9 důvodů, proč jste zůstali stát na místě

9-stay

Aby se člověk naučil přežít nejobtížnější životní období, musí se naučit dát se znovu do pohybu

Život se ustavičně mění. Pokud uvíznete na jednom místě, je to také vaše volba.

Je to však právě jenom volba, není to šance řešící váš osud. Cesta může být dlouhá, ale je pro vás vždycky otevřená. Jak napsal staročínský mudrc Lao’ c, „I cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“. Pokud se vám nelíbí cesta, po které jdete, můžete ji vždycky změnit. Ve skutečnosti jste povinni trajektorii své cesty změnit kvůli sobě samým. Na počátku stačí udělat jediný krok vpřed.

Jinými slovy řečeno, abyste dokázali přežít těžká období svého života, musíte se naučit pohybovat se kupředu.

Jestliže tedy dnes stojíte na místě, znamená to, že se nepohybujete. Nejspíš proto, že …

1. … si nepřiznáváte odpovědnost za vzniklou situaci

Příliš mnoho lidí má ve zvyku vinit osud nebo smůlu z vlastních chyb a situací, do kterých se dostali. Jen málo jich přizná, že situace, v níž se nalézají, je důsledkem jejich vlastní volby. V životě je právě toto základ, který je třeba dát do pořádku, máme-li dál růst. Musíte si situaci přiznat, přijmout za ni odpovědnost, poučit se z ní, napravit, co je třeba a jít dál.

2. Podlehli jste vlastním obavám

Jestliže pracujete na velkých věcech a jdete za svými cíli, určitě narazíte na situace, které vás vyděsí a vyruší vás z klidu. Co v takovém případě dělat? Jít dál a neztrácet nadšení. Pamatujte: taková obava, které občas podlehneme a necháme ji řídit svůj život, je opravdu hrozná a také zcela nepotřebná. Zejména uvážíme-li velmi důležitou okolnost: strach je pouhým výplodem naší představivosti.

3. Dlouhodobě ignorujete své předurčení

To, co hledáte, ať už si to uvědomujete nebo ne, je pocit, že žijete, že prožíváte svůj život, svou cestu. Nejste povinni vyvolávat spokojenost kohokoli jiného. Všechno, co musíte, je najít to, čemu věříte, co vás posílí a pomůže jít vpřed nezávisle na tom, co dělají, nebo si myslí ostatní. Je určitě lepší prožít svůj vlastní život nedokonale, než prožít kopii dokonalého života někoho jiného.

4. Přivykli jste negativismu

Nejde o to, jak se na věci díváte, ale o to, co vidíte. Největší překážka, kterou musíte překonat, je překážka existující ve vaší hlavě. Jestliže nekontrolujete své myšlení, bude ono kontrolovat vás. Negativní myšlenky jsou jako plevel. Pokud je nevytrháte i s kořenem, budou znovu a znovu narůstat. Vezměte osud do vlastních rukou. Věřte si. Nevšímejte si lidí, kteří vám berou sebedůvěru. Vyhýbejte se lidem, věcem a zvykům, které vám do života vnášejí negativitu. Nevzdávejte se a nedovolte negativismu, aby vás ovládl.

5. Nevážíte si toho, co máte

Zastavte se na chvilku. Pomalu, zhluboka se nadechněte. Vydechněte. Uvědomte si všechnu krásu svého dýchání. A řekněte: „Děkuji!“. Možná jste se dnes vzbudili s bolestí hlavy nebo zubů, ale probudili jste se! Měli jste lepší dny, než je ten dnešní, ale měli jste také mnohem horší. Dneska snad nemáte všechno, co byste mít chtěli, ale máte dost, abyste mohli jít dál. Život není dokonalý, ale určitě je krásný.

6. Myšlenky na časy, které se už nevrátí, vám nedají pokoj

Dnešek nebude lepší, když budete v myšlenkách stále litovat a zabývat se včerejším dnem. Není důležité, co mohlo být, nebo co se mělo stát. Dnešní den je tady a teď proto, abyste ho žili. Je normální, že hned nemáte odpověi na všechny otázky. Ani je nikdy mít nebudete. Žijte zkrátka dál, soustřeďte se na přítomnost, zabývejte se, čím chcete a důvěřujte vývoji událostí.

7. Nehledáte štěstí ve svém nitru

Osvícení neznamená nahromadění znalostí, ale plné uvědomění toho, kým člověk je. Skutečné bohatství nemá nic společného s materialitou. Naopak, je to odmítnutí neomezené hojnosti. To, co hledáte,není kdesi, je to tady a teď, vedle vás. Čím více hledáte štěstí mimo sebe, tím déle pro vás bude ukryté. Upokojte se, vybavte si svá nejniternější přání a nechte je, aby se vyplnila.

8. Stále hledáte snadnou cestu

Jednou se ohlédnete zpět a pochopíte, že abyste získali to nejcennější, co dnes máte, museli jste vynaložit maximum úsilí. Tak to také má být, protože právě těžké úkoly často připraví obyčejného člověka k mimořádnému úspěchu. Každý boj umožňuje získání zkušenosti nebo poučení. Velká cesta nikdy nebývá snadná.

9. Nechte situaci situací a jděte dál

Být silný a jít dál je někdy jediná možná volba. V životě existují věci, na které si člověk nikdy úplně nezvykne. Nejlepší, co může udělat, je jimi v klidu projít. Tak je to přirozené. Boj o budoucnost za nějaké úsilí stojí. Před vámi je ještě mnoho krásného.
(via)

=========
10 nejdůležitějších každodenních připomínek
Japonská metoda proti lenosti. Pravidlo 1 minuty.