Rozejít se neznamená ukončit vztah

Tři důvody k ukončení vztahu.

Musím upřesnit, že slovem «rozejít se» mám na mysli změnu struktury vztahu — byli jsme pár a už nejsme, byli jsme přáteli a víc už ne. Tedy vnější formu vztahu.

Pod slovem «ukončit» rozumím něco poněkud složitějšího.

Příklad. Měl jsem klientku, která se před více než rokem rozešla se svým mládencem, přesněji – on se s ní rozešel. Víc mezi nimi nic nebylo. Ona ale k němu stále měla vztah. Přemýšlela nad tím, jak se věci mohly vyvíjet, kdyby se byla bývala chovala jinak v situacích, které předcházely rozchodu, sledovala jeho život na sociálních sítítch, spřádala fantazie, co se stane, když se někde náhodou potkají. Rozešli se? Ano. Ukončila však moje klientka vztah k tomu muži? Ne.

Proč se mají vztahy ukončovat?

1. Kvůli možnosti nového setkání.

Jestliže jste se s někým rozešli jaksi neurčitě, vztahy se spíše tak nějak přerušily, pak je zcela nejasné, kde, v jakém bodě se můžete setkat znovu.

V životě má každý někoho takového.

Například – tvořili jste pár a ten druhý najednou prohlásil: «Bude lepší, když se rozejdeme». Přičemž nebylo tak docela jasné pro koho či pro co to bude lepší. Nebo se lidé několik let přátelili a potom jeden jediný konflikt jako by smazal všechno, co bylo v jejich vztahu důležité. Jsou samozřejmě další a další možnosti.

A teď si představte, že najednou nějakého takového člověka potkáte. Určitě vás zaplaví smíšené ppocity. Budete docela vedle a horečně budete přemýšlet, co dělat . Snažit se zmizet, přejít na druhou stranu ulice, dívat se jinam? Pozdravit a jít dál? Prohlásit, že se vám vede výtečně a rozloučit se? Nebo k němu jít, obejmout ho a přiznat, že se vám stýskalo?

Jenže co ten druhý, jak by reagoval? Nevíte. Rozešli jste se, ale neujasnili jste si věci do konce.

Ukončení vztahu pomáhá ulehčit vnitřní pocit, vnitřní stav vyvolaný rozchodem, nevzniká chaotické napětí, které člověka nutí k nejednoznačnému chování. Při náhodném setkání je jasné, v jakém bodě jste se rozešli a odkud je možné navázat.

2. Kvůli sobě

Jestliže se s někým rozcházíte a zcela jistě víte, že si ho nikdy nepřejete znovu vidět, musíte stejně vztah ukončit..

Příklad.

Ukončili jste s někým přátelský vztah, smazali jeho telefon, nevoláte si, nepíšete, avšak… celé měsíce nebo i roky můžete s tím člověkem vést v duchu dialog. Vzpomínat na to pěkné nebo na to zlé. Promýšlet odpovědi, které jste mu kdysi měli dát místo těch, které jste dali. Chystat si, co mu řeknete, kdyby náhodou zavolal. Zkrátka cokoli.

To znamená, že dál máte k dotyčnému vztah.

Ukončit vztah znamená prožít všechny ty složité pocity spojené s rozchodem a ukončením toho, co bylo a co už není.

3. Kvůli možnosti nového vztahu

Pokud neprožijete pocity spojené s rozchodem s tímto člověkem, budou se vám znovu a znovu vracet v jiných vztazích. Přičemž ke skutečnému setkání s dotyčným nedojde.

Příklad.

Žijete v novém manželství nebo máte nový vztah, pociťujete však neviditelnou přítomnost toho třetího (bývalého nebo bývalé). Často si na něj vzpomenete, plete se vám do hovoru, vlastně žijete a stále se ohlížíte na to, jak to tehdy bylo s ním nebo s ní.

Jako byste chtěli napsat nový příběh na papír, na kterém už nějaký napsán je. Potřebujete nový papír.


Jak tedy ukončit vztah?

Musíte projít čtyřmi kroky:

  1. Dopovědět nedopovězené. Stává se, že tohle se dá udělat ve chvíli rozchodu, někdy však je k tomu třeba teprve dozrát. Doříci to. Za týden, za měsíc, po letech. To není tak důležité. Důležité je doříci to.
  2. Doptat se. Položit otázky, které vás trápí a dozvědět se konečně odpovědi.
    Nemusíte mít štěstí, záleží na tom, zda ten druhý bude chtít odpovědět. Za optání však nic nedáte.
  3. Požádat o odpuštění. Obvykle je za co. Nejspíš jste nebyli po celou dobu vztahu úplně dokonalí.
  4. Poděkovat. Ano, poděkovat za všechno dobré, co se mezi vámi odehrálo.

V každém z těchto kroků vámi budou zmítat silné pocity, spojené s vědomím rozchodu. Ale vydržte. Vztahy se rodí i končí.

A to je vše. Konec. Nic víc nezůstalo. Je možné žít dál svůj život a těšit se na nová setkání.

ŽIJTE NAPLNO - TŘÍTÝDENNÍ ONLINE KURZ
Staňte se lepší verzí sebe sama a začněte se cílevědomě přibližovat životu svých snů. Začátek - ihned.

=========
10 znamení, že nastal čas nechat ho jít
4 příznaky, že vás nemiluje a jste jen pohodlnou možností