Jsme spolu šestnáct let a miluju ji jako první den

16-years-love

Lásku svého života jsem potkal v sedmnácti. Oba jsme pracovali v Burger King. Nejdřív mě považovala za náfuku, ale brzy jsme se skamarádili. Pak jsme spolu začali chodit. Za měsíc jsem ji požádal o ruku a po pěti měsících známosti jsme se vzali.

Jsme spolu už šestnáct let. Je nám spolu dobře, i když to tak samozřejmě nebylo vždycky. Neznám jediný pár, který by nikdy neměl problémy. Žili jsme například půl roku odděleně.

Složitosti vztahu mohou mít miliony příčin. Pokud jde o nás, zjistil jsem nakonec zdroj našich problémů: neplnil jsem své povinnosti.

Rád bych zdůraznil, že slova „Miluju tě“ jsou naprosto nedostatečná. Skutky řeknete daleko víc. Já osobně jsem našel dvanáct účinných způsobů, jak ukázat své ženě, jak moc pro mě znamená.

1. Nezáleží na tom, jakou mám náladu – každý den znovu ji miluju.

Občas jsem, jako asi každý, otrávený a bez nálady. V takové dny se mi zdá, že prostě nejsem schopen chovat se jako milující manžel. Ale stejně se tak chovám, ráno svou ženu políbím , povídám si s ní jako obvykle, posílám jí legrační SMS.

Když si uvědomíme, že láska je vědomou volbou, dokážeme nevylévat si na partnerovi své špatné nálady, i kdybychom ve skutečnosti měli chuť rozbíjet talíře.

2. Kochám se pouze svou ženou a nikým dalším.

Rozhodl jsem se nedívat se na jiné ženy stejně, jako na tu svou. Přitažlivé ženy se najdou všude. Samozřejmě, že je člověk vnímá, jenomže je rozdíl mezi „vidět“ a „svlékat pohledem“. Jediná, kterou svlékám pohledem, je moje žena.

3. Nepěstuju sny o divokém sexu a mimozemské romantice.

V mnoha erotických dílech – a nejenom filmech – jsou sex a romantika předváděny v tak krásném a dokonalém světle, že nějaký obyčejný život se na ně zkrátka nemůže hrabat. Člověk by málem propadl klamu a ptal se, proč jeho vztah není taky takový. Sdílet režisérské fantazie ale opravdu nemá smysl. Vaší lásce to může leda ublížit. Film je pouhá zábava. Musí být krásný, má-li mít úspěch. V žádném případě však nemůžeme čekat, že náš vztah bude jakousi filmovou romantikou. To by bylo velmi naivní.

4. Nedovoluju svému egu ovlivňovat má rozhodnutí.

Častokrát jsem reagoval příliš zostra a k ničemu to nebylo. Má žena má například také mužské kamarády. Já však jsem dovolil vlastnímu egu věřit, že jenom já sám bych měl být jediným mužem v jejím životě.

Nakonec jsem si však musel připustit, že naše manželství je něco víc, než jenom má přání. Když člověk jedná řízen pouze vlastní hrdostí, nic dobrého z toho nevzejde.

5. Slyším, co říká.

Tento týden zemřela dobrá přítelkyně mé manželky, moje teta. Žena mi říkala, že pohřeb bude ve Wisconsinu (my žijeme velmi daleko, na Havaji). Poslouchal jsem ji a pak jsem prostě šel a koupil letenky do Wisconsinu. Na nic víc jsem se jí ptát nemusel.

6. Dovoluju si být zranitelný.

Bylo pro mě normální držet své city a myšlenky uvnitř, zvláště když mi bylo těžko. Musel jsem se naučit otevřít se, svěřit se, abych mohl léčit náš vztah i sám sebe. Teď otevřeně říkám, co cítím, zvláště pak tehdy, když se mi ze všeho nejvíc chce mlčet. Má žena mě vyslechne a utěšuje, pomáhá mi vypořádat se s emocemi.

7. Hlídám si své zdraví.

Větší část našeho společného života jsem byl při těle, přesněji značně při těle. To podrývalo moji sebejistotu. Nejvíce sexy jsou lidé, kteří jsou sebejistí. Co však je ještě důležitější, pokud chcete prožít společně dlouhý a šťastný život, držte se pravidla péče o vlastní zdraví.

8. Sdílíme své sny a společně si je plníme.

Dvanáct let jsem po obchodech rozvážel pečivo a svou práci jsem nenáviděl. V roce 2011 jsem své ženě sdělil, že hodlám uskutečnit sen svého života a stát se spisovatelem. A ona mě podržela, pomohla mi změnit sen v realitu.

Jít společně za snem je neuvěřitelná věc. Stáváte se týmem a nic tak neupevňuje vztah, jako právě tohle.

9. Pořád hledám, čím bych ji překvapil.

Zhubnul jsem a naučil jsem se být dobrý v posteli, abych ženě dokázal, jak důležitá je pro mě naše láska. Sex znamená strašně moc, zvláště když jste spolu dlouho. Snažte se být kvůli ní ještě lepší.

10. Vychutnávám si manželství stejně jako při líbánkách.

Líbánky jsou časem, kdy ti dva poznávají jeden druhého. Je to bezstarostná, vzrušující a opojná doba. A nevadí, že rychle uplyne, opojení můžete vrátit cestou zajímavých zážitků a důvěrných rozhovorů. Vždycky si se ženou najdeme čas na rande a na něco nového, co budeme společně dělat.

11. Respektuju její osobní prostor.

Oba chápeme, že občas si musíme jeden od druhého odpočinout. Každý z nás má právo posedět si o samotě, sejít se s kamarády nebo si někam vyjet. Nedlouhé odloučení naše vztahy nijak nenaruší, naopak je upevní.

12. Nezapomínám na maličkosti.

Snažím se dávat jí najevo pozornost maličkostmi. Otevírám jí dveře, pomáhám vystoupit z auta, nosím jí kytky, vařím čaj. Dělal jsem to před šestnácti lety a dělám to dosud. Ano, jsme spolu už dlouho, ale to neznamená, že o ni přestanu pečovat.

Pouhý slib je málo, je třeba ho plnit. Ukažte své ženě lásku tím, že se každé ráno po probuzení vědomě rozhodnete milovat ji i nadále. Vnášejte do manželství svůj vklad, nikdy se nepřestávejte snažit. Odměnou se vám dostane dlouhé, pevné a opojné lásky.

Kimanzi Constable

=========
Třicet šest otázek vedoucích k lásce
Proč ženy opouštějí muže. I ty, které milují.