Co muž ve skutečnosti od vztahu chce

Různé časopisy, teleshow i sociální sítě donekonečna chrlí stále stejné mýty o lásce a vztazích mezi mužem a ženou. Známá newyorská psychoterapeutka Rachel Sussmanová k tomu říká: „Je načase, aby lidé konečně přestali tyhle inscenované situace vnímat jako pravdu. Nejsou totiž jen hloupé, jsou i vyloženě škodlivé“.

„V naší kultuře panuje plno mýtů o lásce a milostných vztazích vůbec. Narážím na tuhle mytologii každý den, když poslouchám své klienty, je jedno, zda muže nebo ženy. Bohužel je to právě víra v tyto mýty, co mnoho lidí drží v nešťastném manželství a mnoha osamělým zas vnuká strach z milostného vztahu a brání jim najít si partnera. Mám pocit, že mou povinností jako psychoterapeutky i jako spisovatelky je zabývat se osvětou a zejména vyvracet tyhle zdaleka ne neškodné báchorky“.

Mýtus. Muže zajímá jenom sex a nic jiného. Tohle zpravidla slýchám od žen.

Jaká je pravda. Dobrý sex je skutečně velice důležitou součástí zdravého vztahu. Stejně jako mužů znám i mnoho žen, které mají rády sex a hledají si takového partnera, s nímž budou mít sexu hodně. Muži na druhé straně čekají od vztahu velmi mnoho, stejně tak jako ženy – a jistě i včetně sexu. To však neznamená „jenom sex“.

Pět hlavních očekávání muže

1. Aby si ho vážila. Jednou z nejčastějších stížností mých mužských klientů je stížnost na neúctu ze strany ženy nebo milenky. Muži přiznávají, že se jich to velmi dotýká. Muž opravdu silně potřebuje, aby si ho považovali. A konec konců, také v naší kultuře je zvykem zaujímat pozitivní vztah k mužům, kteří jsou doopravdy váženi. Nezapomínejte dávat partnerovi najevo úctu. Každý si zaslouží, aby si ho vážili ti, kdo jsou mu drazí.

2. Aby k němu byli laskavá. Kdybych dostala dolar pokaždé, když od klienta slyším větu «Tak moc bych si přál, aby ke mně žena byla víc něžná», byla bych už dávno doopravdy bohatá. Muži očekávají, že k nim žena bude něžná a shovívavá. O stejné věci ostatně sní i ženy. Tak co takhle vyjít jeden druhému vstříc k obapolné spokojenosti?

3. Aby se zajímala o jeho vnitřní svět. Jistěže, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, to už víme a tento aspekt heterosexuálního vztahu dosud nikdo nezrušil. Abyste však partnerovi dali pocítit, jak moc ho milujete, jak moc pro vás znamená, projevujte také zájem o to, co pokládá za důležité.

Dobře, dejme tomu, že nijak nemilujete sport jako celek nebo třeba konkrétně golf. A když muž začíná vykládat svoje story o této hře, jen těžko potlačujete zívání. Přesto však se snažte nasadit příjemný obličej i když vás hra otravuje a chovejte se, jako by vás to zajímalo. Je docela možné, že díky takovému přístupu zjistíte, že máte mnohem víc společných zájmů, než jste se domnívala.


4. Aby ho brala takového, jaký je. No ano, zkusme si přiznat, že někdy jsme opravdu přesmíru kritické. Dodnes si pamatuju náročný zážitek, když jsem svého muže poprvé táhla do obchodu ve snaze obnovit jeho garderóbu… A stále dnes slýchám, jak ženy říkají mužům: «Bože, proč je s tebou taková otrava?», «Tos nemohl říct něco chytřejšího?», «No, myslím, že ty se v práci nepřetrhneš!» a tak dále a tak podobně.

Všichni chceme být milováni takoví, jací jsme. Až zase budete mít nutkání trochu zkritizovat svého partnera, uvědomte si, že život není snadný a partneři by měli jeden druhého podporovat. Mějte to na mysli a nesnažte se tak horlivě měnit toho, koho máte vedle sebe.

5. Aby mu byla věrná. Touhu po partnerově věrnosti pociťují bez rozdílu všichni. Pokud je svazek pevný, každý oprávněně očekává partnerovu věrnost. Ve své praxi často vídám, kolik srdcí je zlomeno kvůli nevěře. Možná se budete divit, ale muži ve skutečnosti velmi oceňují monogamii.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Proč muži přestávají milovat. Co by měla vědět každá žena
Kdy žena získá silného muže