Když jsi zmatený a nevíš, co dělat, raduj se

raduj-se

Když se dostaneš do slepé uličky, raduj se. V tu chvíli jsi zbaven nezbytnosti vědět, jsi zbaven břemene rozebírání situace. Od zmatku k vysvětlení nevedou žádné šipky, ale tím, že jasně vidíš zádrhel, jsi vyjasnění věci blíž.

Máš-li nějaké pochyby, raduj se. Uchoval sis svou zvídavost. Nezabrzdily tě prověřené odpovědi, nelapil ses do sítě obecně přijímaných názorů. Nepodlehl jsi sebejistotě, té veliké zbrani ega.

Když pocítíš strach, raduj se. Míříš do neznáma a necháváš za sebou svět známý, umírající, starý svět. Kráčej do toho nového. Strach a vzrušení jdou spolu s tebou. Domnělé brnění vlastní jedinečnosti praská a život tě zaplavuje svým proudem.

Když cítíš hněv, opět se raduj. Prociť jeho divokost. Život tě prosákl svou syrovou, nefiltrovanou silou. Ve vášnivém boji za správnou věc už už najdeš svou píseň a podpoříš ty, kdo nemají hlas.

Když jsi zmatený a nevíš, co počít, raduj se. Při každé velké výpravě hrdina občas ztrácí cestu. Ztrať a najdi sám sebe. Najdi svou přítomnost, svůj dech a bití dávného srdce. Udělej ten gigantický krok do nevědění, ten ideální krok. Svěř se svým pochybám. A tvá cesta si tě najde, chvilku po chvilce.

Když pocítíš smutek, raduj se. Ještě jsi nevystydl. Ještě jsi neuzavřel své srdce nežádoucím věcem. Vnímáš citlivě a jsi životu široce otevřen. Smutek, ten starý známý, si k tobě přišel pro pomoc. Není to žádný omyl. Chce se jen ohřát u ohně tvojí přítomnosti.

Když pocítíš, že nedokážeš mít ze života potěšení, raduj se. Jsi sám k sobě poctivý, vidíš pravdivě přítomnou chvíli a máš oči otevřené.

Jeff Foster

=========
Keanu Reeves: Každý den je třeba žít tak, jako by byl poslední
Nechte život plout po proudu