Malý oděv nás tísní. A malí lidé..?

19

Nenavlékejme si lidi, kteří nás tísní.

Možná vám to zní podivně, ale opravdu se stává, že jsou nám lidé malí. Člověk se všelijak snaží, kroutí a uvědomuje si, že se mu špatně dýchá. Neměli bychom se zdržovat s nikým, s kým nemůžeme volně dýchat nebo se pohybovat. Jestliže vztah při každém sebemíň neobratném pohybu praská ve švech, ztrácí tvar i barvu, pak to není vztah. A je jedno, jestli mluvíme o přátelství, lásce nebo partnerství. V každém případě mluvíme o svobodě a lásce.

Jsou ženy, které si rády navléknou nějaký ten mravně naučný korzet složený z cizích zásad a pravidel, bytelně vyztužený poučováním. Pěkně pevně si ho utáhnou a vytvářejí pas tam, kde ho od narození neměly, čistě jen proto, aby působily křehce, vlídně a bezbranně žensky.

Máte-li však od narození páteř nebo jste si ji stihli včas vypracovat, rozhodně si nenavlékejte tyhle těsné, svírající lidi, aby vám švy nepraskaly. K čemu jsou muži, k čemu jsou ženy, k čemu jsou přátelé, s nimiž bychom měli denodenně trpět a překonávat nepohodlí, dusit se a omezovat v pohybu? Člověk přece nemůže celý život protrpět.

Dobrý vztah je jako pohodlný, měkký svetr. Přesně podle počasí, zrovna tak akorát měkký, příjemně teplý, volný i hřejivý, chrání před chladem ale netísní, umožňuje volně a bezbolestně dýchat a žádný výrobní štítek člověku neodírá kůži a nepřipomíná mu, že má na sobě něco opravdu vznešeného…

=========
Jak rozeznat falešného přítele od pravého?
Stačí jedna věta a drbny zmlknou navždy