V paměti je i tlačítko ODSTRANIT. Jak ho používat?

«Opakování je matka moudrosti», tvrdí jedno nekonečně omílané úsloví. Ovšem je pravdivé. Čím více cvičíme na klavíru, drtíme slovíčka nebo zkoušíme žonglovat, tím pevněji se nám tato činnost usazuje v mozku.

Věda podstatu tohoto tvrzení zná už dávno. V posledních letech však výzkum odhalil také druhou část této věčné pravdy. Abychom se něčemu jak se patří naučili, musíme především umět zapomínat.

Právě proces zapomínání, tedy zrušení starých neuronových spojení, umožňuje mozku osvojit si nová. Říká se tomu synaptický pruning.

Jak to funguje

Představte si svůj mozek jako zahradu, v níž místo květin, ovoce a zeleniny rostou synaptická spojení mezi neurony. Právě těmito spoji se přemisťují neuromediátory typu dopaminu, serotoninu aj.

Tak zvané gliové buňky jsou zahradníci mozku. Urychlují předávání signálů mezi neurony. Jiné buňky se zas zabývají úklidem – likvidují plevel, ničí parazity a zametají spadané listí. Těmto uklízečům se říká mikrogliální buňky. Odřezávají zbytečná synaptická spojení.

Vědci se doposud přou o to, jakým způsobem mikrogliové buňky rozhodují, že jedno spojení je třeba eliminovat a jiné ponechat. Podle všeho se zdá, že spojení, která čeká odříznutí, jsou označena zvláštní bílkovinou.

Tomuto odříznutí spojení se tedy říká synaptický pruning. Mozek tak fyzicky uvolňuje místo vytváření nových spojů, což nám umožňuje získávat nové znalosti.

Proč je tak důležitý spánek

Měli jste někdy pocit, že máte hlavu přeplněnou k prasknutí, zvláště když jste se učili něčemu novému ? Nejspíš to tak opravdu bylo.

Když se učíte mnoha novým věcem, vytváří mozek nová spojení. Jsou to však spojení nestálá, krátkodobá. Brzy je bude muset odříznout a vytvořit nová, efektivnější a přímá. K tomu dochází, když spíme.

Když spíte, mozkové buňky se smršťují na 60 procent svého denního objemu, aby udělaly místo gliovým zahradníkům. Ti přicházejí odřezat zbytečné synapse.

Určitě to znáte: když se člověk dobře vyspí, má jasnou hlavu. To je důsledek synaptického pruningu. Je to něco jako spuštění defragmentace disku na počítači.

Jak ale zjistit, co z mozku zmizelo a co zůstává? Které synaptické spoje jsou označeny, aby byly odřezány? Jsou to ty, které nepoužíváte. Naopak ty používané zahradník zalévá a pečuje o ně. Sledujte proto svoje myšlenky.

Jestliže věnujete spoustu času čtení názorů na fóru ke Hře o trůny a minimum práci, hádejte, která vaše synapatická spojení budou odřezána?

Vítězí to, na co se soustředíme. Když se rozhodujete, čemu věnovat nejvíc pozornosti, podílíte se vlastně na konstruování vlastního mozku. Samozřejmě, že nedokážete řídit všechno, co se s vámi během dne děje, ale můžete řídit svou reakci na to. Ještě přesněji – můžete si vybrat, na co reagovat budete a na co ne, a vytvářet tak odpovídající neuronová spojení.

Soustřeďujte se tedy na to, co vás rozvíjí. Fantazie o nesplnitelném nahraďte meditací. Uvolněte svou mysl. Udělejte v ní místo. Zkrátka a dobře: naučte se nemyslet na věci špatné a neužitečné. Uvidíte, jak se vám zlepší paměť.

=========
Abychom odpustili, musí něco zemřít
7 úrovní duchovního rozvoje