Profesor psychologie Jack Shafer byl dlouhá léta pracovníkem FBI. Měl na starosti výuku vlivových a přesvědčovacích technik, které se bez osobního kouzla neobejdou. Podle Shaferových slov existuje zlaté pravidlo, jehož uplatněním si nakloníte každého člověka: Přimějte toho druhého, aby se zalíbil sám sobě.
Uvádíme šest výborných Shaferových rad, mnohokrát prověřených v práci i v osobním životě.
1. Udělejte chybu
Když Jack zahajuje kurz s další skupinou, jako by bezděky se přeřekne a nechá studenty, aby ho opravili. „Předstírám rozpaky, děkuju, že jsou pozorní a opravím se“, říká Jack.
Tento postup volí k dosažení tří cílů. Za prvé, když studenti mohou opravit učitelovu chybu, získají sebedůvěru. Za druhé, jsou v kontaktu s učitelem více uvolnění. Za třetí, nebojí se udělat chybu.
Touto cestou lze získat náklonnost každého člověka. Spleťte se, ukažte, že nejste ideál, umožněte lidem, aby vás opravili. A budou vám nakloněni.
2. Promluvte si s lidmi o nich samých
Jsme příliš zaujati sami sebou a jen málo se zajímáme o lidi, s nimiž se setkáváme. Abychom se však lidem zalíbili, je třeba mít o ně upřímný zájem.
«Když budete mít nefalšovaný zájem o lidi, získáte za dva měsíce více přátel, než za dva roky usilovné snahy přitáhnout jejich zájem k sobě“ (Dale Carnegie).
«Když lidé hovoří o sobě – a není důležité, zda v osobní rozmluvě nebo na sociálních sítích – aktivují se stejná mozková centra slasti jako při jídle nebo manipulaci s penězi».
Tyto dva citáty dokládají, jak důležité je mluvit s lidmi o nich samých a o jejich záležitostech, máme-li získat jejich důvěru. Zajímejte se o rodinu, život, děti, o jejich názor na to či ono a jejich vděčnost, někdy i neuvědomělá, je zaručena.
3. Složte poklonu za někoho třetího
Přímé komplimenty působí někdy dotěrně. Mnozí lidé je neumějí přijmout, cítí se nesví. V podobné situaci je dobré využít poklony od někoho dalšího. Chcete-li například požádat kolegyni o nějakou službu, můžete se zmínit, že šéf prodeje včera říkal, že nejsvědomitějším členem týmu je právě ona. A nemusíte konec konců chválit jen služebně, může to být něco více osobního. „Šéf prodeje včera u kávy vzpomínal na ty tvé skořicové sušenky. Prý nic tak dobrého nikdy nejedl“.
4. Nezapomeňte soucítit
Pro každého je příjemné, když mu pozorně nasloucháte a sdílíte jeho emoce. Samozřejmě, když se někdo zmíní, že měl těžký den, je přehnané nad ním lkát a litovat ho, jaký je chudinka. Zvláště pak, je-li to nadřízený.
Úplně stačí reakce typu „No, dnes jste to měl těžké, dneska jste to odnesl!“ Když někdo naopak den chválí a raduje se, že zvládl něco složitého, můžete přizvukovat: „Dneska vám to jde! Bezvadné!“
Musíme toho druhého přesvědčit, že jeho city sdílíme a rozumíme mu. Chcete-li však někoho podpořit, vyhněte se opakování jeho slov. Mohlo by ho to nastražit, připadalo by mu to nepřirozené.
5. Požádejte o půjčku
Známá jsou slova Benjamina Franklina: „Kdo nám jednou prokázal laskavost, pomůže nám ochotněji znovu, než ten, komu jsme pomohli my sami“. Tento fenomén je známý jako Franklinův efekt. Člověk prokazující laskavost druhému ve vlastních očích vyroste. Takže chcete-li se někomu zalíbit, je lepší nepůjčovat mu, ale půjčit si od něj. Samozřejmě to nemůžete zneužívat. Jak praví přísloví, „Host a ryba třetí den smrdí“. To bychom mohli říci i o lidech, kteří si příliš často přicházejí vypůjčit.
6. Zařiďte to tak, aby se ten druhý sám pochválil
Mezi běžnou poklonou a pochlebováním je jen tenká hranice. Je proto lepší přimět partnera v rozhovoru, aby se pochválil sám. Někdo vám třeba říká: „Abych tu práci dokončil, zůstal jsem celou noc vzhůru“. Tady můžete říct: „To tedy chce železnou vůli!“ Partner určitě odpoví něco ve smyslu: „No, byla to fuška. Chtěl jsem to ale dodělat, tak jsem zabral“.
Umění zařídit to tak, aby se ten druhý pochválil sám, to už je opravdu špička. Zkoušejte to v praxi, buďte k lidem příjemní. A určitě si vás oblíbí.
Naše rady nemají být výzvou k pokrytectví. Rádi bychom vám jen pomohli komunikovat s lidmi a dobře s nimi vycházet.
Podle via
Foto: Mission Impossible © Paramount Pictures.
Jedenadvacet zlatých pravidel dobrých vztahů s lidmi
10 překvapivých objevů o extrovertech