Jak vám negativita může zkazit život

negativita-zkazit

Každému člověku ustavičně hlavou poletují různé myšlenky. Necháme-li je jen tak plynout, začnou převažovat ty negativní, protože nás daleko více vzrušuje to, co nás leká, zneklidňuje, dusí nebo s čím jsme nespokojeni.

V průběhu tisíciletí se lidská psychika formovala pod vlivem různých rozrušujících faktorů. Právě proto si lidé jen obtížně ujasňují, co vlastně doopravdy chtějí, zato moc dobře vědí, co nechtějí.

Dovolit negativním myšlenkám, aby nás ovládly, znamená zahrávat si s destruktivními silami a vyzařovat energii jejich frekvence. Je to velmi škodlivý zvyk.

Je v našem zájmu tento zvyk změnit v jiný: ve vědomou kontrolu vlastních myšlenek. Pokaždé, když vaše mysl není nijak zvlášť zaměstnána, když jedete MHD, procházíte se, nebo se zabýváte činností nevyžadující nějaké zvláštní soustředění, zapojujte vědomě pozitivní myšlenky. Nemyslete na to, co se vám nepovedlo, ale na to, čeho chcete dosáhnout. A dosáhnete toho.

Řekněme, že se vám nelíbí dům, ve kterém bydlíte. Říkáte si: «Tenhle dům už mi leze na nervy. Všechno mi tu vadí. Jak se těším, až odsud odejdu, jenže teď to nejde, bože, jak to tu nenávidím!» Vemte na vědomí, že s takovými myšlenkami nedosáhnete toho, co si přejete. I když už máte zařízené stěhování. Také na novém místě na vás čeká jen rozčarování.

Cože – namítnete – stěhuju se z téhle chatrče do přepychové vily! Jaká rozčarování mě tam asi tak mohou čekat? – Nemějte péči. Čím více nepřízně cítíte a dáváte najevo k domku, v němž jste dosud bydleli, tím více nečekaných nepříjemností vás očekává v tom novém paláci. A budou to nepříjemnosti všeho druhu.

Budou upadávat kohoutky, barva poleze ze zdí a ty budou praskat, sousedi vás budou rušit a otravovat, zkrátka všechno bude takové, aby byly zachovány hodnoty vašeho negativního vyzařování. Nový nebo starý dům, to je jedno. Není v tom žádný rozdíl. Jste nasyceni negací a vždycky se najdou životní dráhy, kde při všem přepychu budete nespokojení. V záplavě variací se pro vás vždycky najde dost přepychových vil, ve kterých se budete cítit jako v pekle.

Pakliže stěhování dosud zařízeno nemáte, setrváte i nadále v situaci, která vám leze krkem. Vůbec nejste naladěni na takovou životní dráhu, na níž by na vás čekal dům snů. Stále jen myslíte na to, co vám vadí, co se vám nelíbí a nevyhovuje a vyzařujete energii hodící se přesně k té dráze, na které se nacházíte. A budete na ní trčet do té doby, dokud své vyzařování nezměníte. Přitom dosáhnout toho není zase tak složité.

Za prvé, přijměte, co je a nechte plavat nespokojenost a nepřízeň. Vždycky se na všem dá najít něco dobrého, důvod k nějaké malé radosti. Dům se vám nemusí líbit, ale měli byste mu být vděčni za to, že vám poskytl útočiště, když jste ho potřebovali. Venku to fouká a prší. Dům vás chrání a hřeje. Copak aspoň to nestojí za trochu vděčnosti? Jste-li vděčni tomu, co máte, pociťujete-li lásku k věcem, které vás obklopují a pomáhají vám prostě být, vyzařujete pozitivní enegii.

Pak, pokud o to stojíte, můžete zcela jistě spoléhat na zlepšení podmínek svého bydlení. A až se budete stěhovat, určitě poděkujte všemu, co vás tu obklopovalo. I věci, které už vyhazujete, si zasluhují vděčnost. Když ji vyjadřujete, vyzařujete do okolí pozitivní vibrace, které se k vám určitě vrátí.

Za druhé, myslete na dům, který chcete mít. To je daleko složitější, než být naštvaný na věci, které vás v přítomné chvíli obklopují. Ovšem cíl stojí za to. Co je lepší – reagovat podle zvyku, stejně jako ústřice na vnější dráždění, nebo vyvinout nepatrné úsilí a své zvyky změnit? Prohlížejte si reklamní prospekty s fotografiemi domů, choďte po obchodech s nábytekem a jiným bytovým vybavením a žijte naplněni myšlenkami na to, co chcete mít. Vždycky nakonec získáme to, co naše myšlenky pevně ovládne. Protože myšlenky se k nám vracejí jako bumerang.

Dalo by se uvést ještě mnoho příkladů toho, jak nám negativní myšlenky mohou zkazit život. Chystáte se třeba na dovolenou někam na jih. Tam, kde teď žijete, je momentálně počasí prostě odporné. Jdete po ulici, krčíte se před studeným větrem a moknete vlezlým deštěm. Je opravdu těžké se z takového počasí radovat. Snažte se zachovat alespoň neutrální pozici, abyste nedali šanci destrukci skrývající se v negativním hodnocení takového počasí.

Říkáte si: „Už brzy jedu na jih, bude tam sluníčko, krásně se vyhřeju v teploučkém moři. Ale teď, aby čert vzal tuhle psírnu!“ Tento přístup vás rozhodně nenaladí na životní dráhu slibující rajské rozkoše u teplého moře. Ani se k němu nedostanete. Že už máte letenku? No a co? Budete na místě určení, ale čeká vás mizerné počasí a samé nepříjemnosti. Všechno se ještě může napravit, pokud se přeladíte na pozitivní frekvenci.

Je zřejmé, že nestačí jenom nepustit k sobě negativní energii, nesmíme ji ani sami vyzařovat. Jestliže například někoho v podráždění seřvete, buďte si jisti, že vás čeká nějaká nepříjemnost, nějaký problém. V tomto případě hodnoty vašeho vyzařování vyhovují životním dráhám, na nich pociťujete podrážděnost. A na ně vás to také zavede.

Na podobných dráhách je hustota nepříjemností vyšší než průměr. Neuklidňujte se chlácholením, že téhle poslední nepříjemnosti se fakt nedalo vyhnout. Nemám žádnou potřebu vám něco dokazovat. Sami sledujte, jak po každé vaší negativní reakci následují další nepříjemnosti.

Závěr z toho všeho vyplývá velmi jednoduchý a velmi srozumitelný: vždycky se ocitnete na těch životních dráhách, jejichž hodnotám vyhovuje vaše energetické vyzařování. Dovolíte negativní energii, aby do vás pronikla a ve vašem životě nastanou nepříjemnosti. Vyzařujete negativní energii a ona se k vám jako bumerang vrátí v podobě nových problémů.

Podle Vadima Zélanda

=========
Když máte pocit, že tohle není ono
Jak vydržet úder: metody psychologické obrany