10 jednoduchých pravd o vztazích, na které bychom neměli zapomínat

10-vztahy

Úspěšný vztah je dlouhá, vytrvalá práce záležející na obou partnerech.  Napovíme vám několik pravidel, které by si každý měl vštípit do paměti.

1. Žádného z lidí na své životní pouti nepotkáváme nadarmo.

Každý den potkáváme nové lidi a z každého setkání si něco důležitého odnášíme. Někdo nás zkouší, jiný využívá a dává lekci, další nám pomáhá osvojit si nové návyky a jiný člověk z nás udělá někoho lepšího – a to je to nejcennější.

2. Ve vztahu dostáváte to, co dáváte.

Buďte si jisti, že v odpověď na rozmary, obviňování a křivdy se vám nedostane úsměvů, objetí a vyznání lásky. Toužíte-li po porozumění, snažte se porozumět sami. Všechno se nám vrací. To je jednoduchý vzorec, platný v každé době.

3. Místo v životě někoho jiného si nemáme vynucovat.

Láska se vnutit nedá. Na tohle prosté a velmi jednoduché pravidlo mnozí zapomínají. Nikdy se nepokoušejte vybojovat si místo v něčím srdci tak říkajíc přesmoc. Nemůžete vědět s jistotou, zda mu tím prospějete.

4. Je normální, že všichni lidé se mění.

Potřeby, myšlenky i přesvědčení lidí se časem mohou měnit. Pokud vám tedy někdo řekne, že jste se změnili, neztrácejte náladu a nehledejte na sobě nějaké nedostatky. Možná jde naopak o změny ve váš prospěch. Není nic strašného na tom, když se vaše zájmy najednou rozcházejí se zájmy blízkého přítele a váš vztah se vytratí. Lepší je poslat si občas přání pěkných svátků a zachovat si hezké vzpomínky, než se pokoušet vymačkat ze vztahu něco, co v něm nezůstalo a dusit v sobě podráždění. Buďte upřímní.

5. Na vztahu se musí pracovat.

Vztah nevznikne a nebude se rozvíjet sám o sobě. Vyžaduje to aktivitu obou zúčastněných. Upřímnost, vzájemnost a úcta představují základy, bez kterých každý vztah zkrachuje.

6. Je třeba umět odpouštět.

Mnozí lidé pokládají odpuštění za příznak slabosti. Věta „Odpouštím ti“ však naprosto neznamená „Jsem moc měkký, neumím se rozhněvat, můžeš mi dál klidně kazit život, neřeknu ani slovo“. Znamená: „Nedovolím minulosti, aby mi kazila budoucnost a přítomnost, proto ti odpouštím a zapomínám na křivdy“.

7. Spory jsou zbytečnou ztrátou času.

Čím méně času ztratíte hubováním lidí, kteří vás štvou, tím více vám ho zůstane pro ty, které máte rádi. Pokud k hádce dojde mezi vámi a někým blízkým, neztrácejte sebevládu. Nedovolte, aby vás hněv opanoval. Mohli byste vyslovit slova, která vás budou dlouho mrzet. Jedno neopatrné slovo může někdy zničit i pevný vztah.

8. Nemůžete změnit někoho jiného.

Člověk může změnit jenom sám sebe, rozhodně ne někoho jiného. Musíte se proto naučit brát své blízké a drahé takové, jakými jsou. Jestliže vám někdo nevyhovuje zásadním způsobem, buďte poctiví a řekněte mu to. Možná, že ten, koho máte rádi, se kvůli vám bude chtít změnit.

9. Vyřadit ze svého života některé lidi nám může jenom prospět.

Nebojte se měnit lidi, s nimiž se stýkáte. Musíme se naučit zbavit se styků s lidmi, kteří nám do života vnášejí nepříjemnosti. Pokud se vám poslední dobou od přítele dostávalo jen uštěpačných poznámek a drobných podrazů, nebojte se přestat lpět na minulosti a vaše vztahy přerušit.

10. Važte si lidí vedle sebe.

Nezapomínejte říkat svým blízkým, jak rádi je máte. Věnujte jim dostatečnou pozornost. Možná váš vztah jednou skončí, ale i když snad nemá trvat věčně, neznamená to, že nestojí za to věnovat mu čas.

=========
Jak najít svůj vnitřní svět
Existuje celkem šest typů vztahu. Jaký je ten váš?