Deset věcí, kterým mě naučily šťastné vztahy

10-stastne-vztahy

Měla jsem vážné vztahy i před tím, než jsem potkala svého ženicha. Některé trvaly nejeden rok. Myslela jsem, že jsem dospělá. Měla jsem za to, že umím být skvělou partnerkou. Teď jsem pochopila, že to zdaleka tak nebylo.

Skutečná láska se od náhodných vztahů liší. Dokonce i když trvají roky. Šťastné vztahy nás mnohému naučí. Člověk se chová jinak, jedná jako součást týmu, není jen jednotlivcem hledajícím své místo pod sluncem. Čemu jsem se naučila?

Neporozumění se nedá vyhnout

Jestliže partnerova slova pochopíte po svém, načež vyjde najevo, že měl na mysli něco zcela jiného, nemusíte se tím trápit. Ustavičná „hodnocení“ vztah jenom poškozují. To, co říkáte, může někdy pochopit jinak zase váš partner a pocítíte zklamání. V takové chvíli si zkrátka dejte odstup. Pochopte, že to nemá žádný velký význam. Zachovejte klid a nedorozumění odpusťte.

Učit se důvěře

Jak můžete sdílet s někým život, máte-li za to, že jakmile se otočíte jinam, dělá něco jinak, než má? Jestliže necítíte důvěru v partnerovu věrnost, čestnost a starost o vás, váš vztah není dobrý. V základech nejlepších vztahů leží hluboká důvěra. Pokud se objeví problémy – a ony se určitě objeví – důvěra musí být tak silná, aby vás udržela pospolu.

Jeden od druhého odpočívat

Samozřejmě, že zamilovaní chtějí být spolu stále. Celou noc si ležet v objetí a celý den být spolu je jistě fajn, ale kdy budete dělat to ostatní? Jesliže každý z vás pracuje jinde, máte si večer o čem popovídat. Když trávíte čas se svými přáteli a váš partner zas s těmi svými, získáváte čas a prostor jen pro sebe a možnost vrátit se k sobě s novou svěžestí. Máte šanci po tom druhém tesknit a uvědomit si skutečnou cenu vašeho vztahu.

Podporovat růst a změny

V dobrých vztazích by oba partneři měli růst a měnit se. Život je jenom jeden a měli byste ho žít naplno! Chcete-li odejít z práce, abyste si doplnili vzdělání, měl by vás partner podpořit. Chcete-li zkoušet něco nového nebo se naopak vrátit k něčemu starému, opět byste podporu měli najít ve vztahu. Měli byste si ji poskytovat navzájem. Podpořte partnera v hledání nových možností a seznamování se zajímavými lidmi. Pokud si přejete, aby partner zůstal stále stejný, odsuzujete vás oba k velmi nudnému společnému životu.

Kompromis není porážka

Dojít ke kompromisu neznamená se vzdát, neznamená to prohru. Právě naopak. Víte přece, jak těžké někdy je kompromisu dosáhnout.Chcete jednat podle svého, neboť jste přesvědčeni, že vaše řešení je jedině správné. Totéž se ovšem domnívá váš partner o tom svém. Pokuste se nahlédnout argumenty diplomaticky. Co má víc logiky? Má-li partner pravdu, nebojte se to uznat. Přijměte jeho řešení nebo obě stanoviska změňte na padesát procent. Je důležitější zachovat vztah a rozvíjet ho než prosadit svůj názor.

Přiznat své slabosti

Váš partner vás nepokládá za superhrdinu a věřím, že ani vy ho tak nevnímáte. Všichni jsme lidé a máme své chyby. Je úplně normální je projevit. A víc než to, pro stabilitu vztahu je důležité, aby vaše slabá místa vešla ve známost. Váš partner se bude chovat citlivěji ve věcech, které vás znepokojují, a podpoří vás, kde podporu potřebujete.

Některé věci můžeme přijmout, ne však změnit

Každý člověk má jakousi danou výbavu. Vy, stejně jako váš partner. Můžete se snad vrátit do minulosti a část smazat? Zatím se to ještě nikomu nepodařilo. Musíte se s ní naučit žít. Něco se přijímá snadněji, něco hůř, realita je však taková, že stav nedokážeme vždycky změnit. Je třeba jít dál s tím, co máme, jinak to vztah poškodí.

Odpouštět rychle a doopravdy

Když mezi vámi dojde ke konfliktu, nelamte si hlavu nad tím, kdo vyhrál. Učte se z něj. Od jeho začátku až do vyřešení. Když se z něj poučíte, můžete se mu vyhnout v budoucnu. A nejen to. Odpusťte partnerovi. A odpusťte také sobě. Bitva skončila, nechte ji minulosti. Nikdy v sobě nenoste hněv k partnerovi. Jenom by to podrývalo vaše přání setrvat ve vztahu s ním.

Nic nečekat

Nečekejte, že vám partner bude číst myšlenky nebo přinese snídani do postele, případně nabídne umytí nádobí. To se nestane. Je hloupé od lidí něco očekávat, když o tom nemají ani páru. Raději komunikujte. Ujistěte se, že vás partner ví, co ve vztahu očekáváte a co si myslíte o co nejširším okruhu otázek. To mu pomůže chovat se k vám pozorně. Stejně ale nic nečekejte.

Dávat najevo své city

Nejhorší, co je ve vztahu možné dělat, je hrát nějaké hry. Nedrážděte partnera, „neodměňujte“ ho láskou a něžností za „dobré chování“. Musíte si být jisti, že váš partner vždycky cítí, že je milován. Můžete být v pohodě nebo se na něj zlobit, to by však nemělo ovlivnit jeho jistotu, že ho milujete. Neznamená to nedat průchod momentálním pocitům, jen se ujistěte, že jste udělali opravdu všechno co jste mohli, aby vás partner správně pochopil. A nebuďte na lásku skoupí. Vždyť konec konců všehno začalo díky jí, ne?

Allison Renner

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Jsme spolu šestnáct let a miluju ji jako první den
Jak nám falešná očekávání komplikují vztahy