Jak krásné by bylo žít ve světě, kde panuje vzájemné porozumění a harmonie, kde jeden druhého chápe na půl slova! Bohužel však je život zařízen poněkud jinak a někteří lidé nám opravdu dost lezou na nervy – stejně tak jako my sami možná lezeme na nervy někomu jinému.
Přesto však existují lidé, kteří dokážou najít společný jazyk prakticky s každým. Jak to vlastně dělají?
1. Připouštějí, že zdaleka ne každý se jim musí zamlouvat.
Dříve nebo později narazíte na člověka, jehož názory budou v příkrém protikladu těm vašim. Moudrý člověk tohle chápe. Navíc si uvědomuje, že konflikty a výměna názorů mohou být i užitečné, protože různost názorů objasňují.
Když se vám někdo nezamlouvá, vůbec to neznamená, že to je špatný člověk. V některých věcech se neshodnete, ale během sporu se také někdy objeví nové řešení. Až pochopíte, že se opravdu nemůžete zalíbit všem a vyhovět každému, ustoupí emoce do pozadí. To vám pomůže naučit se vyslechnout i cizí názor.
2. S trpělivostí se chovají k tomu, kdo se jim nezamlouvá.
Jistě, že je možné ostře reagovat na jakékoli jednání člověka, který je vám nepříjemný; naštvat vás může každá maličkost. Přesto se však snažte být o něco trpělivější.
Pouštějte se do hovoru s lidmi, kteří se nebojí sporu. Není to jednoduché, ale stojí to za to. Takoví lidé jsou pro vás výzvou, vyloženě vás provokují, což vám pomůže dosáhnout cíle, směřovat k němu, jít vpřed. Nezapomínejte, že ani vy sami nejste dokonalí, a přece vás okolí přijímá a uznává.
3. Jsou zdvořilí.
Ať už k někomu chováte jakékoli city, lze předpokládat, že dotyčný bude vůči vám naladěn stejně, jako vy k němu. Budete-li hrubí, nejspíš se v odpověď dočkáte rovněž hrubostí. Zachovejte si úroveň a buďte zdvořilí. Nedovolte emocem, aby vás ovládly.
4. Chápou, že každý má svůj přístup.
Někdy od okolí očekáváme příliš. Bůhví proč se sobecky domníváme, že ten druhý se bude chovat zrovna tak, jak bychom se v té či oné situaci zachovali sami, nebo že řekne to samé, co bychom vyslovili my. Jenomže tak to nebývá. Očekávat od jiných své vlastní chování znamená se už předem připravit na zklamání a beznaděj.
Počítejte s tím, že každý z nás dělá ty samé věci svým způsobem. Příště už budete psychologicky připraveni a zvyky a způsoby ostatních vás nezaskočí. S trochou moudrosti člověka chování jiných zkrátka nepřekvapí.
5. Soustředí se na sebe.
Místo toho, abyste se po iksté kvůli někomu rozčilovali, zkuste zapřemýšlet, proč tak vlastně reagujete. Někdy se nám totiž to, co nás tak dráždí na druhém, ve skutečnosti nezamlouvá na nás samých.
Snažte se najít svá citlivá místa. Příště pak dokážete předvídat, zmírnit nebo se dokonce vyhnout hněvivé reakci. Nezapomeňte, že je určitě snazší změnit své vnímání, vztah a chování, než změnit toho druhého.
6. Dají si pauzu a zhluboka se nadechnou.
Zvyky některých lidí nás dokážou pořádně vyvést z míry. Kolegyně, která nikdy nedokáže splnit úkoly včas, nás neskutečně štve. Známý libující si v přihlouplých fórcích nás vytáčí k nepříčetnosti.
Místo abyste si příště zas ničili nervové buňky, přibrzděte a zhluboka se nadechněte. Pomůže vám to uklidnit se, a předejít tak neadekvátní emocionální reakci. Zapojíte zkrátka hlavu.
7. Mluví o tom, co jim vadí.
Pokud vás někteří lidé ustavičně popouzejí, pokuste se o tom s nimi v klidu promluvit. Vyhněte se obviňujícím větám, volte spíše formulace typu „Když…to a to děláte“, „Cítím… Mám pocit…. že“. Například: „Když mě na poradách přerušujete, mám pocit, že vás můj názor nezajímá“. Pak chvíli počkejte na odpověď.
A můžete se s údivem dozvědět, že kolega měl zkrátka za to, že jste svou řeč dokončili, nebo že ho natolik uchvátil nějaký nový nápad, že vás v tom zápalu přerušil aniž si to uvědomil.
8. Umějí zachovat odstup.
Pokud všechny způsoby selžou, dokáže si moudrý člověk držet odstup od toho, kdo se mu nezamlouvá. Jděte si zkrátka svou cestou. Možná někdy v budoucnu si budete chtít s dotyčným vztahy přece jen vyjasnit, nebo je dokonce vylepšit, takže zase moc daleko od něj se nedržte.
via
14 pravidel oblíbených lidí
9 krátkých úvah, které vám mohou pomoci myslet jinak