Kouzelník Warren Buffet

buffet

Warren Edward Buffet patří k nejbohatším lidem na světě. Je pokládán za jednoho z vůbec nejúspěšnějších investorů. Pro svůj perfektní odhad bývá často označován za Věštce z Omahy“. V roce 1990 se oficiálně stal miliardářem. Jeho majetek byl v roce 2014 odhadován na 66 miliard dolarů. 

Narodil se 30. srpna 1930 v Omaze ve státě Nebraska. Stal se odborníkem na cenné papíry a začal peníze investovat do různých společností. Právě tímto způsobem získal v roce 1962 svůj první milion. O 18 let později ho časopis Forbes označil za nejmajetnějšího člověka na světě.

Když mu bylo jedenáct, koupil Warren své první akcie. Vydělal, ovšem zisk by býval mohl být podstatně vyšší. Byla to první lekce; zapamatoval si ji na celý život. Prodával po domech Coca-Colu i obrázkové týdeníky. Zabýval se roznášením novin. Podnikal v nemovitostech a s kamarádem pronajímal soupravy stolních fotbalových automatů do barů a holičství.

Po střední škole studoval na universitách v Pennsylvánii a Nebrasce, ekonomii absolvoval na Columbijské obchodní škole v roce 1951. Svou vlastní investiční činnost zahájil založením firmy Buffet Partnership v roce 1956. Měl skvělý odhad vývoje trhu a nos na podhodnocené firmy. Jako příklad je často uváděna firma American Express, na Wall Street počátkem šedesátých let už v podstatě odepsaná.

Buffet však pozoroval, že lidé kartami American Express stále všude platí. Koupil 5% akcií. Během několika let jejich cena stoupla o více než 400%. V roce 1962 se Buffet stal milionářem. Bylo mu 32 let. Před sebou měl cestu tvrdé práce, úspěchů i omylů.

Je miliardářem, ale vede nenáročný způsob života. Obědvá ve stále stejné resturaci v ulici, kde bydlí. Jednopatrový dům koupil už v roce 1957. Buffet říká, že svým dětem nechá dostatek peněz. Ovšem ne zase tolik, aby se jim nechtělo nic dělat. Oficiálně prohlásil, že 99 % veškerých svých prostředků dává na dobročinnost. Jde o vůbec největší finanční dobročinnou štědrost v historii.

Uvádíme některé jeho nejznámější citáty vyjadřující jeho velkou finanční gramotnost i prostou životní moudrost:

1. I když budete velmi talentovaní a vynaložíte opravdu veliké úsilí, dosažení některých výsledků si zkrátka žádá svůj čas: dítě se taky nenarodí za měsíc, i kdybyste oplodnili devět žen najednou.

2. Příprava nevede k ideálním výsledkům, vede ke stabilním výsledkům.

3. Pamatujte: dnešní den nemůžete ani reklamovat ani vyměnit za jiný.

4. Ve skutečnosti nosím drahé obleky, pouze na mě vypadají lacině.

5. Jestliže se ocitnete na lodi, do které zatéká, bude rozhodně lepší věnovat úsilí získání nové lodi než látání děr.

6. Když jste tak chytrý, jak to, že já jsem tak bohatý?

7. Pokud nehodláte akcii držet deset let, nemá smysl si ji pořizovat ani na deset minut.

8. Pokud vás lidé mají rádi, je to váš největší životní úspěch.

9. Cena je to, co zaplatíte. Hodnota to, co dostanete.

10. Nejhloupějším a nejnesmyslnějším důvodem k nákupu akcií na světě je skutečnost, že stoupají.

11. Dělat jednoduché věci složitě patří k nejhorším sklonům člověka.

12. Mě osobně se nikdy nepodařilo dosáhnout dobrých výsledků se špatnými lidmi.

13. Nikdy nespoléhám na okamžitý výdělek. Vždycky nakupuju tak, jakoby zítra měli burzu na dalších pět let zavřít.

14. Je třeba dvaceti let, aby si člověk vytvořil nějakou reputaci. A stačí pět minut, aby o ni přišel. Když se nad tímhle zamyslíte, získáte k věcem jiný vztah.

15. Nevstupujte na akciový trh dokud na tom nebudete tak, že pád svých akcií o 50% dokážete sledovat bez paniky.

=========
Když přání mít více peněz nefunguje
Kdo celý den pracuje, nemá kdy vydělávat peníze