Chcete být dítěti nejlepším kamarádem?

mama-kamarad-big

”Chci být svému dítěti tím nejlepším kamarádem!” Aha. A budete-li mu kamarádem, kdo mu bude maminkou?

Status maminky a kamarádky jsou dvě naprosto rozdílné věci.

Kamarádi nemají tu odpovědnost, ktrou mají rodiče; nemohou poskytnout tu oporu, kterou dítě hledá v mámě a tátovi.

Kamarádi – to znamená já pán-ty pán. Ale mezi vámi a vaším dítětem je odstup, vždycky budou existovat témata, která s ním nikdy nebudete probírat (nebo byste alespoň neměli), je tu vaše rozhodovací právo.

Pro dítě jsou rodiče bozi. Je to pevnost stability, bezpečí a lásky. „Dokud máma ví, co dělá, pak je se světem všechno v pořádku“. Ano, maminka ví co dělá. A po dlouhou dobu bude hlavní část odpovědnosti na ní.

I kdybyste sebevíc chtěli být kamarádky svých dcer nebo kamarádi svých synů, toto místo vám nepatří. Je to místo pro jejich vrstevníky. Právě s nimi budou probírat vztahové záležitosti a jiné podobné otázky. Tam je vám vstup zakázán.

Matka má svou roli. Pokud se rozhodne udělat si z dcery nejlepší kmarádku nebo ze syna blízkého přítele (prakticky náhradu svého mužského), pak velmi silně narušuje představu svých dětí o nějakých hranicích.

Dospělé tety a strejdové se musejí kamarádit zase jenom s dospělými tetami a strejdy. Právě s nimi mohou a mají navazovat blízké a důvěrné vztahy.

Nemohou se pokoušet ovládnout duši a tělo svého dítěte.

Hranice vždycky vymezuje dospělý. On nastoluje pravidla. A na něm leží velká část zodpovědnosti.

I když je vaše dítě už dospělé a komunikujete spolu na úrovni dospělý-dospělý, tedy ne jako dítě-rodič, stejně mu zůstáváte rodičem, váš status se nemění, ať je vašemu „maličkému“ kolik chce let.

Nikdy to nebude já pán-ty pán.

Měli byste se s tím smířit.

Tím spíš pak není správné přenášet zodpovědnost za vás na své dítě. Dělat z něj svého rodiče, vyměnit si s ním místo. Zatížit ho péčí o vás, pokoušet se udělat si z něho průvodce životem, jakéhosi muže, na něhož je spolehnutí a milovat ho je možné věčně.

Dospělé tety a strejdové navazují vztahy s jinými dospělými tetami a strejdy a ne se svými dětmi – ať je jim kolik chce let.

Pro dceru je otec mužem snů. Asi tak v pěti letech se holčička rozhodne, že se vdá za tatínka. Ale jakkoli je to bolestné, i ten nejvíc milující otec musí uvolnit místo po boku své dcery jinému muži – nejdřív nějakému klukovi, pak mladému muži… s tím nic neuděláte, to je život.
Všichni chlapci, ať si to uvědomují nebo ne, byli zamilováni do svých maminek. A jestliže matka nějakým způsobem porušuje hranici mezi nimi, pak tato „nedovolená láska“ dále zatěžuje jejich vztahy. Pokud je matka rozumná a udržuje vztahy s věkově rovnými partnery, syn pochopí, že máti je pro něj nedostupná a bude se zajímat o své vrstevnice.

Nemá smysl být dítěti nejlepším kamarádem. Buďte pro něj raději milujícím, spolehlivým a ochraňujícím rodičem.

Přátele najdete mezi námi, dospělými 🙂 !

=========
Ano, jsou tři!
Jak přimět dítě, aby „rádo četlo“?