Existuje celkem 6 typů vztahu. Jaký je ten váš?

Ať jsme jakkoli různí, naše osobní vztahy s většinou vyvíjejí podle shodného scénáře. Nabízíme vám přehled těch nejrozšířenějších. Najdete ten svůj?

1. Vzájemný rozvoj

Octnou-li se dva lidé ve vztahu, začínají jeden druhému pomáhat růst. Jak v duchovním, tak v citovém slova smyslu. Citový růst představuje důležitou součást utváření osobnosti. Tento typ vztahu tedy pomáhá dosáhnout žádoucího cíle – citové zralosti. Partneři v něm posilují a motivují jeden druhého. Je-li zrovna toto váš případ, jste šťastný člověk. Snažte se vztah uchovat co možná nejdéle.

2. Láska beze slov

«Porozumění beze slov» — to je popis tohoto vztahu. Partneři si navzájem tolik rozumějí, že dokážou spolu trávit čas v absolutním tichu a kochat se čistě tím, že jsou spolu. Dosáhnout takového vztahu je náročné. Žádá si to mnoho času a úsilí. Představte si, že sedíte s tím druhým u večeře. Jenom sedíte, nemluvíte. Budete se cítit divně? Pokud ne, můžeme vám gratulovat. Máte jeden z nejstálejších citových vztahů.

3. Kalkulace

Vztah bychom nenazvali ani dobrým, ani špatným. Lidé ho potřebují pouze k dosažení určitého cíle. Například kariérního nebo politického. Oba – v horším případě jen jeden – z té dvojice vědí, že rozhodně neplánují ve vztahu setrvat i poté, co cíle bude dosaženo. Tento vztah tedy končí tehdy, když oba (nebo jeden) dosáhnou svého.

4. Pokus

Typ vztahu silně egoistického, kdy jeden člověk usiluje o změnu toho druhého „k obrazu svému“. Moje bývalka mě například chtěla přejinačit do člověka, jímž jsem se určitě stát nechtěl. A chodila se mnou jenom proto, aby zjistila, zda se jí to podaří. V 98 procentech případů se takový vztah rozpadá.

5. «Protahovaná»

Jeden z nejhorších typů vztahu. Skončit měl už dávno, přesto partneři stále protahují vzájemné mučení. Obvykle k tomu dochází, když se lidé složitě rozcházejí a po nějaké době znovu vztah navážou. Bolest a křivda prvního rozchodu jsou příliš silné, než aby věci byly jako dřív, nicméně ti dva se snaží poskytnout své lásce umělé dýchání. Vědí, že se k sobě nehodí, rozporů je víc, než lásky, jsou opravdu velmi nešťastní a přesto se stále vztahu slepě drží. Nakonec vztah stejně skončí. Ovšem až po bolestném a především zbytečném období věčných pokusů dát ho dohromady. Pokud jste se ocitli v podobné situaci, je nejlepší ji rázně useknout.

6. Věčné soupeření

Podobné vztahy k ničemu dobrému nevedou. Když se dva lidé zamilují, obvykle se jeden druhému snaží pomoci růst v každém ohledu. V soutěživých vztazích si však partneři konkurují, přičemž často zacházejí do krajností. Můj přítel byl ženatý a měli se ženou přesně tenhle typ vztahu. Nakonec v rámci soutěžení v profesních i domácích záležitostech došli tak daleko, že jeden druhého už neměl ani za soupeře, ale za nepřítele. Pokud jste se v takovém vztahu ocitli, uděláte dobrou službu svému nervovému systému, když z něj co nejrychleji odejdete.

relrules

=========
Dopis moudré ženy mladým dívkám
20 věcí, které ničí vztahy