9 vět, které vám pomohou ve zlých časech

9-vet-ve-zlych-casech

Na světě snad není člověk, kterého by někdy nepotkala nějaká ztráta, netrápila by ho nemoc nebo finanční těžkosti. Braňte se malomyslnosti a včas si řekněte: „Jsem silnější, než si myslím. Vždycky jsem problémy překonal, překonám je i dnes“. Někdy na to totiž zapomínáme, ačkoli je to čistá pravda. Psychoterapeutka Amy Morinová je o tom přesvědčena.

1. Mám všechny předpoklady to překonat. Myšlenky typu „nějak to zvládnu“ vám určitě nebudou k ničemu. Nesoustřeďujte se na to, co vám chybí, nebo v daný moment nevyhovuje. Myslete naopak na to, co už máte. Jestliže jste se dožili dneška, nejspíš už jste prožili mnohé a máte mnohé schopnosti.

2. Nezdar je pouhá součást cesty k úspěchu. Neúspěch je samozřejmě nepříjemný, ale nemá smysl se za něj trestat zkroušeností, a prožívat ho tak znovu. Ukazuje vám jen to, že potřebujete nové meze, nové možnosti. Berte ho jako přísného, ale spravedlivého učitele. Každý nezdar vám ukazuje směr, kterým je třeba jít dál. Kdyby batole ke každému svému pádu přistupovalo jako k neúspěchu, nenaučilo by se nikdy chodit.

3. Snažím se a dělám všechno, co se dá. Absolvujete-li velmi důležitý nástupní pohovor, nebo máte zkrátka poslední šanci a žádné právo na omyl, nechtějte být dokonalí. Tím jenom posílíte svůj stres a trému. Buďte k sobě shovívaví, řekněte si „Udělal jsem všechno, co se dalo“. Dodá vám to sebejistoty. A spoléhejte na své štěstí.

4. Za pět let se na to budu dívat s klidem. Pamatujte, že žádná bolest ani starosti netrvají věčně. Prožívat ztrátu je neobyčejně těžké, ale patří to k životu a ztrátám se nevyhne nikdo. V prvním, nejcitlivějším období se snažte nezoufat a také neprotivit se tomu, co se stalo. Přijměte to jako fakt. Bolest pomalu ustoupí. A jestliže se vám nahromadily problémy, které je třeba řešit teď hned a vy nevíte, jak k nim přistupovat, začněte tím, že si řeknete, že za pět let už budou určitě úspěšně vyřešeny. Připomeňte si krizovou chvíli z nějaké vzdálené minulosti. Už je pryč, je za vámi. Současné problémy vyřešíte také. Ať je jakkoli těžké se do nich pustit, necouvněte.

5. Jsem silnější, než si myslím. Zahánějte od sebe myšlenky jako „Tohle nepřežiju“, „Už nikdy nebudu šťastný“. Táhnou vás ke dnu a brání uvolnění vašich vnitřních sil.

6. Za své myšlenky a činy odpovídám sám. Jestliže ze vzniku svých problémů obviňujete jiné, situaci nenapravíte. Jen plýtváte psychickou energií. Jednat musíte sami a čím dříve si to přiznáte, tím rychleji toho budete schopni a tím rychleji dosáhnete pozitivního obratu.


7. Vždycky se najde někdo, kdo se mnou nesouhlasí, nebo komu se nezamlouvám. Hlavní je, že jednáte podle svého vnitřního přesvědčení. Mějte dost odvahy přijímat vlastní rozhodnutí, i když třeba všem nevyhovují.

8. Dokážu si poradit se strachem a zmatkem a začít jednat. Je jistě velmi svůdné držet se obvyklého rámce, jenomže máte-li překonat těžké období, možná není dobré dělat to, co dřív. Možná by právě to byla chyba. Nejprve se zbavte strachu. Je to velmi nepříjemné, zakoušet strach, avšak strach je jen pouhá emoce. Nedovolte, aby vás celého zaplavila. Jestliže si strach dokážete přiznat, určitě si s ním poradíte.

9. Překonal jsem těžkosti dříve, překonám je i dnes. Vybavte si okamžiky, kdy se vám v minulosti podařilo překonat problémy, dodá vám to sílu a sebejistotu. 

Podle Amy Morinové

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Jakými pravidly se v životě máme řídit
Netrapte se kvůli ztrátě nebo nedostatku peněz