5 cest k uchování sebevědomí na francouzský způsob

french

Sebejistota je klíčem k ženské síle. Novinářka a spisovatelka Jamie Cat Callanová, která přispívá například do pravidelného sloupku „Modern Love“ listu New York Times, provedla rozsáhlou dotazníkovou akci na mnoha místech ve Francii. K zájmu o svět francouzské ženy ji přivedla její vlastní babička, která byla Francouzka a jejíž ženská filosofie jí v mládí učarovala. Tentokrát ji zajímalo, jak se Francouzkám daří zachovat si sebevědomí a spokojenost se sebou bez nějakého velkého užívání kosmetiky nebo služeb plastického chirurga.

1. Tajná zahrada

Čas od času se cítíme citově vyprahlé a drobné nepříjemnosti a problémy jakoby doslova kousek po kousku ukusovaly z našeho „já“. Místo hledání útěchy ve sladkostech, alkoholu nebo objetí bývalého milence bychom ke své únavě měly přistupovat s respektem.

Tajná zahrada je místem obnovení pocitu vlastní nezávislosti a síly. Posiluje unavenou ženskou psychiku jako nic jiného. Když ji vnější svět zbaví sil, uchýlí se Francouzka do své ložnice, zatáhne závěsy, čte si román nebo pěstuje jógu. Může si jen tak ležet a myslet na Jean-Clauda, jak se líbali tenkrát v Chamonix… Za krátký čas se její chůze znovu zdá být motýlím poletováním a cítí se naplněna až po okraj vědomím vlastní žádoucnosti.

Vaší tajnou zahradou se může stát zajímavá kniha vyhrabaná v knihovně. Najdete si příjemnou kavárnu a domů se každý den vracíte o hodinku později, celá proměněná četbou. Vracíte se k všedním činnostem s obnoveným vědomím sebe sama v tom širém světě, s trochou tajemství před milencem, manželem i dětmi. Vašemu sebevědomí to velmi prospěje. Nene, ani slovo o vaší tajné zahradě… stačí, že existuje, že vám dodává tajuplnosti a síly!

2. Krásné věci

Přivykáme ke každodennímu užívání nenápadných, „obyčejných“ věcí. To nedělá našemu sebevědomí dobře. Zapomínáme pak na krásné věci vůbec. Francouzka nikdy nezapomene na zcela výjimečný čajový porcelán, který kdysi dostala. Bude ho používat každý den, nikoli pouze o svátcích. Krásné věci k nám patří, pohled na ně vylepšuje náladu a dotýkat se jich je radost.

3. Inspirovat jiné

I když si to často ani neuvědomíme, máme každý den možnost inspirovat někoho jiného, změnit něčí život k lepšímu. Jsme příkladem toho, jk na tomto světě žít. Nemusíte si to ani uvědomit a můžete se stát učitelkou, příkladem mladších žen i mužů. Proto i když nemáte touhu vypadat kdovíjak dobře kvůli manželovi nebo kvůli sobě, udržujte se kvůli mladší generaci.

«Začněme třeba obyčejnou procházkou. Dopřejme si potěšení z pohledů jiných a z pohledu na jiné. Můžeme se potěšit okouzlením muže, na kterého jsme náhodně narazily například na poště. Zastavíme se v obchodě s dárky a vyzkoušíme nový parfém, trochu prohrabeme regály s knihami v knihkupectví vedle. Navazujeme tím styk s prodavači obchůdků kolem, vstupujeme do jejich světa. Zaflirtujeme s prodavačem kancelářských potřeb a s dívkou v supermarketu můžeme probrat městskou politiku. Procházkou si tak nejen zlepšíme náladu a rozjasníme svůj pohled na svět, ale také ho můžeme v dobrém ovlivnit.“

4. Pěstovat si svou jedinečnost

Klíčem k půvabu Francouzky je fakt, že je se sebou spokojená. To jedno jediné, co jí umožňuje vypadat a cítit se hezky, je skutečně její vlastní jedinečné „já“. Je v něm srdce i rozum. Proto hlavní v jakémkoli vztahu je pro ni uchovat si osobnost, žít svůj život, nikoli život manžela, dětí nebo přátel. Může někoho milovat, dělat pro něj pravé divy a mít z toho potěšení, ale nebude žít za něj, stejně jako on nemůže žít za ni. Ten koho milujete, vás miluje takovou, jaká jste a tohle „jaká jste“ je třeba si vždycky uchovat…


«Francouzka ví, že právě její ženskost a odlišnost od muže je tím, co vzbudilo jeho pozornost. Právě tyhle věci byly pro něj výzvou. Pokud bychom se staly dvojnicemi našich drahoušků, vždycky s nimi souhlasily a nosily stejné oblečení, život by se stal doslova útlakem!“ Proto je třeba zdůrazňovat svoji individualitu a „jinakost“. Když žena neobětuje vztahu osobitost, když zůstává samostatnou osobností, muž si je vědom, že je duševně svobodná, i když jsou pohromadě.

5. Umírněnost ve všem

Oblékat se na rande nebo do fitka, jít mezi lidi nebo sedět doma. Tenhle princip „černá-bílá“ dodržujeme i když se buď přejídáme nebo držíme dietu. A v lásce nejprve popíráme vlastní city a potom propadáme obavám, ztrácíme sebejistotu a nakonec se vyspíme s mužem, který se k nám vůbec nehodí: je to takový emocionální ekvivalent velkého sáčku s chipsy. Snažte se ke všemu přistupovat s mírou. Představujte si lásku jako kousek opravdu skvělé čokolády. Nespokojte se s laciným zbožím. Ať si s veškerým citem pochutnáte na skutečné lahůdce.

«Svádějte“ všechny a v šude. Cvičte se ve flirtu. Nejde o to polapit muže „do lasa“ nebo tlačit na manžela, aby vám věnoval více pozornosti. Ke každému dnu a ke každé chvilce přistupujte jako k okamžiku, kdy můžete pocítit, jak jste žádoucí. Hýčkejte si své „já“, starejte se o zdraví svého llibida. Pěkným oblékáním i péčí o sebe.

=========
8 málo známých zvyků sebejistých lidí
50 věcí dobíjejících ženskou energii