Vědci vysvětlili, proč se lidé mají držet za ruce

Když se lidé, mezi nimiž je romantický vztah, drží za ruce, pociťují slaběji bolest a činnost jejich mozků se synchronizuje. Zjistil to vědecký výzkum prováděný Coloradskou universitou Boulder a jeho výsledky byly potvrzeny také universitou v izraelské Haifě. Závěry byly zveřejněny v časopise Proceedings americké Národní akademie věd.

Podle Pavla Goldsteina, který provádí výzkum a studuje bolest v Laboratoři kognitivní a efektivní neurobiologie v Boulderu, ho tahle myšlenka napadla, když se snažil zmírnit poporodní indispozici svojí ženy.

„Moje žena měla bolesti a já jsem dokázal myslet jen na jednu jedinou věc – jak bych jí mohl pomoci? Vzal jsem ji za ruku a zdálo se mi, že to pomohlo. Tak jsem to chtěl otestovat v laboratoři — za může člověk skutečně ulehčit bolest dotekem, a pokud ano, tak jak“, říká sám Goldstein.

Aby na tuto otázku našli odpověď, přizvali odborníci 22 heterosexuálních párů ve věku od 23 do 32 let a provedli u nich sérii testů, které měřily mozkovou aktivitu za různých okolností: když partneři jen seděli bok po boku, když se při tom drželi za ruce a když byli v různých místnostech.

Stejný scénář byly opakován, když na ženské ruce nechali chvíli působit vysokou teplotu, což ženám způsobilo mírnou bolest. Ukázalo se, že když se při tom partneři navzájem dotýkali, synchronizace jejich mozkových vln dosáhla maxima a zároveň se bolest, kterou ženy cítily, snížila.

„Zdá se, že bolest zcela přerušuje interpersonální synchronizaci páru, pokud se při jejím vzniku ti dva nedotýkají, avšak dotek ji okamžitě znovu obnovuje“, komentoval výsledky testu doktor Goldstein.

On a jeho kolegové mají několik možných vysvětlení, jak synchronizace aktivity mozku ovlivňuje snížení bolesti. Dotek v člověku vyvolává pocit, že je chápán, a to zas – podle výsledků dřívějších prací — v mozku aktivuje mechanismy odměny, které tlumí vnímání bolesti.

Intenzita bolesti přitom podle studie klesá v průměru o 34 procent.

=========
Vrátit si vládu nad svým životem: nechat někoho jít neznamená vzdát se
12 příznaků, že ještě stále stojí za to o vztah bojovat