Proč jsou nejpevnější vztahy ve dvojicích, kde jeden je typ rozumový a druhý citový

citovy-rozumovy

Ve stejné situaci reagují různí lidé různě. Zvláště to platí pro komplikace v zaměstnání nebo v osobních vztazích. Existuje názor, že pro lidi s různým pohledem na život a s různým způsobem chování je snazší se společně vypořádat s těžkostmi a zůstat párem, než pro ty, kteří se navzájem podobají. Zrnko pravdy na tom určitě je. Nabízíme vám teď článek o tom, jaké dvojice bývají nejstabilnější.

Lidé jsou nepředvídatelní. Člověk se pokouší je chápat, odhadnout jejich city, přemýšlí, jak se k nim co nejlépe zachovat, a stejně se velmi často zmýlí. Vzniká dojem, že v této oblasti zkrátka žádné zákonitosti neplatí.

Ale měli bychom přece mít něco, o co se můžeme opřít, když děláme důležitá rozhodnutí, nezdá se vám?

Lidé se obvykle dělí do dvou základních táborů:

Rozumové typy – jejich rozhodování se opírá o logiku, o objektivní fakta a vychází z pečlivé úvahy.

Emotivní typ— rozhodují se na základě citů a intuice, zvažují dopad na sebe sama i na blízké osoby.

Existuje názor, že nejšťastnější partnerství je ve dvojici spojující oba základní typy. Samozřejmě, že neexistuje žádný recept a každý si sám rozhodne, koho bude nebo nebude milovat. Šťastný život mohou prožít jak dva typy rozumové, tak dvojice emotivní. Avšak pro rozumový typ je snazší žít a zachovat vztah s typem emocionálním právě proto, že jsou každý jiný a ke každému problému mají dva různé přístupy. Například:

1. Rozumový typ bere v potaz fakta. Typ emotivní – city.

Na samém počátku vztahu zohledňuje rozumový typ reálná fakta: sociální postavení, finanční možnosti, svůj volný čas a potřebu vztahu právě v daném období.

Emotivní typ bere do úvahy city. Všechna objektivní fakta mohou hovořit proti vztahu; pokud se emotivní typ zamiluje, obětuje šťastné budoucnosti všechno.

Jen tak na okraj: častěji se lidé shodnou právě díky typům emotivním.

2. Rozumový typ postřehne vnější příznaky nesouladu. Emotivní typ prostě vnímá nesoulad.

Typ rozumový chápe, že ve vztahu se objevil nesoulad, když pozoruje jeho vnější projevy, jako třeba partnerův flirt s někým jiným, nebo SMS na jeho mobilu: „Pusinky, kočičko“.

Typ emotivní si všímá změn v mimice a tónu hlasu. Prostě vycítí, že všechno je špatně, bez jakýchkoli důkazů. Právě citový typ bývá první, kdo poukáže na to, že ve vztahu se objevila trhlina.

3. Rozumový typ si v první řadě všímá toho špatného. Typ emotivní toho dobrého.

Každá dvojice má někdy špatné období. Ale vidí-li oba partneři jenom to špatné, mohou to zabalit.

Když to typ rozumový vzdává a vidí jen samé zápory, citový typ se mobilizuje a začíná hledat to dobré, důvody, pro které by právě oni dva měli zůstat spolu.

Šance zachování vztahu u dvojice rozumový typ-typ emotivní je mnohem vyšší. Dokud věci nedojdou až do otevřeného konfliktu, drží se emotivní typ šance ze všech sil.

4. Pro rozumový typ je konflikt přirozenou součástí vztahu. Citový typ ho vnímá jako katastrofu.

Rozumový typ uznává, že konflikt je problém, který je třeba řešit.

Emotivní typ však vnímá konflikt jako katastrofu; bude se trápit a bát, dokud znovu nezavládne soulad. Přičemž k jeho dosažení je každý prostředek dobrý.

Typ rozumový konflikty řeší, typ citový před nimi utíká. Proto je-li spor zvláště tvrdý, je rozumový typ schopen udělat pro zachování vztahu více.

5. Rozumový typ řeší problémy. Typ emotivní čeká, až je vyřeší rozumový typ.

Když si rozumový typ uvědomí problém, jedná. Nosí květiny, peče chutnou pizzu a skládá poklony.

Typ emotivní se ani nepokouší něco napravovat, dokud ho neopustí strach a pocit křivdy.

Právě proto jeden dary přináší a druhý je přijímá.

6. Rozumový typ chce nést zodpodvědnost. Typ emotivní chce být prostě milován.

Rozumový typ souhlasí se zodpovědností, je mu příjemné mít kontrolu v rukou. Pokud se necítí být ochráncem vztahu, ztrácí hlavu.

Typ citový ochotně přijímá péči. Hlavu ztrácí, pokud se mu nedostává pozornosti a lásky, které potřebuje.

Malá poznámka: je-li váš partner sklíčený, objímejte ho častěji.

7. Rozumový typ chce porozumět, proč se tohle děje. Typ citový chce vědět, proč se to děje právě jemu.

Při konfliktu chce rozumový typ přesně vědět, co se stalo. Potřebuje vyčerpávající odpověď na otázku, proč to ve vztahu neklape. Má snad partner někoho jiného? Nevyhovuje mu sexuální stránka vztahu?

Typ emotivní bude donekonečna přemýšlet nad tím, co nedělá správně. Chce vědět, co udělal, že se od něj partner odvrací. Důležité je pro něj zjistit svou vinu.

Zatímco hrozba rozchodu donutí rozumový typ zahájit dialog, typ citový dá přednost šťourání v sobě.

8. Rozumový typ hledá pravdu. Citový typ je ochoten v případě potřeby přimhnouřit oči.

Rozumový typ je poctivý nejenom k jiným, ale také sám k sobě. Jestliže pochopí, že je vinen, chybu uzná.

Citový typ nechce vždycky znát pravdu. Někdy je pro něj snesitelnější milosrdná lež. Kvůli vztahu je schopen sám zalhat.

Ano, lidé jsou různí a recept na štěstí neexistuje. Je však možné, že v situaci, kdy dva rozumové typy pochopí, že spolu dál nemůžou být a dva citové typy se definitivně rozhádají, dvojice složená z typu rozumového a citového dokáže posbírat střepy a rozbitou vázu znovu slepit. Někdy je zkrátka třeba těžké časy přežít a pro páry s různým pohledem na věci a s různým chováním to bývá snazší.

=========
20 věcí, které ničí vztahy
Lidé jsou spolu, dokud spolu být chtějí