Emoce štíhlosti

emoce-stihlosti

Být štíhlá. Často až fanaticky pojímané, toužebné přání mnoha žen. Nejspíš mi dáte za pravdu, že téměř každá žena by dnes mohla napsat knihu o dietách, různých metodách hubnutí a návodech, jak si zachovat štíhlost.

Nadváhu znám důvěrně. Od dětství jsem byla oplácaná a ve škole jsem si vyslechla leccos. Komplexů jsem měla na rozdávání. Zhubnout jsem se rozhodla v patnácti. Diety, týdny hladovění… co jsem jenom všechno nevyzkoušela! Věčně zdeptaná, s pocity méněcennnosti.

Dnes však chci psát o jiných způsobech hubnutí: psychologickém a energetickém. Právě jimi je totiž třeba začít.

Vzpomínám, jak jsem ztrácela na váze, když jsem se bláznivě zamilovala. Během roku jsem pod náporem emocí bez jakéhokoli vědomého úsilí zhubla 30 kilo a byla jsem strašlivě hubená. Podobnou cestu vám určitě nedoporučuju. Zmiňuju se o tom jenom proto, že to ilustruje významnou skutečnost: Všechno je v emocích! A o tom chci dnes mluvit.

Proč jíme to, co jíme?

Obecně je známo, že konzumujeme daleko větší množství potravy, než kolik organismus potřebuje. Klidně bychom žili s jednou nebo dvěma malými porcemi jídla denně. Moderní člověk jen stěží zná skutečný fyzický hlad. Hlad, který pociťujeme, je hladem našeho energetického obalu. Můžeme celý půlden prosedět na místě bez jakéhokoli energetického výdaje, a přesto v poledne dostaneme hlad. Jak to?

Je to otázka energie. Každá potravina a také každá chuť má svou energii. Dobře to vykládá ajurvéda. Sladká chuť uklidňuje, slaná soustřeďuje, ostrá aktivuje, hořká dodává tonus a trpělivost. Jedny potraviny mají měkkou ženskou energii, jiné mužskou. Jedny pránu pozvedají, jiné uzemňují (Prána v sanskrtu znamená dech. Kořen „prá“ znamená plnit nebo proudit. Pránu tvoří celková životní energie člověka). Máme-li hlad, je to důkaz, že nám chybí některý z těchto stavů. Nedostává se nám určité energie.

Proč ženy zajídají stres sladkým, zatím co většina mužů slaným?Protože žena se podvědomě touží uvolnit a uklidnit (vlastnosti sladké chuti) a muž chce sebrat a aktivovat svou sílu (ostrá a slaná chuť).

Při trávení potravy se spojujeme s její energií, plní nás svými vibracemi a naše psychické rozpoložení se mění. Bývají období, kdy náhle pocítíme náklonnost k určité potravině či jídlu (poskytuje nám nezbytnou energii) – a pak náhle z ničeho nic pocítíme, že už ho nechceme. Už ho nepotřebujeme.

Jíme to, co jíme, protože postrádáme emoce a nějaký stav. Vybavte si jakýkoli radostný a šťastný den svého života.

– Jedli jste tenkrát hodně?

– Jedli jste vůbec?

Jsme-li zaplaveni pozitivními emocemi, nepotřebujeme další energetické zdroje, a nemusíme tedy energii doplňovat jídlem.

Proč diety nepomáhají?

Přísné diety obvykle pomohou shodit nadváhu jen na nějaký čas. Energetický obal pociťuje vzrůstající energetický hlad a jednoho dne zkrátka nevydržíme.

Naprosto nejde o fyzický hlad. Je to projev vyčerpání energetického obalu, strádajícího nedostatkem určitých energií.

Fyzické tělo dokáže snášet hlad velmi dlouho a bez nějakých větších problémů se vrátí k normální výživě. Avšak tenká tělesná energetická schránka to nedokáže. Každý den potřebuje určité energetické stavy a pokud se jí jich nedostane, začínáme emocionálně chátrat, jsme podráždění, nervózní a popudliví. Vybavte si stav, kdy jste dlouho drželi nějakou dietu. Nedopřála vám absolutně žádné uspokojení ani klid.

Klíč k pěkné postavě spočívá především v energetickém obalu. Dostává-li se nám od života hodně emocí, energetické tělo se sytí a apetit máme minimální. Přičemž emoce ani nemusejí být nějak superpozitivní. Samo prožívání emocí naplňuje tělesný obal. Jestliže smutek prožíváme a nepotlačujeme, pak i on dokáže sytit naše energetické tělo. Je známo, že lidé, kteří neumějí prožívat emoce, je zajídají.

Pozitivní emoce mají zvláštní hubnoucí účinek.

Rozhodla jsem se to prověřit experimentem. Na celý měsíc jsem si na každý den naplánovala něco příjemného. Saunu, kosmetičku, skvělou kávu v drahé kavárně, jízdu nočním městem doprovázenou oblíbenou muzikou, turecké lázně, večerní koupání s pohárem šampaňského a miliónem ženských drobnůstek kolem vany, nakupování… byl to dlouhý seznam. Jedla jsem, když jsem měla hlad a celou dobu jsem si pěstovala dobrou náladu. Za ten měsíc jsem bez jakéhokoli úsilí zhubla několik kilo, ačkoli už čtyři roky žádnou dietu nedržím. Tohle jsem si ověřila nejdřív na příbuzných a pak na dalším velikém počtu žen.

Najděte si v životě to, co vás udrží v dobré náladě, co vám dodá pocit vzrušení, zájmu a radosti. Nebudete potřebovat dodatečné energetické zdroje. Nabijete se pozitivitou a enegií a jídlo nebude třeba. Žijeme-li v harmonii s vlastní přirozeností, s vlastním tělem, nelpíme na jídle, naše chuťové zvyky a zájem o potraviny se mění. Mění se i naše vědomí a přestává nás to táhnout k nezdravému jídlu.

Jestliže například sami sebe v něčem potlačujeme a nutíme se dělat něco, co se nám nelíbí, budeme na energetické úrovni inklinovat k těžkým, nezdravým jídlům s nízkými vibracemi, jako jsou moučná a tučná jídla, různé polotovary atp. Budou nám dodávat jemnou vitální energii a přitom nás fyzicky ničit.

Naopak ve stavu energetické povznesenosti nás nic nepřiměje cpát se těžkými jídly, protože nebudou odpovídat našim energetickým vibracím. Je-li nám dobře, jsme-li spokojeni, šťastni, dáváme přednost lehké stravě s vysokými vibracemi, abychom si tento stav udrželi.

Důležité je dát pozor na stavy euforie. Ta si obvykle vybírá své následnou chutí k jídlu. Proč? Protože představuje velkou zátěž pro naše jemné energetické tělo, které se pro zachování rovnováhy snaží uzemnit příjmem potravy. Proto jsou pocity radosti a lehkosti dobrá věc, avšak euforie je příznakem nepřipravenosti na události – naše tělo bude chtít srovnat rovnováhu buď příjmem potravy nebo upadnutím do deprese. Buďte tedy opatrní!

Lidé, kteří se zasvětili víře, dokážou celý život žít s hrstí rýže na den. Ne proto, že by tím chtěli usmířit nějakého ducha, ale proto, že kontakt s Bohem je naplňuje natolik hlubokými emocemi, že výživa je pro ně pouhým způsobem udržení fyzického těla naživu. K takovým lidem nejspíš nepatříte, avšak také vaše energetické tělo si žádá emoce, hluboké prožitky, stavy radosti a upřímného citu!

Co navrhuji?

Buďte tři týdny v kontaktu se svými emocemi a každý den se trošku věnujte něčemu, co máte rádi. Napište si seznam takových věcí. Každé z nich věnujte třeba půlhodinku, abyste se stihli naplnit radostí!

Důležité je nedělat „něco pro ženské“, ale to, co vzrušuje a zajímá právě vás! Váš seznam musí být čistě individuální. Začněte své energetické tělo sytit emocemi, a ne šidit dortíky a tyčinkami.

– Každý den si dopřejte něco pěkného. Je velmi důležité, aby alespoň část těch radostí byla spojena s tělem, protože adresátem pozitivních emocí má být tělo. Musí cítit radost a zbavit se věčného pocitu viny pro svou nedokonalost. Tančete, cvičte, jděte do lázní, sportujte, věnujte se sexu, dopřejte si masáž. Učte se radovat prostřednictvím svého těla a tělo přestane být útočištěm negativních emocí. Začnete ho milovat.

– Po celou dobu noste vhodné oblečení. V plandavých šatech a vytahaném svetru své tělo necítíme. Noste to, co vašemu tělu dodá přitažlivosti. Svůdné prádlo, krásné punčochy… Máte jistě své tajné způsoby, jak na to.

Zbavujte se škodlivých aspektů života, pracujte na svém vědomí.

Jestliže vám tělo něco dává najevo, věnujte tomu pozornost! Vaše péče o pozitivní emocionální naladění nejspíš zeslábla. Napravte to co nejdřív.

Seznam toho, co nám přidává na váze. Nejde o potraviny!

– Popírání vlastní přirozenosti kvůli manželovi, dítěti, rodičům, kolegům;

– Děláme, co je nám nepříjemné;

– Nenaplňujeme své předurčení;

– Lpíme na křivdách z minulosti;

– Averze k mužům (často v podobě ochranné tukové vrstvy v oblasti boků );

– Strach ze života, obavy, že si s něčím neporadíme(ochranná tuková vrstva na břiše – štít před sociálními nárazy);

– Odpíráme si svá přání;

– Zříkáme se své životní cesty kvůli komfortní zóně;

– Z psychologického hlediska je emocí vedoucí k nadváze strach. Ženy ho zajídají, muži zapíjejí – strach však nemizí.

Pokud cítíte, že příčina vašich nadbytečných kilogramů vězí hlouběji než jenom v emocionální nespokojenosti životem, zamyslete se nad svými obavami a najděte odvahu žít tak, jak se vám líbí, nikoli jak „se patří“ nebo jak je obvyklé! Nepodceňujte své strachy, za každým z nich je ukryta obrovská energie a síla.

Soustřeďujte se na svá přání, nikoli na stravování. Pěkná postava není cílem, je jenom prostředkem k dosažení něčeho. Čeho? Zamyslete se. Čeho chcete svou pěknou postavou dosáhnout? Všechno v životě děláme pro dosažení něčeho. Chceme něco vyzkoušet, cítit, zažít…

Takže i hezkou postavu nejspíš potřebujeme k dosažení nějakého pro nás velmi důležitého pocitu. Snažte se soustředit na své každodenní pocity, na svůj emocionální stav, nikoli na figuru a kalorie. Žijte životem plným radosti, citů, zážitků a vzrušení. Občas si můžete zasmutnit a sem tam i bláznit.

Existuje jistá pozoruhodná psychologická metoda pocházející z gestalt terapie. Říká se jí „Co kdyby…“. Sehrává roli rezervního psychologického zdroje jakožto východiska z těžké situace. V případě tělesné linie funguje rovněž a znít bude asi takhle: „Žijte tak, jako byste už měli ideální postavu“.


Zkuste si to představit:

Jste ve svém dokonalém těle, cítíte se v pohodě, je vám lehko. Jste přitažlivá a žádoucí.

– Jak ještě se váš život změnil, když jste získala dokonalou postavu?

– Máte snad k sobě lepší vztah?

– Věnujete svému tělu více pozornosti?

– Dopřáváte si více radostí?

– Možná je zřetelnější vzájemná blízkost s manželem?

– Jste zkrátka víc v pohodě a spokojená?

Nečekejte na patřičný údaj na váze a začněte tyto změny vnášet do svého života hned. Radost je emoce dostupná s jakoukoli vahou a s jakoukoli postavou.

Ráda bych vaši pozornost zaměřila na fakt, že ne vždy je námi vymyšlený ideál ideálem pro naše tělo. Je třeba uvažovat kvalitativně, nikoli kvantitativně.

Nemusíte být hubená jako modelka, aby vaše tělo bylo přitažlivé, sexy a žádoucí. Pracujte na jeho kvalitě, svalstvu, pevnosti, hladkosti pleti a pružnosti pokožky. To jsou ukazatele zdraví ženského těla.

Žena přitahuje živostí, emocemi, vnitřním zářením. Nikoli tělesnými objemy. Být hubená ještě neznamená být super.

– Super je být naplněná radostí, cítit své tělo a vědět, že fakt, že je sexy, má hluboké niterné příčiny.

– Super je, když žena své tělo ovládá, když dokáže být skvělou milenkou i nedostupnou královnou.

– Super je, když se žena umí smát živě a tak nakažlivě, že všichni kolem se rázem rozzáří!

– Super je, když umí žít plným životem a radovat se i z maličkostí.

Taková žena je přitažlivá! Honit se jen za kily a počítat kalorie, to vůbec není super…

Julie Sudaková

=========
Emoce jsou ukazatelem vibrační rovnováhy
Jak zacházet s negativními emocemi kolegů v práci