Japonská metoda proti lenosti. Pravidlo 1 minuty.

japonska-1min

«Od pondělka začínám nový život. Budu chodit do fitka, začnu s jógou, zkusím automasáž“… Každý z nás si občas vymýšlí nějaký cíl, který posléze nenaplní a odloží ho na příští měsíc nebo půlrok, někdy rok, až ho zkrátka nesplní vůbec.

Není to snad proto, že toho chceme moc najednou, že nás nové plány zavalí neúměrnou zátěží a nakonec nedokážeme realizovat ani jejich nejmenší část?

Někdy se naopak s velikou vervou pustíme do toho, co jsme si umínili. Zacvičíme si třeba třikrát týdně několik hodin ve fitku – a pak toho zase necháme – a na dlouhý čas. Proč? Protože jsme zvolili velkou zátěž, protože nás to nebaví a návyk jsme si nestačili vytvořit.

Existuje japonská metoda kaizen, jejímž základem je pravidlo „jedné minuty“. Spočívá v tom, že se určitou věcí zabýváme přesně jednu minutu, den po dni, vždy ve stejnou dobu. Jedna minuta je opravdu malý časový úsek a věnovat ji nějaké činnosti je snadné pro každého. Lenost se vám ani nestihne postavit do cesty. To, co se vám nechtělo dělat celou půlhodinu a nacházeli jste si pro to bůhvíjaké výmluvy, budete pouhou minutu dělat docela snadno.

Zaskákat si na trampolíně, vzepřít závaží, zkusit taneční kroky nebo pozici z jógy, přečíst jednu stránku knížky v cizím jazyce… když je čas omezen na jedinou minutu, nejsou tyhle činnosti vůbec náročné, naopak přinesou člověku uvolnění a radost. A tak se cestou malých krůčků zdokonalujete a dosahujete velkých výsledků.
Velký význam má, že se postupně zbavujete nejistoty, pocitů provinilosti a bezmoci, začínáte věřit ve vlastní síly. Naplňuje vás pocit vítězství a úspěchu. A jak emoce úspěchu narůstají, začínáte automaticky prodlužovat své „malé krůčky“: z jedné minuty je pět a více. Než se nadějete, bude to půlhodina. A to je evidentní úspěch.

Kaizen vznikl v Japonsku. Slovo samo je složeninou výrazů „kai“ a „zen“, překládaných jako „změna“ a „moudrost“. Obvykle je výraz kaizen překládán jako „změna k lepšímu“. Autorem tohoto postupu, vypracovaného pro management („gemba kaizen“), je Masaaki Imai. Kaizen označuje za směr filosofie nalézající uplatnění jak v managementu, tak v osobním životě.

Lidem západní kultury může tato japonská metoda připadat neefektivní. Obvykle mají za to, že bez velkého úsilí člověk velkých úspěchů zkrátka nedosáhne. Jenomže rozsáhlé, náročné programy, mohou člověka odradit, zlomit jeho sílu a odhodlání a zůstat bez výsledku. Princip kaizen je vhodný pro všechny a lze ho uplatnit v mnoha oblastech života. Například jako gemba kaizen – postupné a neustálé zlepšování managementu.

Zamyslete se nad tím, co potřebujete vy osobně a zkuste uplatnit cestu malých krůčků, metodu kaizen v praxi.

=========
10 rad pro zvýšení produktivity
4 týdny, které vám docela změní život
9 kroků k dosažení ohromujícího úspěchu