Deset způsobů jak zlepšit svůj život


Mnohé problémy vyplývají z našeho rozumu. Nejsou důsledkem nějakých událostí, nezdarů nebo jednání jiných lidí. Vznikají v důsledku našich špatných mentálních zvyků. Zbavte se uvedených deseti způsobů jednání a zbavíte se zároveň spousty problémů, které každý z nich vyvolává:

Nedělejte rychlé závěry.

Tento zvyk nám může život komplikovat dvěma způsoby. Za prvé, domníváme se, že víme, co se stane. Vypojíme pozornost a jednáme na základě této domněnky. Lidé však předpovídají mizerně.

Většina jejich předpokladů je nesprávná, z čehož vyplývá i nesprávné jednání. Druhou stranou tohoto zvyku je domněnka, že umíme číst myšlenky, tedy že víme, proč jiní lidé dělají to, co dělají, nebo co si myslí. Opět špatně, přičemž jde o omyl kardinální. Právě tato hloupost ničí vztahy jako nic jiného.

Nedramatizujte.

Mnozí lidé nafukují malé nezdary do rozměrů smrtelných katastrof a podle toho na ně také reagují. Zvyk dělat z komára velblouda vede k poplachu, který ve skutečnosti buď neexistuje nebo je tak malý, že nemá smysl se pro něj znepokojovat. Proč tak jednají? Kdo ví. Možná aby vypadali a cítili se víc důležití. V každém případě je to stejně tak hloupé jako zhoubné.
Nevymýšlejte si pravidla.

Veliká část všech těch «je třeba» a «musím», která si pěstujete, je určitě k ničemu. Všechno, co vám přinášejí, jsou nervozita a pocit viny. K čemu to je? Když tahle vymyšlená pravidla dodržujete, přecpáváte vlastní mozek zbytečnými překážkami a infantilními způsoby. A pokusy uplatnit tato pravidla vůči jiným se měníte buď v otravného, ustrašeného fňukala nebo sebejistého fanatika.

Vyhýbejte se stereotypům a označování.

Slova, jichž užíváte, vás mohou zradit. Jazyk negativity a kritiky vede ke stejně zbarvenému smýšlení. Když se snažíte věci mermomocí vtěsnat do určitého rámce, přestáváte vidět jejich skutečný význam. Tím sami omezujete své myšlení až po jeho naprostou nepotřebnost. Jděte víc do hlouky. Podívejte se věcem na kloub. Neznačkujte je po prvním pohledu. Sami budete překvapeni tím, co uvidíte.

Nebuďte perfekcionistou.

Život není ani «černý nebo bílý», ani «vše nebo nic». «Dost» znamená ve většině případů právě dost. Budete-li hledat ideální práci, s největší pravděpodobností ji nikdy nenajdete. Všechna jiná zaměstnání vám budou připadat horší, než ve skutečnosti jsou. Budete-li čekat na ideální vztah, velmi pravděpodobně strávíte život v osamění. Perfekcionismus je mentální onemocnění, které vám nedovolí mít z ničeho potěšení a radovat se. Pokaždé vás bude ponoukat k hledání něčeho, co neexistuje.

Nezobecňujte.

Jeden či dva nezdary ještě neznamenají absolutní krach. Stejně tak vás náhodný triumf nemění v génia. Jedinečná událost, ať už dobrá nebo špatná, dokonce i dvě či tři takové události nejsou vždycky příznakem trvalé tendence. Věci se zpravidla jeví být tím, čím jsou a ničím jiným.
Nic si z toho nedělejte.

Většina lidí, dokonce i vaši přátelé a kolegové se o vás 99 procent svého času nestará. Ani na vás nepomyslí. Lidé bydlící v sousedství o vás nejspíš nikdy ani neslyšeli. A vlastně ani nechtějí slyšet. Životní vzlety a pády, srdečnost nebo lhostejnost jiných lidí nemají k vám osobně žádný vztah. Pokud se tak budou tvářit, přiměje vás to jenom k tomu, abyste se cítili ještě víc nešťastní, než je třeba.

Nedejte na emoce.

To, co cítíte, není vždycky přesným ukazatelem toho, co se doopravdy děje.Že něco cítíte, ještě neznamená, že je to pravda. Někdy je zdrojem emocí únava, hlad, podráždění nebo i rýma. Ať se cítíte dobře nebo špatně, budoucnost to nezmění. City mohou být pravé, ale nepředstavují pravdu.

Nepodléhejte apatii.

Učte se být optimistou. Budete-li v životě a v práci očekávat špatné věci, dočkáte se jich. Negativní naladění je totéž jako pohled na svět přes zkreslující, špinavé brýle. Uvidíte samé nedostatky a nebudete si všímat, nebo ještě hůř, neuvidíte cokoli jiného. Je ohromující, kolik toho člověk může vidět, začne-li hledat. Samozřejmě, že když začnete hledat pozitivní věci, najdete je rovněž.

Nežijte minulostí.

Tato rada je nejdůležitější ze všech: zapomeňte a žijte dál. Nejvíc zloby, zklamání, neštěstí a zoufalství na světě vychází od lidí, kteří se drží minulých křivd a problémů. Čím více člověk něco takového promýšlí, tím větší se mu to zdá a tím hůř se cítí. Nebojujte s neštěstím. Zapomeňte na ně a žijte dál. Zbavíte ho tím síly vás zraňovat.

==========
O svém životě rozhodujte bez kompromisů. Jinak budete dělat to, co chtějí jiní.
8 příznaků nutnosti pohnout se dál