Každý dospělý zůstává v srdci dítětem

automodels

Lidé sbírají všechno: od plyšáků a magnetků na ledničku po opravdová letadla. Podle statistik dvacet procent světového obyvatelstva něco sbírá. Někdy má sběratelství docela zvláštní podobu, a staví se tak do řady s jinými podivnými zálibami. Například sbírky banánových nálepek. Takových těch malých etiketek, které se lepí na banánové plody. Někomu se snad může zdát, že jde o hloupost. Ovšem sběratelé těchto nálepek se sjíždějí na speciální sympózia a pořádají konference!

Známí jsou obvykle lidé, kteří mají cenné umělecké sbírky – obrazy, sochy nebo šperky. Existují však sběratelé, kteří se zaměřují na věci, o nichž by si člověk pomyslel, že je snad ani sbírat nejde. Například připálené jídlo, záchodová prkénka nebo lékařské náplasti, lístky z MHD nebo šumění vln…

Jistý americký podivín sbírá sněhové koule. Uchovává je v ledničce. Jednu  z nich udělal v době nejsilnějšího sněžení na světě. Jinou mu vyrobil starosta New Yorku. Tento sběratel své exponáty natolik miluje, že slaví jejich narozeniny. Hosté pozvaní při této příležitosti musejí přijít v bílém oblečení a hostitel podává výhradně bílá jídla.

Sběratel ze San Franciska zase sbírá předměty, jejichž tvar či vzhled připomínají úsměv. Má už 600 všemožných knoflíků, tužek, hodin a hodinek, šálků, nafukovacích balónků z různých materiálů atd. Těmito věcmi, prohlásil,  se jeho život stává veselejším a radostnějším.

Nejdražší sbírku měl ovšem Thomas Alva Edison. Vlastnil čtyři tisíce patentů  svých vlastních vynálezů. Jejich celkovou hodnotu lze asi jen těžko vyčíslit.

Nejobjemější sbírku vlastní nejspíš jeden podivín z Filadelfie – sbírá tramvaje. V 60. letech chtěl svou sbírku doplnit. Za tím účelem poslal dopis do SSSR. Žádal o zaslání ruské tramvaje. Podle některých zdrojů prý odesílatel v dopise dokonce uváděl, že jednu tramvaj z Ruska – z roku 1911 – už má. Nyní žádal o model současný. Po krátké poradě bylo nakonec rozhodnuto: sběrateli poslali tramvaje dvě – jednu moskevskou a jednu leningradskou.

Naopak jednou z nejméně objemných sbírek bude zřejmě sbírka dalšího amerického sběratele. Začal tím, že vyrobil housle o délce 15 milimetrů. Poté zhotovil soupravu  s parní lokomotivou schopnou projet ouškem jehly. S jednim z klenotů jeho sbírky je spojena zajímavá historka: Vzal lidský vlas a napsal na něj kousíčkem diamantu: „Proletáři všech zemí, spojte se!“. Celosvětově uznávanými mistry ve výrobě miniatur jsou ovšem Němci a ti existenci tohoto vlasu zpochybnili. Tehdy mistr vytrhnul vlas z vlastní hlavy a napsal na něj: „Pozdrav německému národu!“. Načež ho poslal do Berlína.

Zajímavé je, že podle statistiky lidé, kteří něco sbírají, jsou obvykle movitější; touha po nových exponátech je zřejmě žene za většími výdělky.

Nic lidského, ani virus sběratelství, není cizí ani různým celebritám. Mají snad výjimeční lidé také výjimečné sbírky? Tajnou vášní Toma Hankse jsou staré psací stroje. Arnold Schwarzenegger sbírá automobily Hammer. Madonna skupuje Picassova plátna a Barbara Streisand nábytek z 30. let.

Elton John sbírá auta. V garáži jeho sídla se skrývá 26 sběratelských kousků.

banner

Uhádnete, kdo sbírá kilty? Skotské mužské sukně zaujaly ze všeho nejvíc Seana Conneryho. Angelina Joley sbírá staré nože. Demi Moore zbožňuje porcelánové panenky, Britney Spears také, ale miluje jen ty opravdu starožitné. Co se dá dělat, asi si v dětství dost nevyhrály. I když ani všichni chlapci se zřejmě nemění s věkem: Rod Stewart se až do dneška baví modely vláčků a Quentin Tarrantino  starými stolními hrami.

Jsou ovšem i poněkud výstřednější sbírky: Claudia Schiffer sbírá různý hezky vyhlížející hmyz – pěkné brouky a motýly. Johny Depp zase kostry holubů a netopýrů.

Einstein napsal, že sběratelství je krásnou formou aktivního odpočinku, kdy se člověk vymaní z každodenního procesu usilovného myšlení a přepne se na jinou úroveň a jiný způsob tvůrčího zobecňování a systemizace, jejichž předmět má přímo na očích.

Prakticky každý dospělý člověk zůstává v srdci malým dítětem. Pro sběratele je sbírka jeho dětským pokladem, se kterým si hraje. Pokud ještě nemáte nějakou sbírku, inspirujte se třeba na webu www.automodels.cz, kde jsou modely současných i historických vozidel – automobilů, autobusů a motorek i další sběratelské tipy.

=========
Kouzelný seznam proti špatné náladě
4 typy přátel, které byste měli znát
O virtuální realitě sociálních sítí