Zbavte se všeho, co v životě nepotřebujete. Začněte úklidem.
Láska k různým krámům je neklamným příznakem lpění na minulosti. Ta vás brzdí na cestě k budoucnosti.
Místo, kde bydlíme, je pokračováním nás samých. Je naším odrazem. Pokud usilujete o nějaké změny, začněte právě svým bydlištěm.
Až si poradíte se starými botami, zkuste změnit účes, práci nebo vyměnit rovnou celý byt. A nahlédnout věci kolem sebe z úplně jiného úhlu.
Základní pravidla
Když už se rozhodneme zbavit se hromady nejrůznějších krámů, musíme být opravdu rozhodní a nelítostní. Musíme přesně vědět, s jakým cílem to podnikáme. Takže myslete na následující:
1. Než si koupíte něco nového, zbavte se toho starého.
2. Pokud se vám nějaká věc nehodila rok či dva, nebude se vám hodit už nikdy.
3. Zeptejte se sami sebe, zda tuhle konkrétní věc schováváte proto, že jste s ní šťastní, nebo snad proto, že „takové věci se nevyhazují“? Má-li být důvodem to druhé, hoďte odrbaného mončičáka nemilosrdně do pytle s odpadky.
4. Vaše vzpomínky nejsou fyzickými objekty. Když se zbavujete staré prasklé vázy po babičce, určitě se nezbavujete myšlenky na to, jak skvělá vaše babička byla.
5. Když se nedokážete rozhodnout, jestli něco potřebujete nebo ne, prostě ty věci na měsíc na dva někam strčte. Schovejte je. Co během té doby budete potřebovat, si ponechte. A s tím ostatním – šup do koše.
6. Určitě nemusíte všechno odvážet na skládku. Jistě se najdou i věci, které jsou prakticky nové, nepoužité nebo nenošené. Rozdejte je, dejte charitě nebo nabídněte na burze.
Oblečení
Začněte obuví a oblečením. Když si necháváte staré věci „pro případ potřeby“, připouštíte sami sobě, že takový případ nastane a vy budete nuceni chodit ve starých odřených kalhotách. Tím v sobě leda necháváte uzrát filosofii chudoby. Myslíte na to, že si nebudete moci kupovat nové věci a nakonec budete opravdu nuceni nosit staré a omšelé oblečení.
1. Všechno, co je staré a obnošené, na čem jsou skvrny nebo díry, patří do odpadu. Každá stará věc ve skutečnosti představuje nerealizované sny a plány.
2. Čím méně věcí si necháte, tím dříve se váš šatník nově zaplní.
3. Důležité je mít v šatníku to, co máte opravdu rádi. Věci, které rádi nosíme, sedí na člověku zkrátka jinak, líp a také se v nich tak cítíme. Tento náš pocit spolehlivě vycítí i okolí.
4. Věcí, v nichž se necítíte dobře, nebo s nimiž máte spojeny nepříjemné zážitky a všelijaké truchlivé vzpomínky, se nemilosrdně zbavte.
Místnosti a nábytek
Nemá smysl divit se, že naplnění vašich plánů stále cosi brání. Pokud kolem sebe nemáte jenom věci, které máte rádi, jsou pro vás pohodlné a často je používáte, brání nahromaděné zbytečnosti normálnímu oběhu svěžích nových nápadů. Užitečné a oblíbené věci vás nabíjejí novou energií.
1. Zbavte se veškerého naťuknutého, prasklého nádobí a také poloslepých zrcadel.
2. Nefunkční elektropřístroje musejí do opravy, nebo do koše.
3. Také knihy, které jste koupili náhodou či omylem, pro které jste nikdy nenašli uplatnění a nebudete je číst, nemají u vás co dělat. Pořádná probírka by vám měla nechat v knihovně knížky vyjadřující, kdo jste dnes a kým chcete být zítra.
4. Maximální doba používání postele nebo válendy – minimálně tedy matrace – je deset let, polštáře – 3 roky.
5. Udržujte doma vzornou čistotu. Ať je to u vás tak pěkné a natolik útulné, jak vám to jen dovolují prostředky. I to nejjednodušší jídlo noste na stůl pěkně upravené a pečlivě prostírejte.
6. Vaše pocity při nákupu nové věci vás budou ovlivňovat i tehdy, až budete mít novou věc doma.
7. Kupujte to, co je ideální, ne jenom sympatické.
8. Musíte doma neustále něco měnit, přestavovat nábytek, utírat prach. Ať věci vědí, že jste na ně nezapomněli.
Nebuďte jako křeček, neschovávejte si kdeco. Postupně si zaplníte byt vším možným harampádím a nakonec nebudete moci pořádně dýchat ani ve svém pokoji. Nelpěte na věcech. Pokud v životě usilujete o pozitivní změny, musíte jim udělat místo.
Vynulování a generální úklid života
Proč je třeba zbavovat se toho, co je staré