Často ve vlastní hlavě slýcháme hlas vnitřního kritika. Říká nám, co jsme neudělali správně, kde jsme co totálně pokazili a jak jsme měli ve skutečnosti jednat. Psychologové se domnívají, že to jsou projevy doznívajících, v dětství osvojovaných rodičovských nabádání. Vnitřní kritik často dokáže přehlušit hlas vlastního srdce a intuice, anebo, chcete-li to vědecky, limbického systému mozku, ve kterém se rodí emoce. Je velmi důležité odpoutat se od vsugerovaných představ a uvědomit si, jaký je náš skutečný postoj k nějaké situaci, osobě nebo jevu. Nic nepředstírat sobě ani jiným, nic si nenalhávat a nestylizovat se do nějaké role. Autentický člověk nemá potřebu nasazovat si nějakou masku a je schopen projevit pocity a postoje, které v něm právě probíhají. Jestli se vám daří žít tímto způsobem v souladu se sebou vám může napovědět náš článek.
Člověk, který dosáhne autenticity, vládne třemi kvalitami:
1. Dobře zná sám sebe: ví, co má a co nemá rád, zná svoje slabiny i svoje silné stránky, ví, co se děje v jeho nitru. Každý z nás si z dětství odnáší určité kvantum behaviorálních vzorců a vnitřních zákazů. Někdo věří tomu, že vážit si ho lidé budou pouze tehdy, když nebude dávat najevo žádné negativní emoce. Jiný se domnívá, že k dosažení respektu musí být ze všech nejúspěšnější a nejskvělejší. Tyto podmínky nás pak programují a omezují nám výběr — ve svém jednání postupujeme podle stále stejných schémat. Jestliže jste dokázali tato schémata objevit a překonat a dál jste kráčeli cestou, kterou jste si vybrali vy sami, nikoli vaši rodiče, nadřízení nebo pro vás důležitý partner, je možné označit vás za autentického člověka.
2. Odpovídá sám za sebe, to znamená, že nesvaluje odpovědnost za svoje chyby na bedra jiných, ale také se za každou chybu donekonečna neproklíná. Snaží se ze situace vyvodit správné závěry a příště postupovat více konstruktivně. Tuto schopnost není možné ovládnout v rámci nějakého toxického vztahu anebo v závislé situaci, ať už jde o závislost finanční, emocionální nebo fyzickou. Je proto prvním krokem na cestě ke skutečné osobní odpovědnosti separace, to znamená získání maximální nezávislosti.
Obklopte se lidmi, kteří si vás váží a kteří vás berou takové, jací jste. Nesnaží se podřídit si vás anebo vás předělávat. Tam, kde je člověk pod tlakem a vystaven věčné kritice, vydává příliš mnoho energie na obranu vlastního sebehodnocení a na upřímnost svého sebevyjádření prostě nemá čas ani sílu myslet. Pokud se vám však podaří navázat s okolím konstruktivní vztahy, jste autenticitě blízko.
3. Umí být sám sebou v nejrůznějších situacích. Nepokouší se přizpůsobovat se jiným, nemá ale ani ambice je ovládat. Přednost dává jednání a komunikaci jako rovný s rovným. Sklony k ovládání a manipulaci u člověka prozrazují jeho nízké sebevědomí a neschopnost žít ze své vlastní energie, bez dodatečného zdroje. Dodatečným zdrojem se mu stávají emoce jiných lidí. Manipulátor si nasazuje sociálně přijatelnou masku a dovedně se přizpůsobuje různým situacím. Takto vybaven si s potěšením užívá tahání za nitky. Jednoduše řečeno, je to hrubě pokrytecký člověk. Jak jde čas, splývá se svými maskami natolik, že je jen obtížně rozlišitelné, co je v něm skutečné a co předstírané.
Pro autentického člověka je naopak typické, že nemá touhu hrát nějaké hry pro publikum, je pro něj snazší a přirozenější říci pravdu nežli lhát a málem se přetrhnout, jen aby vyvolal potřebný dojem. A konečně, autentický člověk se snaží ovládat sám sebe, nikoli ostatní.
A/n/a
7 věcí, na kterých byste měli trvat, ať si ostatní říkají cokoli
15 psychologických pastí, ve kterých žijeme