Nejneobvyklejší učitel na světě

babar-ali

Pět hodin jízdy od Kalkaty, v indické Západní Bengálii žije skromný mladý muž jménem Babar Ali. Nenápadný šestnáctiletý mladík má nad horním rtem sotva znatelný náznak prvních vousů. Má maličkou vlhkou kancelář vedle místního smetiště. Obraz v jedné z nejchudších oblastí Indie vcelku tuctový. Každý ovšem ví, že nejkrásnější květy rozkvétají na hnoji. A tento mladý muž, nedávno ještě kluk, je nejmladším ředitelem školy na světě. Vítejte ve zdech školního zařízení, kam za výukou dochází asi osm set místních dětí.

Každé ráno přesně v 7 jde Babar pět kilometrů do školy, kde se sám ještě učí. Aby se mohl vzdělávat v bezplatné státní škole, musí Ali vydat na místní poměry přímo pohádkovou sumu 1800 rupií (1000 Kč) ročně. Tolik stojí oblečení a školní pomůcky. Ali se pokládá za velmi šťastného člověka, protože si může dovolit vzdělání, což je pro většinu jeho krajanů nesplnitelný sen.

Vyučování končí kolem 13. hodiny a hned poté Ali běží zpět domů, aby se věnoval výuce místních dětí. Jeho žáci se naopak snaží k hodině návratu svého ředitele vykonat všechny své domácí povinnosti a zahnat dobytek do chlévů, aby stihli první hodinu, jejíž počátek ohlašují údery zvonu.

Každý den přichází nejméně 400 dětí. Občas nezbývá na Aliho dvoře ani centimetr volného místa. Vyučování probíhá od 15 do 17 hodin ve všední den a od 11 do 16 hodin o víkendu. Je pro všechny zcela bezplatné. Stařešinové vesnice se nad mladým ředitelem uchechtávají. Proč se učit číst a psát, když muž si i bez toho může svou prací vydělat peníze a ženě ke sňatku vzdělání nijak nepomůže. Ali si jich nevšímá a ve své nesnadné práci pokračuje.

«Na začátku to byla jenom zábava, ale pak jsem pochopil, že tyhle děti se nikdy nenaučí číst a psát, jestli se jim nedostane odpovídajícího vzdělání. Je mojí povinností učit děti z chudých rodin, abych tak pomohl svojí zemi rychleji vybudovat lepší budoucnost.

Náš okres je na tom hospodářsky špatně. Bez mojí školy by se místním dětem vzdělání nikdy nedostalo a zůstaly by negramotné. Díky učení dostanou šanci získat v budoucnu dobrou práci a splnit si svůj sen».

=========
Jak poslat lásku sobě, lidem i světu
Tři hlavní zákony vesmíru