Tři rozhodnutí, která změní váš život

robbins-big

Anthony Robbins je jedním ze světově známých „life-trenérů“. V Americe je velmi známý a oblíbený, pracoval s několika americkými prezidenty a byl konzultantem úspěšných byznysmenů. Přinášíme vám jeho sdělení o třech důležitých rozhodnutích, která mohou změnit váš život.

Není nic horšího než bohatý, ale chronicky nešťastný a zlý člověk. Není pro to žádná omluva. Přesto však se s úspěšnými, avšak věčně s něčím nespokojenými lidmi setkávám každý den. Je to výsledek nevyváženého života, příliš vysokých očekávání a neochoty radovat se z toho, co člověk UŽ MÁ.

Bez vděčnosti a uznání za to, co už máte, nebudete s životem nikdy spokojeni. Jestliže se nepokoušíte uvést svůj život do rovnováhy, nikdy nepochopíte, co to je pravé uspokojení. K čemu vám jsou úspěchy, jestliže váš život se skládá z práce a nespokojenosti?

Během uplynulých čtyř desetiletí jsem pracoval s mnoha lidmi z různých oblastí života. Nejčastěji ze všech se na mě obraceli byznysmeni a politici. Prezidenti i majitelé malých podniků.

Za těch čtyřicet let jsem zjistil, že lidé obecně se musejí v životě rozhodovat ve  třech klíčových věcech. Jejich rozhodnutí zásadně ovlivní kvalitu jejich života.

Jestliže se rozhodujete podvědomě, pak ve výsledku budete stejně jako většina lidí nešťastní. Nebudete mít potřebnou fyzickou kondici, budete mít trvalý nedostatek peněz a v osobním životě budete mít naprostý nepořádek. Dobrá zpráva je, že pokud se vědomě zodpovědně postavíte k těmto třem zásadním věcem, doslova to změní váš život. A to hned dnes.

Rozhodnutí č. 1: Vybírejte pečlivě, čemu věnovat pozornost.

V každý okamžik dne soupeří miliony věcí o vaši pozornost. Můžete se soustředit na to, co se děje přímo tady a teď, nebo na to, co chete vytvořit v budoucnu. Také můžete obrátit pozornost k minulosti.

Podle toho, na co soustřeďujeme svou pozornost, se mění směr energie v našem organizmu. Mění to váš obraz světa a v důsledku váš život.

Na co obvykle myslíváte: na to, co už máte, nebo na to, co vám ještě chybí? Kolem čeho většinu času krouží vaše myšlenky?
Místo ustavičného vrčení, že vám chybějí peníze, byste mohli uznat, že mnoho dobrého už máte. Můžete pociťovat vděčnost za svoje zdraví, rodinu, přátele, rozum, za svoje možnosti. Vypracujte si návyk pociťovat vděčnost za to, co máte už teď. Pomůže vám to dosáhnout vyšší úrovně emocionální spokojenosti.

A druhý vzorec vašeho jednání. Máte sklon věnovat větší pozornost tomu, co dokážete  řídit, nebo něčemu, co není pod vaší kontrolou? Pokud se většinou soustřeďujete na to, co kontrolovat nemůžete, stane se stres neoddělitelnou součástí vašeho života. Je mnohem efektivnější smířit se s tím, že existují věci, které zkrátka pod vaší kontrolou nejsou. A snažit se vylepšit to, s čím pracovat můžete.

Rozhodnutí č. 2: Ujasněte si, co to všechno znamená.

To, jak se cítíte, nemá nic společného s událostmi ve vašem životě, případně se stavem vašich financí. Kvalita vašeho života je výsledkem vašeho vztahu k životu, ne toho, jak se vám něco daří nebo ne.

Možná si neuvědomujete, jak silně působí na váš život podvědomí. Zamyslete se nad tím, jaký vztah obvykle zaujímáte k závažným nepříjemnostem: autohaváriím, nemocem, vyhazovům z práce. Máte sklon myslet si, že tohle je konec? Nebo že to je začátek? A člověk, který vás stále kritizuje – vás podle vás uráží, nebo se snaží, abyste byli lepší? Bůh vám podstrkává problémy, nebo jsou to zkoušky, ze kterých vyjdete silnější?

Velmi často jednoduše nemůžete ovlivnit to, co se ve vašem životě děje. Ale můžete ovlivnit svůj vztah k tomu, co se děje.

Emoce určují váš život. Naučte se je řídit vědomě a rozumně.
Rozhodnutí č. 3: Co budete dělat?

Vaše skutky ve značné míře určují váš emocionální stav. Pokud se hněváte, budete se chovat poněkud jinak, než když věci přijímáte s klidem.

Musíte se soustředit na to, abyste pokud na vás záleží, udělali maximum pro  zvýšení svých kompetencí a možností.

Dva různí lidé mohou absolutně jinak reagovat na stejnou složitou a nepříjemnou situaci. Jedni se drží zpátky, druhé to pohání kupředu. Jedny hněv dráždí, druhé povzbuzuje. Někteří lidé, když se jim ublíží, snaží se to co nejdřív vytěsnit z mysli. Jiní ochoří touhou po pomstě.

Zamyslete se nad tím, jak se obvykle chováte, když nejste dobře naladěni, zlobíte se, nebo se cítíte osamělí.

Zamyslete se nad mými třemi otázkami. To, jak na ně sami sobě odpovíte, ovlivní v souhrnu kvalitu vašeho života.

=========
13 užitečných návyků k dosažení životního úspěchu
4 týdny, které vám docela změní život
9 návyků, které změní váš život k lepšímu