Stačí jedna věta a drbny zmlknou navždy


«Představ si, že její muž…», «Ta se vůbec neumí obléknout», «On ve skutečnosti žádný odborník není!», «Ty jejich děti jsou strašně nevychované» – alespoň jednou slyšel něco podobného každý z nás. Vždyť ani my sami nejsme proti občas tak trochu „probrat“ kamarády nebo kolegy. Lidé klepy milují. Ostatně, výzkumy potvrzují, že až 80 procent lidských rozhovorů se týká hodnocení jiných lidí a jejich zvyků.

Proč mají lidé tak rádi klepy?

Podle názoru psychologů je hlavním důvodem lidská snaha zjednodušit proces navazování sociálních vztahů.

• Sdílené antipatie spojují lidi daleko silněji, než shodné sympatie a společné zájmy.

• Když rozhlašují důvěrné informace o jiných, pociťují lidé určité vzrušení.

• Existují také drbny pociťující uspokojení nad cizími chybami a nezdary. V duchu přitom srovnávají sebe sama, „tak chytrého“, s někým jiným.

Jak to zastavit?

Zdá se, že drby se vyskytují všude a je těžké se jim vyhnout. Psychologové však přišli s jednoduchou větou, která může pomlouvače zastavit. Až se vás někdo bude snažit zatáhnout do negativního hovoru o někom dalším, zeptejte se:

«A proč mi to říkáš?»

Jednoduchá věta, že ano? Přesto však velice efektivní.

• Za prvé, otázka likviduje jakýkoli zištný pomlouvačův záměr.

• Za druhé, přiměje ho pochopit, že opravdu netoužíte se podílet na jeho klepech. Ztratí o vás zájem.

Drby a klepy nejsou nic nevinného. Šíření pomluv a lží se může negativně odrazit na emocionálním zdraví dotčeného člověka, stejně jako na jeho reputaci. Když člověk pomlouvá, škodí a ubližuje – přímo nebo nepřímo. Proto až se příště někdo pokusí vás do svých špinavých hovorů vtáhnout, vzpomeňte si na onu jednoduchou otázku: «A proč mi to říkáš?» Možná tím pomůžete zastavit proud špinavých pomluv.

Podle materiálů Davida Wolfeho

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
7 typů negativních lidí, které je třeba ignorovat
Urážky jsou perlami komunikace