20 věcí, kterých je třeba se zbavit

let-it-be

Představte si, že letíte v balónu. V jeho koši jste jen vy a vaše věci. Náhle však začínáte ztrácet výšku. Jestliže okamžitě něco nevymyslíte, za méně než deset minut se rozbijete o zemský povrch. Jediným řešením je vyházet nejmíň polovinu věcí. Buď ony, nebo vy. Váháte jen pár vteřin. Načež vyhazujete všechno, co jste hromadili téměř celý život. Balón se odlehčil, pokles se zastavuje. Ještě pár věcí letí z koše ven a balón bleskově stoupá. Jste zachráněni. 

Něco podobného se děje nám všem denodenně, třebaže za daleko méně dramatických podmínek. Lpíme na věcech i myšlenkách hromaděných roky. Vůbec nepozorujeme, jak se stávají přítěží a brání nám v pohybu. Čeho se musíme zbavit, abychom znovu zamířili vzhůru?

1. Lpění

Podle buddhismu je ulpívání jednou z příčin lidského utrpení. Člověk má sklon lpět na všem ve svém životě, včetně toho, co ho drží na místě. Lpíme na nepotřebných věcech, na místech, která nás omrzela, na nesmyslném chování, na nedobrých lidech. Položte si otázku, zda na něčem podobném lpíte. Pokud ano, zbavte se toho!

2. Pocitu viny

Vina nemá absolutně žádnou funkci. Co změníte tím, že pociťujete vinu? Nic. Pouze vás to udržuje ve stavu žalu a tepání sebe sama.

3. Negativního myšlení

Pesimistické naladění a záporné myšlenky nesou všechno naše jednání právě na této vlně. Dosti nebezpečná cesta. Pamatujte, že vaše myšlenky ovlivňují svět kolem. Stačí se nad tím zamyslet…

4. Sebekritiky

Začasté nejcitlivější místo. Zpočátku se kritizujeme s těmi nejlepšími úmysly. Chceme se změnit a stát se lepšími. Jenomže časem kritika překročí meze, obrací se proti nám a všechno jenom zhoršuje. Zanechte jí a buďte k sobě hodní a jemní.

5. Předpojatosti

Předpojatost nás brzdí. Omezuje naše možnosti a brání splnění našich přání. Je třeba se jí zbavit.

6. Vnucených okolností

Stále dokola něco děláte bez zjevného důvodu? Máte pocit, že prostě musíte? Měli byste se zamyslet, k čemu je vám to dobré. Nikomu tím nejste povinni.

7. Potřeby souhlasu

Často přemýšlíme nad tím, zda ostatní schválí naše jednání. To nám brání odhalit svá přání v plné šíři. Neposlouchejte jiné, naslouchejte sami sobě.

8. Daných mezí

Většinu mezí si stanovujeme sami. Život však žádné meze nemá. Existují pouze v našem mozku. Vykročte z jejich rámce.

9. Nespokojenosti

Dovolte nám tvrzení: veškerá, naprosto veškerá nespokojenost ovlivňuje lidské zdraví. Věda už dávno dokázala, že emoce jako je například hněv, souvisejí s onemocněními srdce.

10. Zlozvyku odkládat všechno na zítřek

V podvědomí každého z nás žije maličký sabotér. Neustále se snaží brzdit nás při plnění povinností. Až budete chtít něco odložit na zítřek a nebude se vám chtít pracovat, vzpomeňte si na něj. To vás přiměje soustředit se na to, co je třeba dělat.

11. Nepokojných myšlenek

Vznikají z obav a nejistoty ohledně budoucnosti. Myšlenka, že by se mohlo stát něco zlého, je jenom nápadem, který jsme stvořili my sami. Položte si otázku: „Mám snad k obavě nějaký reálný důvod?“ Odpověď zní ne? Pak se netrapte.

12. Svých bývalých

Přežít milostný krach nebývá snadné a deprese po něm mohou trvat dost dlouho. Vaše srdce se uzavřelo a mozek myslí jen na jediné. Ve skutečnosti však se netrápíte ztrátou, ale myšlenkami na ni.

13. Špatných vzpomínek

Nedobré vzpomínky nás nutí znovu a znovu prožívat smutné okamžiky a nepříjemné zážitky, kterými jsme prošli. Nechte je tam, kam patří – v minulosti.

14. Neužitečných věcí

Často hromadíme všemožné krámy. Máme přecpaný byt a plnou komoru. Co kdyby se něco hodilo… Zbavte se toho všeho. Uvolníte a zharmonizujete atmosféru v bytě nebo třeba v kanceláři.

15. Špatné společnosti

Vyskytují-li se ve vašem okolí neupřímní, závistiví nebo manipulující lidé, držte se od nich co nejdál.

16. Své tradiční role

Velmi častá chyba. Bereme sami sebe tak, jak si nás během našeho života navykli vnímat ostatní. To omezuje naše jednání v přítomnosti i naše plány do budoucna, neboť jsme ustrnuli v určité roli. Určitým člověkem jste přece mohli být v minulosti a zcela jiným můžete být dnes.

17. Ztotožnění se svým zaměstnáním

To je jeden z důsledků moderního pojetí profese. Jakmile si zvolíme zaměstnání, vžijeme se do něj s veškerou vervou. Měli bychom pamatovat, že je to pouhá role.

18. Zavedených šablon chování

Existují oblíbené šablony či modely chování, které jsou nám určitou společností vnucovány. A my se jich držíme, ačkoli nás nepřitahují. Počínaje sledováním obecně oblíbeného seriálu až po módu. Nejděte s davem, buďte sví.

19. Braní si všeho příliš k srdci

Velmi často jsme příliš citliví k událostem v životě jiných lidí. Zneklidňujeme se a trpíme, jako bychom vše prožívali sami. Dívejte se na věci s odstupem. Život bude snazší, váš názor objektivnější a celkový stav více vyvážený a zaměřený na vlastní priority.

20. Myšlenek na čas

Čas je jednou z hlavních příčin citového napětí. I ve chvílích odpočinku nás drtí pomyšlení na čas. Tato myšlenka nás zbavuje skutečné svobody i prostoru. Uvědomte si, že ne čas, ale vaše vnímání času je tím, co na vás působí.
(via)

=========
17 věcí, kterých byste se měli zbavit co nejdřív