20 tvrdých životních pravd, které si nikdo nechce přiznat

20-tvrdych-zivotnich-pravd

Děláme si starosti. Přežvykujeme jednu a tu samou myšlenku. Cítíme se zdeptaní. Máme vztek. Připadáme si osamělí. Zdá se nám, že v něčem nejsme dost dobří. Chceme mít lepší postavu. Chceme mít víc peněz. Chceme získat vysněné zaměstnání. Chceme, aby náš vztah byl ideální. Myslíme si, že v životě by to mělo být snazší.

Všechny tyhle myšlenky se pokoušejí ukousnout kousek našeho vědomí. Přestože jsou to jen myšlenky, vnímáme je jako skutečné problémy, ačkoli neobsahují ani zlomek skutečnosti – vždyť jsme je stvořili sami ve svém vědomí. Bůhví proč přilneme k určitým ideálům a fantaziím a máme za to, že budeme-li o ně usilovat, náš život bude lepší. Zároveň si ovšem děláme starosti, že to, o co tolik usilujeme, se může ukázat být zcela jiné, než jaké to doufáme spatřit. Odkládáme věci, protože se bojíme nepohodlí a možnosti, že se nám něco nepovede…

Ano, to všechno je pravda. Ovšem pouze v našich hlavách. Je to cesta nikam. Můžete si stokrát říci, že byste mohli žít líp. Ale život není nic jiného, než dlouhá řada rozhodnutí, která jste udělali, děláte a dělat ještě budete. Zhluboka se nadechněte a všech podobných myšlenek se zbavte:

1. V životě je toho tolik, že člověk jednoduše nedokáže mít všechno pod kontrolou. Nemůžete tedy řídit to, co se kolem vás děje. Ale můžete řídit svou reakci na to. Vaše síla je v té odpovědi.

2. Nešťastní jsme často kvůli svému očekávání. Štěstí je schopnost opustit něco, o čem jsme se mylně domnívali, že to pro nás má v životě cenu. Budí to strach. Jakoby člověk v bouřlivém proudu života zahazoval veslo. Ale není to tak.

3. Vždycky budeme nedokonalí. Jestliže někdo usiluje o ideál před tím, než se světem podělí o svoje nadání, o svůj příběh, riskuje, že se o něm nikdy nikdo ani nedozví.

4. Příliš mnoho času ztrácíme tím, že si děláme starosti. Starosti však nikdy výsledek nezmění. Je třeba více dělat a méně se strachovat. Cvičte vlastní rozum, aby z každé životní situace získával poučení. Teprve pak dělejte závěry a změňte svůj život k lepšímu.

5. Nejlepších poučení se nám často dostává v ten nejtěžší den. Neztrácejte sílu. Někdy nás život srazí až na samé dno, abychom získali poučení, kterého by se nám jiným způsobem dostat nemohlo.

6. Úspěch se snadno zabydlí v hlavě, zatímco neúspěch pronikne hluboko do našeho srdce. Právě v okamžicích vzletů a pádů se často projeví skutečný charakter. Buďte tvrdí a rozhodní na počátku. Buďte skromní na vrcholu. A mezi tím o sobě nepochybujte.

7. Pleteme si zaneprázdněnost s výkonností. Pozornost musíme věnovat výhradně růstu. Soustřeďte se na to, co je skutečně důležité. To, co vám brání růst, nechte být.

8. Čím více nekontrolovaných peněz, tím větší problémy. Peníze k životu potřebujeme. Musíme je vydělávat, spořit a investovat. Neutrácejte však peníze, které jste si nevydělali, na nákup věcí, které nepotřebujete, abyste udělali dojem na lidi, které ani neznáte. Své peníze ovládejte, jinak ony ovládnou vás.

9. Ke štěstí většina z nás nepotřebuje více, ale naopak méně. V životě bývá období, kdy jenom stále přičítáme, až nastane okamžik, kdy součet nějak nesouhlasí. Tehdy začněte odečítat. Život je mnohem jednodušší, když se zbavíte nepořádku (duševního i fyzického), který vám ho komplikoval.

10. Moderní vymoženosti nás často zbavují tváře. Všichni bychom se měli naučit být více lidští. Nevyhýbejte se osobnímu kontaktu. Neschovávejte se za přístroje. Podělte se o své city výrazem vlastní tváře, ne prostřednictvím smajlíků. Vyprávějte příběhy. Poslouchejte příběhy.

11. Stejně jako celá společnost dáme příliš na vnější vzhled. Kdyby celý svět náhle oslepl, jak by lidé mohli spatřit vaši krásu? Člověk je pánem těla, avšak schovává se v něm. Buďte krásní uvnitř, protože vnější krása není než laciné pozlátko. Vždycky se snažte najít u druhých tu skutečnou, vnitřní krásu.

12. Většina vašich argumentů nemá žádný smysl. Buďte ve svém boji vybíraví. Často je pouhé uznání rozdílů lepší, než vaše pravda.

13. člověka, kterého byste rádi potkali a kterého byste chtěli mít po boku. Jste jediný člověk, jehož skutky, slova i myšlenky se vám vždycky budou zamlouvat.

14. Ne vždy se nám vrací tolik, kolik dáme. Jestliže čekáte, že lidé pro vás vždycky udělají tolik, kolik jste vy udělali pro ně, čeká vás hořké zklamání. Ne každý má to srdce, jako vy.

15. Obviňování druhých je přiznáním, že svůj život nezvládáme. Vezměte vládu nad svým životem do vlastních rukou. Lepší život začne hned den poté, co se rozhodnete, že váš život patří vám. K tomu dojde jakmile se přestanete na někoho spoléhat nebo kohosi obviňovat.

16. Snazší je slepě na něčem lpět, než se toho vzdát a růst. Jděte kupředu, jenom tak si můžete uvědomit, že některé věci jsou sice součástí vašeho příběhu, netvoří však váš osud.

17. Chcete-li získat nějakou výhodu, počítejte, že vás to bude něco stát. Většina lidí sní o výhodách bez rizika. O oslavách beze zkoušek. Život však má svá pravidla. Až najdete, po čem toužíte, zeptejte se sami sebe, co jste ochotni obětovat, abyste to získali.

18. I přes veškeré naše úspěchy si pokrok stále žádá starou dobrou rutinní práci. V soudobé kultuře zaměřené na rychlé a snadné výsledky tím spíš nesmíme zapomínat na krásu úsilí, trpělivosti a vytrvalosti. Buďte silní a opravdoví a svůj život budujte kolem svých každodenních zdravých rituálů.

19. Když se objeví dobrá příležitost, nikdy nejsme stoprocentně připraveni. Ty největší možnosti nás nutí růst emocionálně i intelektuálně. Nutí nás napnout všechny síly a vzdát se pohodlí, takže se necítíme zrovna moc v pohodě. A když nejsme v pohodě, necítíme se připraveni.

20. Život každého z nás může z ničeho nic skončit. Tak či onak, nikdo nežije věčně. Je daleko těžší změnit délku svého života, nežli jeho hloubku. Jak hluboce žijete právě dnes? To vám má dělat starost. A ne otázka, jak dlouho tu ještě budete.

A na závěr… Život je někdy opravdu docela tvrdý. Neusilujme o kontrolu každé maličkosti. Naučme se raději čelit všem nesnázím. Buďte pozorní a vnímaví. Jděte stále dopředu, neohlížejte se. Člověk neví, co se skrývá za obzorem, ale právě tím je každý den zajímavý, vzrušující a krásný.

=========
Vysoce citliví lidé: 13 kroků k porozumění
9 vět, které vám pomohou ve zlých časech