7 rad, jak se neutopit v negativním myšlení

7-utopit-neg

Když cítíte, že se zalykáte negativními myšlenkami a nijak se jich nemůžete zbavit, musíte co nejdřív něco udělat. Nabízíme vám sedm způsobů, jak vyhnat z hlavy negativní myšlenky.

Lidé, na které útočí negativní myšlenky, se jich samozřejmě pokušejí zbavit. Nechtějí se zbytečně trápit. Napínají duševní síly, aby vyhnali utkvělou myšlenku z hlavy. Často se však dostanou do pasti – lidský mozek zkrátka neumí „nemyslet“ na něco, co mu podsouvá podvědomí. Čím více se budeme snažit nutkavou negativní myšlenku zahnat, tím více se nám bude vnucovat. Abychom se zlé myšlenky skutečně zbavili, budeme toho muset podniknout více, než jen snažit se ji zahnat. Tady je sedm tipů, jak se zbytečně netrápit a uniknout z nástrah negativního myšlení.

1. Změňte řeč svého těla

Takže pokud na vás útočí špatné, smutné a beznadějné myšlenky, zaměřte se na své tělo. Prohlédněte si svou tvář. Co vám říká? Koutky úst máte svěšené, čelo zamračené? A co záda? Hrbíte se?

Pokud máte v hlavě líheň negativních myšlenek, vaše tělo se chová tomu odpovídajícím způsobem. Jsou-li u vás negativní myšlenky takříkajíc stálými hosty, tělo si navykne určitým způsobem se držet a projevovat.

Nejspíš už jste se někdy setkali s lidmi, kteří měli na tváři stabilně  například „masku“ hněvu nebo opovržení a zachovávali si ji v jakékoli situaci. Podobnou „masku“ však můžeme změnit v pravý opak, a dosáhnout tak opačného efektu. Každý určitě porozumí, že přihrbené držení těla a tvář stažená úzkostí nesignalizují zrovna dobrou náladu. Dodejme ovšem, že ji také nestimulují.

Prvním krokem k vytěsnění negativních myšlenek musí být nasazení jiné „masky“ a volba jiného držení těla. Věřte, že to skutečně pomůže. Napřimte se, zpevněte záda, ramena roztáhněte a zatlačte dozadu – bude se vám tak i lépe dýchat a to je velmi důležité – usmějte se  a uvolněte se. Uvidíte, že to půjde. Tato jednoduchá změna za pár okamžiků jinak naladí také vaše emocionální rozpoložení. Budete se zkrátka cítit lépe a volněji.
2. S někým to proberte

Existují lidé, kteří všem kolem sebe ustavičně  vyprávějí o svých problémech a dokonce si to vychutnávají. A jsou jiní, kteří všechno drží v sobě do poslední chvíle – dokud se nervově nezhroutí. Jestliže ve vás přetrvávají nějaké negativní emoce, kterých se nijak nemůžete zbavit, zkuste    si o tom promluvit s někým blízkým. Negativní emoce mohou být jakýmsi nezformulovaným pocitem, který vás trápí úplně zbytečně. Když je vyjádříte slovy, získají formu, podobu, tvar – a vy je uvidíte v patřičné perspektivě. Po takovém rozhovoru se možná sami budete divit, jak hloupě jste se trápili pro malichernou příčinu. Negativní emoce se vytratí.

3. Minuta prázdné hlavy

Zkuste se zbavit alespoň většiny z tisíců myšlenek, které vám v každé chvíli poletují hlavou… Pokuste se soustředit na svou osobu, na svůj zájem, na to, že teď uděláte něco pro sebe… myslete jen a jen na to. Tak se vám může podařit minutu nemyslet vůbec na nic. Možná si pak lépe uvědomíte, jaké myšlenky vám vlastně vetšinou putují hlavou a podaří se vám  zvýšit množství těch pozitivních.

4. Změňte tón svých myšlenek

Je to až stísňující, když si uvědomíme, že nepatrná změna formulace dokáže změnit vyznění celé věty nebo myšlenky. Sami sebe tak často trápíme špatně zformulovanými myšlenkami. Přitom kdybychom je vtělili do slov jen nepatrně jiným způsobem, mohli bychom ze stejných východisek dojít k úplně jiným výsledkům. Například místo úvahy: „Tohle je fakt těžké období v životě, samé problémy“, bychom si mohli říci: „Tohle životní období je období změn, takže hledám nejlepší řešení“. Jak vidíte, výchozí situace je zcela stejná – avšak „problémy“ jsme pojmenovali „změny“ – což zcela odpovídá. Ale tón už je jiný a nemuseli jsme klamat sami sebe, abychom si zvedli náladu.

5. Tvůrčí přístup

Když na člověka zaútočí negativní myšlenky, může zkusit nějaký čas věnovat tvorbě – funguje to stejně, jako rozhovor s někým blízkým, ale v tomto případě ani nemusíte se svými problémy nikoho oslovit. Pusťte se do toho. Může to být cokoli: napište prózu, složte verše, kreslete, malujte, nebo si konec konců zatančete! Přeměnit výboj emocí v tvorbu je cestou svérázné artterapie. Nejenomže se uvolníte, ale zvednete vám to náladu. Jak se říká, přijdete na jiné myšlenky. Ty negativní vtělíte do nové formy – už vám nebudou strašit v hlavě
 6. Projděte se

Obvykle se nám zdá, že jediným zdrojem negativního myšlení je naše vlastní hlava. Nejčastěji to tak opravdu je, ale jsou i jiné možnosti: jste-li obklopeni negativně naladěnými lidmi, například v rodině, kde se všichni neustále hádají a jeden druhého obviňuje, nebo v zaměstnání, kde je stále napjatá a nervózní situace. Nejméně polovina negativních myšlenek k vám pak přichází    z takto naladěného prostředí.

Pokud zrovna nejste duchovní guru, zbavíte se negativních myšlenek v takovém prostředí jen těžko. Podle možnosti ho tedy co nejdříve opusťte, abyste se mohli uklidnit. Jděte se prostě projít, zajděte na výstavu, do kavárny nebo do kina – takto odlišné prostředí vám pomůže nalézt duševní rovnováhu.

7. Výhonky pozitivních myšlenek (seznam vděčnosti)

Abyste se neutopili v negativních myšlenkách, musíte se jinak naladit – k tomu se výborně hodí seznam vděčnosti.

Když jsme obklopeni záplavou negativního myšlení, samozřejmě, že zapomínáme na všechno dobré. Zdá se nám, že nemáme žádné východisko, že ve všem, co v životě podnikneme, nás čeká naprosté a úplné fiasko.

Člověk dokáže přijít z práce domů, do teplého, útulného bytu a mít pocit, že celý jeho život je smetiště a on sám je naprosto k ničemu. A to třeba jen pro náhodnou shodu několika drobných nepříjemností, které ho potkaly během dne a nenaplněného nápadu, který mu sedí v hlavě.

To byl příklad – a teď co musíme udělat:

Napsat všechno dobré, co ve vašem životě je –  a napsat to formou vyjadřující vděčnost. „Jsem vděčný za své milující a milované členy rodiny“, „Jsem vděčný za to, jak vypadám, za to, že jsem zdravý“, „Jsem vděčný za své věrné přátele“ … a tak dále a tak podobně.

To vám pomůže naladit svůj rozum na pozitivní vlnu, takže až seznam vděčnosti dopíšete, negativní myšlenky už vám nebudou připadat tak strašné. Konec konců, máte-li v životě tolik dobrého, představují takový problém?

Překlad – 7 Ways to Clear Your Mind of Negative Thoughts

=========
15 věcí, za které nemá smysl se omlouvat
Deset lží, kterým vás nutili věřit
9 rad třicátníkům od těch, kterým je přes 40