavnatá svěží chuť i vůně. Nařízněte pomerančovou kůru a nadechněte se vůně jejího éterického oleje, držte pomeranč v dlaních, prohlížejte si ho. Můžete jím kutálet po hrudi a šíji. Jsou to oblasti deprese.

8. Hořká čokoláda. Její konzumace uvolňuje mnoho endorfinu, hormonu štěstí. Musí to být výhradně vysokoprocentní, kvalitní a drahá čokoláda.

9. Utraťte pro sebe peníze – to pomáhá vždycky. Proud peněz je proudem života. Život pokračuje, jde dál. Peníze odplynou a stres odplyne s nimi.

Ela Mkrtyčanová

=========
8 způsobů odstranění stresu
9 příznaků stresu, které si ani neuvědomujeme