Dopis sobě samému ve věku 16 let

all

Kdyby se tyto dopisy dostaly k adresátům, svět by dnes byl jiný.

Kdybyste si mohli napsat dopis sobě samým zpátky do doby, kdy vám bylo 16 let, co byste napsali?

Tato otázka byla položena 75 osobnostem: spisovatelům, hercům, hudebníkům i sportovcům. Z jejich odpovědí vznikla kniha „Milý JÁ: Dopis sobě šestnáctiletému“ – (Dear Me: A Letter to My Sixteen-Year-Old-Self“) – sborník dopisů do minulosti. Na jejích stránkách se známí lidé stávají obyčejnými šestnáctiletými děvčaty a kluky, často plnými komplexů a nejistot. Starší „já“ se snaží dát sobě-mladším vtipné, důvěrné a moudré rady, jak si v životě vést, co od něj očekávat a čemu se vyhnout. V důsledku vznikla nikoli kniha o celebritách, ale o mládí, dospívání, o očekávání zázraků.

Nápad sám byl tak strhující, že lidé na celém světě začali psát dopisy sobě samým. Na oficiálních stránkách knihy už je jejich počet uváděn v tisících. Asi každý z nás by měl co říci sobě samému šestnáctiletému.

Tady je několik inspirujících dopisů celebrit. Samozřejmě už nemohou změnit minulost, ale mohou jednoduše ovlivnit budoucnost mnoha lidí.

Dopis Stephena Kinga:

king

Milý Já,
píšu ti z roku 2010, kdy už je mi přes 62. Rád bych ti dal jednu radu. Je to jen pět slov: drž se dál od drog. Jsi velmi talentovaný a dokážeš udělat svými příběhy radost mnoha lidem, ale – bohužel je pravda, že jsi k tomu navíc potenciální narkoman. Jestli se nezařídíš podle tohoto dopisu a nezměníš podle něj svou budoucnost, budeš minimálně 10 let svého života – mezi třicítkou a čtyřicítkou – žít v jistého druhu zatemnění, zklameš mnoho lidí a nedokážeš se naplno radovat ze svých úspěchů. Tvůj život bude několikrát viset doslova na vlásku. Udělej to pro sebe a snaž se žít v lepším světě. Pamatuj, že odpor kladený pokušení, stejně jako láska, posiluje tvé srdce.
Zůstaň čistý.

Dopis Hugha Jackmana:

jackman

Milý Hughu,

chtěl jsem ti jen tak napsat, abych věděl, jak se máš (i když to i tak vím) a abych ti řekl: „jo“!. Přijde doba, kdy úplně zapomeneš, jak se na tebe Penny vykašlala na autobusové zastávce. Dokonce ji za pár let potkáš a budeš se divit, jak jsi mohl brečet pokaždé, když jsi slyšel Lionela Richieho zpívat „Penny Lover“.
Jo, a ty beďary na čele brzo zmiznou, i když teda ne tak rychle, jak doufáš. A fakt se přestěhuješ do toho velkýho pokoje, až brácha Ralf odjede z domu.
Taky bych ti rád řekl o některých věcech, co by ti mohly pomoct v budoucnosti. Nechci si hrát na ochranáře, tak ti možná některý rady přijdou trochu nejasný.
Nic se nebude dít tak, jak si to představuješ. Vím, že je teď pro tebe těžký si vůbec představit, jak bude tvůj život vypadat a dost se kvůli tomu vztekáš. Ale můžeš mi věřit, že realita překoná tvoje nejsmělejší sny!
Potkáš fantastickou ženskou a získat ji bude ten nejsnadnější krok v tvém životě. Prostě poslouchej sám sebe.
Teď si vem papír a napiš si seznam: 5 věcí, který rád děláš a 5 věcí, který se ti daří. Budou se ještě měnit, ale jednoho krásného dne se spojej dohromady. A to bude tvá cesta. Ale ani tehdy nepřestávej se psaním toho seznamu, aby sis byl jistý, abys nesešel ze správný cesty.
Celou dobu budeš muset být na sebe přísnej a sám sebe pobízet. Buď v tom opatrnej. Budeš v životě dost šťastnej, tak prosím tě, nezapomínej na to, odkud se to štěstí vzalo. Mám tě rád.

P.S. Kup si akcie Google, hned jak ho vynaleznou!

Hugh

Dopis Emmy Thmpson:

tompson

Milá Em,

chápu, že jsi mladá a zamilovaná a myslíš, že žádný dospělý ti nemůže říct nic, co by tě zajímalo, ale protože já jsem ty, možná by stálo za to si mě poslechnout.
2 hlavní body z 50 v šestnácti letech:

  1. Nikdy, nikdy, nikdy nedrž dietu. Vím, jak strašné to je, když člověk stojí v automatu a má si vybrat mezi jogurtem a douškem čerstvého vzduchu (když ve skutečnosti by si dal chipsy a sýrový salát). Netrap se kvůli tomu. Jez pravidelně, vyhni se těm nervákům a nedrž žádnou dietu. V každém případě zůstaneš pořád stejná, tak se na to vykašli, děvčátko moje, hned teď to nech být. Věř mi, že každému je to stejně jedno. Buď prostě sama sebou a žij, ušetříš spoustu času a energie a budeš mnohem šťastnější.
  2. Když ti říká, že tě nemá rád, věř mu. Nemá. A to je všechno. Všech ostatních chyb, které uděláš, si cením nad zlato.

Mám tě ráda. Em

Dopis Gillian Anderson:

anderson

Milá Gilly,
jsi zahleděná úplně a naprosto  jen do sebe samé. Jestli budeš čtvrtinu svého času myslet na jiné lidi, místo abys nenáviděla svoje boky, úroveň tvé spokojenosti a sebevědomí prudce stoupne. Jednu věc jsem si uvědomila příliš pozdě: svoje sebevědomí člověk zvýší pouze tehdy, když dělá skutečně hodnotné věci. Proto jsem tě na příští letní prázdniny zapsala do kurzu, kde tě naučí pomáhat lidem bez domova. Vánoce strávíš v útulku pro ženy – oběti domácího násilí a na Velikonoce budeš číst nemocným dětem na onkologickém oddělení.
A určitě, drahá, si poněkud rozšiř obzory, svět je mnohem větší než ulita, do které tě zahání tvoje mindráky. Měj ráda sama sebe, mysli na jiné a buď také vděčná.
Mám tě ráda, věřím ti a vážím si tě.
Já. Ty, My.
P.S. Drž se svých snů, ne svých kluků.

Dopis Alice Cooper:

cooper

Zanedbaný holky jsou k sežrání jen prvních pět minut. Všimni si, jak pěkně vypadají některý holky v kostele.  Pak si vyber to nejlepší z obou světů.
P.S. «The Yardbirds»  jedou.
P.P.S. Myslím, že to s tou kavárnou půjde. Dej do názvu slovo „Star“.

A co vy byste napsali sami sobě – šestnáctiletému?

=========
Inspirace a životní lekce od Angeliny Jolie
Steve Jobs. Příběh o spojování bodů.
Jak dosáhnout, aby nás každý měl rád? – způsob Richarda Gera