Strom na trable

strom-na-trable

Tesař, kterého jsem najal, aby mi pomohl s rekonstrukcí starého domu na venkově, skončil první den své těžké práce. Kvůli prázdné pneumatice ztratil celou hodinu, motorová pila se mu rozbila a právě teď jeho obstarožní auto odmítlo startovat. Zatímco jsem ho vezl domů, mlčel jako hrob. Když jsme přijeli na místo, pozval mě dál, aby mi ukázal svoji rodinu. Cestou k domovním dveřím se letmo zastavil u malého stromku a oběma rukama se dotkl konečků jeho větví. Jakmile se otevřely dveře do domu, proměnil se, jako by proutkem mávnul.

Jeho opálená tvář se rozzářila úsměvem, objal své dvě malé děti a políbil ženu. Pak mě doprovázel do auta. Když jsme šli kolem onoho stromku, zvědavost mi nedala. Zeptal jsem se, co to prve u něj dělal. „Nojó, tohleto, to je můj strom na trable“, protáhl a hned vysvětloval:

«Vím, že trablím se člověk v práci nebo podnikání zkrátka nevyhne, ale jedno vím ještě jistějc: u mě doma, kde jsou děti a žena, nemají trable co dělat. Proto je každej večír, když jdu domů, zavěsím na ten strom. No a ráno si je zase vemu. Nejlepší na tom je“, zasmál se, „že ráno, když si je beru zpátky, jsou daleko menší, než když jsem je sem večír věšel“.

=========
Indiánská moudrost
Jak mít štěstí. 18 bodů k zamyšlení.