20 věcí k vážnému zamyšlení. Kdy jsme skutečně dospělí?

20-veci

Doktor sociologických věd z Kalifornské university Adam Sanford odpověděl na otázku kdy je člověk dospělý. Přičemž dospělostí nebyl míněn určitý zákonem stanovený věk, ale skutečná dospělost v psychickém smyslu toho slova. Doktor Sanford uvedl 20 věcí, které by skutečně dospělý jedinec měl chápat. Čím dříve si je mladý člověk osvojí, tím blíže bude skutečné dospělosti.

1. Stále víc a více se budete vzdalovat rodičům. Samozřejmě stejně jako dřív si budou přát, abyste se chovali podle jejich přání. To je normální, ale není to pro vás závazné. V životě každého člověka přichází okamžik, kdy sám ví lépe než jeho rodiče, co je pro něj dobré.

2. Nejste středem všehomíra. A nikdy jste nebyli.

3. Existují lidé, kteří při pohledu na vaše utrpení zůstanou lhostejní, řeknou si, že vám to patří, nebo dokonce budou pociťovat uspokojení.

4. Nikdo není povinen vám pomáhat.

5. Nejste povinni udržovat vztah s někým, kdo vám ublížil, i když je to třeba příbuzný nebo manžel/ka. A to ani v případě, že je dotyčný na vás závislý. Je to věc vaší svobodné volby.

6. Pokud se kvůli jedné a téže věci dostáváte do sporu s mnoha lidmi, je problém ve vás. Můj přítel to vyjádřil takhle: pokud ti někdo říká, že jsi osel, nemusíš si toho všímat. Jestliže se ale šest nebo osm rozumně uvažujících lidí shodne v názoru, že jsi osel, je čas se nad sebou zamyslet.

7. Fakt, že jste dospělý, máte svůj život a své vlastní problémy, vám nedává právo ignorovat utrpení jiných. Zralí lidé nemyslí pouze na sebe. Opusťte mladistvý egoismus.

8. Člověk se projevuje v jednání s těmi, jejichž náklonnosti nemůže využít. Vaše chování k personálu obsluhy o vás prozradí daleko více, než to, jak vycházíte se šéfem.

9. Budete-li se muset rozhodovat mezi povýšením a přátelstvím, volte přátelství.

10. Chcete-li svět udělat lepším, začněte u sebe.

11. Někdy někomu pomůžete a on na oplátku pomůže vám, ale nebývá to tak vždycky. Občas dotyčný takovou možnost nemá. Nebo si ji neuvědomuje. Pro někoho je těžké přiznat, že potřeboval pomoc. Konáte-li dobro, nesmíte očekávat nějakou oplátku, jinak je to vydírání a ne konání dobra.

12. Lidé s vámi budou nesouhlasit. A třeba vás nebudou mít v oblibě. Budou však i takoví, kteří vám budou rozumět a budou vás mít rádi. Buďte ve styku hodně s těmi, komu jste příjemní, a trochu i s těmi, kdo vás nemusejí. Abyste měli úplnou představu.

13. Mnozí lidé vašeho věku si tyhle pravdy ještě neosvojili. To vás nezbavuje povinnosti se chovat jako dospělí. Někdo nedospěje nikdy, vy ano.

14. Sem tam někomu možná otevřete oči. A může to být konec starého přátelství. Nikdo není rád poučován. Chce to být poctivý především sám k sobě; chce to úsilí, aby se člověk změnil a odvahu, aby to vydržel. Neprovokujte. Buďte však připraveni na to, že porozumění jednoduchým pravdám a jednání podle nich vás může změnit v páku, která změní něčí představu o světě. Může se stát, že právě vy budete muset někoho přivést k vystřízlivění a návratu z nebes na pevnou zem.

15. Není třeba hned spatřovat zlý úmysl v tom, co je vysvětlitelné hloupostí nebo nevědomostí.


16. Někdy se pro někoho můžete stát „zkušeností“, ať vám to bude milé nebo ne. Zaujměte k tomu krajně trpělivý a zodpovědný postoj. Můžete být pro někoho prvním. Prvním člověkem jiné národnosti, prvním holohlavým, tetovaným, muslimem nebo striptérem. Bude na vás dotírat otázkami, které vám mohou připadat hloupé, nesmyslné a dokonce urážlivé. Nicméně v tu chvíli jste jeho „první zkušeností“. Máte možnost ho kladně ovlivnit, seznámit ho s něčím, co dosud neznal.

17. Důvěra má svoje meze. Mohu někomu na dobu své dovolené svěřit klíče od bytu. Ale jestliže vím, že ten člověk nemá rád děti, nesvěřím mu je nikdy.

18. Pokuste se nezapomenout na to, co je to soucit. Někdy je to možná těžké, je to však velmi důležité; mnoho lidí zapomíná, co to je.

19. I když chcete sebevíc pomoci, za nikoho jeho problémy nevyřešíte. To, co maximálně můžete udělat, je zaměřit člověka správným směrem, napovědět mu a pomoci, když o to požádá. Nemůžete však nikoho donutit řídit se vaší radou nebo jít správnou cestou. Naše touha pomoci může být nekonečná, naše možnosti však jsou velmi omezené.

20. Pouze pokud vás hodnoty někoho jiného zjevně a přímo poškozují, můžete od něj žádat, aby se jich zřekl. V opačném případě je přijměte jako fakt a nechte to být. Bude to lepší pro vás oba.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
20 kroků k jinému životu
5 věcí, jichž nejčastěji litují umírající