20 kroků k jinému životu

20-kroku-k-novemu-zivotu

Je známo, že stačí jen třicet dnů, aby si člověk osvojil nový návyk. Nejdůležitější je začít. Proto jsou tak významné nevelké, ale stálé změny vnášené do života. Z nabízeného seznamu si vyberte dva až pět bodů a zkoušejte je dodržovat po 30 dnů. Až si je úplně osvojíte, zkuste další. Prodělal jsem to sám na sobě a musím říct, že mi to přineslo mnoho dobrého.

1. Užívejte slov vyvolávajících pocit štěstí. Když se někoho zeptám, jak se má, obvykle se mi dostane v odpověď jednoslovného „Dobrý“, nebo „Normálka“. Jednoho ospalého pondělního rána mi však jeden kolega odpověděl: „Prostě skvěle!“ Přimělo mě to k úsměvu a potom i k zamyšlení. Zeptal jsem se ho, co tak úžasného se mu přihodilo. A on mi řekl: „Jak to, co? Jsem zdravý, v rodině všechno OK, žijeme ve svobodné zemi. Není to snad skvělé?“ Přitom rozdíl mezi jeho a mým životem spočíval v pouhé maličkosti – ve vztahu k němu. Jeho život naprosto nebyl v něčem lepší, než život řady ostatních, ale on působil asi tak dvacetkrát šťastnějším dojmem. Proto se následujících 30 dnů snažte užívat slov vyvolávajících úsměv.

2. Snažte se každý den vyzkoušet něco nového. Různorodost dodává životu chuť. Něco vidět nebo dělat můžete třeba milionkrát. Rutina. Ale poprvé je vždycky neopakovatelné. Dojem z „poprvé“ nám může v paměti utkvět na celý život. Zkuste následujících 30 dnů vyzkoušet nebo se dozvědět pokaždé něco nového. Cokoli, ať je to nový koníček nebo rozmluva s někým neznámým. Až tomu přijdete na chuť, zjistíte, že tyhle nové dojmy vám otevřou celý nový neznámý svět s novými životními možnostmi.

3. Každý den se snažte udělat něco nezištně. Nadarmo se neříká „Co zaseješ, to sklidíš“. Když kladně ovlivníte něčí život, můžete zároveň změnit i ten svůj. Udělejte něco nezištného, co udělá někoho šťastným, nebo alespoň méně nešťastným. Slibuju, že to pro vás bude příjemná zkušenost. Možná právě taková, kterou si budete pamatovat po celý život. Je tolik možností, výběr je v podstatě neomezený. Neváhejte a udělejte to.

4. Každý den vyzkoušejte jednu novou věc. Můžete-li se sami na sebe v každé situaci spolehnout, nepochybně prožijete šťastný a produktivní život. Aby člověk mohl něco takového o sobě říci, musí se vybavit velkým množstvím užitečných návyků a stát se jakýmsi všeumělem. Umět se v životě přizpůsobit každé situaci je mnohem výhodnější než být specialistou na jistou úzce vymezenou oblast. A krom toho je osvojování nových zvyků docela zábavné.

5. Každý den někoho naučte něčemu novému. Každý má od pánaboha své silné stránky a vlohy, jimiž může podstatným způsobem pomoci lidem kolem sebe. Co je pro vás snadné, může být pro jiného docela problém. Bereme tyto dary osudu jako něco daného a často si sotva uvědomujeme, kolik z nich bychom mohli nabídnout jiným. Přitom bychom mohli kolem sebe zasít spoustu štěstí, spoustu dobrého. Za co vám lidé nejčastěji děkují? V čem nejčastěji prosí o vaši pomoc? U někoho je to kreslení, u jiného matematika, další umí dobře vařit. Snažte se příštích třicet dnů sdílet s lidmi své znalosti a předat jim vlastní zkušenosti.

6. Každý den si vyšetřete alespoň hodinku na to, co vás skutečně zajímá. Nezapomínejte na své zájmy. Ať je to cokoli. Někoho činí šťastným účast na politickém dění ve městě, jiný nachází útěchu a klid ve víře a další se vyžívá v klubu, kam docházejí lidé společných zájmů. Pro někoho může tím nejdůležitějším v životě být jeho koníček. Ve skutečnosti se jeden druhému podobá. Každý nachází uplatnění a vyžití v tom, co ho nejvíc zajímá, co ho strhuje. Jejich životu to dává smysl a přináší jim to pocit štěstí.

7. Buďte ke všem laskaví. Dokonce i k těm, kdo jsou na vás hrubí. Když vlídně rozmlouváte s někým, kdo vás nemá rád, neznamená to, že snad nějak maskujete své city. Daleko spíš to znamená, že jste skutečně dospělý, zralý člověk, který své pocity ovládá. Chovejte se k lidem okolo laskavě a s úctou, včetně těch, kdo se k vám nechovají právě nejlépe. Ne proto, že jsou to dobří lidé, ale proto, že takový jste vy. Zkuste se tak chovat po 30 dnů. Všimnete si, že hrubosti a nevůle ve vaší blízkosti ubývá.

8. Snažte se udržet si vždycky dobrou náladu. Opravdu úspěšní lidé vytrvale usilují o to, být vždycky optimisty. Vypěstovali si vnitřní schopnost vytvářet si své vlastní štěstí a touhu tvořit. Ať se octnete v jakékoli situaci, vždycky mějte na paměti, že každá pěvecká star byla kdysi obyčejná neznámá dívka, která v životě dokázala vždycky vidět a najít to lepší. Věděla, že každá chyba je jen novou možností a dokázala z ní a na ní růst. Naučit se něčemu novému. Kdo smýšlí optimisticky, vidí svět jako místo až po okraj naplněné možnostmi, zejména v těžkých časech. Zkuste se příštích 30 dnů zaměřit na světlé stránky života.

9. Buďte vždy vděčni za životní poučení, jichž se vám v různých situacích dostalo. Je velmi důležité chápat, že ať se člověk setká s čímkoli, je to životní lekce. Je to součást onoho obrovského souboru životních poučení, kterému říkáme život. Snažte se být za každé z nich vždycky vděčni, zvláště nejdou-li věci tak, jak byste si přáli. Jestliže vás nepřijmou do zaměstnání, které jste vždycky toužili mít, jestliže v osobních vztazích jdou věci od deseti k pěti, znamená to jen a jen to, že někde v budoucnu vás čeká něco lepšího. Poučení, které si odnášíte, je prvním krokem k té lepší variantě. Zapisujte si po 30 dnů všechny lekce, jichž se vám dostane.

10. Věnujte pozornost svému životu a vychutnávejte si ho. Nedávno jsem se díval na předávání Oskarů a uvědomil jsem si, že většina řečí, které pronášejí laureáti, začíná zhruba takhle: „Znamená to pro mě tolik moc. Celý můj život směřoval k téhle chvíli.“ … Jenomže víte co? Život každého z nás směřuje k této chvíli. Ano ano, zrovna k té, v níž se zrovna nacházíme. Zapřemýšlejte nad tím. Všechno, co jste ve svém životě vykonali, to špatné, to dobré i neutrální, všechno vás přivedlo k téhle chvíli, v níž jste se zrovna ocitli. Zeptejte se sami sebe, nakolik skutečně žijete svůj život. Pokud se podobáte většině lidí, bude vaše odpověď velmi pravděpodobně znít: „Málo“. Takže – snažte se o něco méně soustředit na to, abyste něčeho dosáhli, a o něco více na to, abyste zkrátka – žili. Nezapomínejte, že žijeme jen jedním okamžikem. Život je tady a teď. Snažte se po příštích třicet dní žít doopravdy.

11. Snažte se v příštích třiceti dnech každý den zbavit alespoň jedné věci. Každou minutu života prožíváme obklopeni neuvěřitelným množstvím balastu a nepotřebných věcí. Není přitom důležité, kde se zrovna nalézáme (v práci, v autě, doma nebo někde jinde). Už jsme si na to tak zvykli, že ani nevnímáme, jak moc to na nás působí. Jestliže se však dokážete zbavit krámů ze včerejška, zbavíte se spolu s nimi i pořádné porce balastu vnitřního. Snažte se tedy každý den vybrat jednu nepotřebnou věc a nějakým způsobem se jí zbavit. Je to opravdu jednoduché, i když vám to zkraje tak nemusí připadat. Dříve nebo později se zbavíte „křeččího syndromu“ jako celku a vaše balastu zbavená mysl vám poděkuje.

12. Snažte se za těch 30 dnů vytvořit něco nového. Vytvořit něco nového je s ničím nesrovnatelný pocit. Zapojení vlastní kreativity na plný výkon a vytvoření něčeho vlastníma rukama přináší fantastický pocit naplnění, kterému se nic nevyrovná. Má to jediný háček: musíte tvořit něco takového, co se vám líbí. Jestliže po celý den sestavujete pro klienty plány finančních investic, přičemž nesnášíte každou vteřinu této činnosti, určitě se to nepočítá jako tvůrčí proces. Ale pokud si najdete koníčka, ve kterém se opravdu vyžíváte a vytvoříte v jeho rámci něco nového, může vám to změnit život. I když jste třeba poslední dobou vlastníma rukama nevytvořili nic čistě proto, že se vám nechtělo, teď to zkuste. Aspoň těch 30 dní.

13. 30 dní ani jednou nezalžete. Může to vypadat náročně, možná i jako nesplnitelná věc. Vždyť „milosrdnou“ nebo „zdvořilou“ lež často vyslovíme vícekrát za den. Ale dokážete to, uvidíte. Přestaňte klamat sebe i jiné. Najděte slova, která vám půjdou ze srdce, a říkejte pravdu.

14. Snažte se každý den vstát o půl hodiny dříve. Abyste každé ráno nemuseli kmitat po bytě jako blázni. Těch 30 minut vám pomůže zbavit se pokut za překročenou rychlost, vyhnout se zpožděním a veškerým dalším nepříjemnostem a s nimi spojeným bolením hlavy. Vyzkoušejte to po dobu 30 dní a zjistěte, jak vám to ovlivní život.

15. V následujících 30 dnech se zbavte tří zlozvyků. Jíte moc nezdravých věcí? Příliš času ztrácíte na playstationu? Hádáte se s příbuznými? Sami jistě znáte své hříšky. Vyberte tři a zkuste se jich zbavit.

16. Snažte se nedívat se na televizi déle než půl hodiny denně. Bavte se raději něčím z reálného světa. Ty nejlepší vzpomínky si odnášíme z událostí, které jsme zažili ve skutečném životě. Pouze a jedině v něm. Takže vypněte televizi nebo počítač a jděte ven. Podívejte se na svět a přírodu, jak vypadají doopravdy. Sledujte, jak se vám otevírají.

17. Zvolte si nějaký hodnotný cíl a pracujte na něm alespoň hodinu denně. Rozdělte si svůj fantastický, grandiózní cíl na nevelké kousky a den po dni jeden naplňujte. Krůček po krůčku se doberete cíle rychleji. Nejtěžší ze všeho bývá první krok. Ale zvládnete to. Snažte se po 30 dnů vytrvat a alespoň hodinu věnovat tomu, po čem jste vždycky toužili. Změňte touhu ve skutečnost.

18. Přečtěte každý den jednu kapitolu nějaké dobré knihy. Internet dnes lidem otevírá přístup k nekonečnému množství informací, článků, dialogů a diskusí. Stále více času trávíme četbou on line. Nic z toho však nedokáže nahradit léty prověřenou moudrost klasických knih, ze kterých ji čerpala a budou čerpat celá pokolení. Knihy nám otevírají mnohé dveře. Nejenom rozumu, nejenom do života. Krásné umění, kterým jsou naplněny, tříbí lidské city, zušlechťuje morálku i vkus. Zajděte do knihovny nebo sáhněte do té rodičovské a vyberte si. Naučte se číst klasickou literaturu. Budete se k ní rádi vracet. Pokaždé v ní objevíte něco nového.

19. Snažte se každé ráno vidět nebo slyšet něco inspirujícího. Někdy nás úplná maličkost naplní energií na celý den. Podívejte se třeba na motivační video, přečtěte si pár povzbudivých citátů nebo si poslechněte oblíbenou skladbu.

20. Každé odpoledne udělejte něco, co vás přiměje k úsměvu. Podívejte se třeba na legrační klip na YouTube, na oblíbený komiks, nebo si přečtěte pár nových anekdot. Smích stimuluje lidský rozum a doplňuje zásoby energie. Nejlepší k tomu je právě odpoledne, kdy přísun nové energie opravdu potřebujeme.

Marc Chernoff

=========
5 zapomenutých pravidel zákona přitažlivosti
7 rad, jak se neutopit v negativním myšlení