4 typy přátel, které byste měli znát

4-pratele

Moudří muži kdysi zaznamenali několik důležitých charakteristik našich přátel, které nám pomohou pomoci poznat, kdo je kdo

Víme, že přátelství je jako ten nejvzácnější briliant  – vždycky drahocenný a nikdy dost jistý před padělky! Přátelství je největší hodnota, která je dostupná každému. K tomu nejsou třeba žádné důkazy. Snad v každém pokolení se našlo nemálo myslitelů, kteří se pídili po tajemství této jistoty

Ve chvílích radosti, úspěchů a spokojenosti poznávají naši přátelé nás. Ve chvílích neštěstí poznáváme my je. Někdy je opravdu těžké pochopit, kdo je tvůj přítel, a často se proto spoléháme na intuici. Jako všichni, jsou i naši přátelé různí. Každý z nich má v našem životě nějakou roli. Abychom se v tom vyznali, podívejme se, co ti moudří kdysi stanovili:

1. Někteří přátelé jsou jako potrava, kterou denodenně potřebujeme

Obyčejný styk s lidmi je jako zdravý spánek – je naší životní potřebou. Existuje takový druh přátel, které potřebujeme každý den. Prostě potřebujeme, aby nás vyslechli, aby nás nabili energií a podělili se s námi o své znalosti. Nabíjejí náš životní akumulátor a my jim často oplácíme stejně.

2. Někteří přátelé jsou jako lék – hledáš je, když je ti zle

Bolest už nejde snášet. A tak hledáme v diáři ten prášek, na který jsme ke své hanbě časem zapomněli… Víme, že nám přijdou pomoci i v nejsložitější situaci, vyslechnou nás, pomohou vyřešit problém nebo budou tím ramenem, o které se můžeme opřít. I když na ně vzpomínáme málokdy, přece si jich ceníme pro jejich srdečnost a ochotu přijít a pomoci.

3. Někteří přátelé jsou jako nemoc – vyhledají tě sami

Jsou neodbytní a otravní, věčně volají se svými historkami o partnerovi, který je naštval, nebo o hrozném šéfovi, se stížnostmi na děsné  rodiče. Pro tyto „přátele“ vůbec není důležité, o čem se bude mluvit. Chtějí získat maximum životní energie, maximum vašich rad, co nejvíc útěchy, návrhů a podpory. Rádi dávají najevo, jak jsou potřební, avšak jejich přítomnost ve vašem životě neznamená vůbec nic! Jejich hranice jsou hranice jejich vlastního světa. Naučte se vycítit jisté meze a obklopovat se pouze lidmi, kteří stojí za to.

4. Někteří přátelé jsou jako vzduch – není je vidět, ale přesto jsou stále s tebou

Je neobyčejně příjemné, má-li člověk přítele, který je mu vždycky nablízku… Přítel, kterému se dá všechno říci, i když opakujeme sto a jedenkrát to samé. Stejně bude sedět, naslouchat a ujišťovat nás, že všechno bude nakonec v pořádku. Můžeme mu zavolat uprostřed noci. Bude nás trpělivě poslouchat i když budeme mít mizernou náladu. A vždycky se bude snažit nás všemožně povzbudit.

Važte si svých přátel. Přítel je jedna duše, žijící ve dvou tělech.

=========
Den, kdy jsem přestala spěchat
Láska a Zamilovanost… v čem je rozdíl?
Jak se stát nesnesitelným na Facebooku