Proč jsme na sebe tak zlí?

Dojde-li na jedovaté hodnocení něčího vzhledu, většina z nás se nijak nemírní ve výrazech. Krátké video ukazuje, jak krutí jsme, když nemyslíme na to, jak mohou naše slova ublížit.

Bývalá modelka, sedmadvacetiletá Em Fordová, začala na sociálních sítích zveřejňovat své fotografie. Nejprve nenalíčená, potom s makeupem. Dostala více než sto tisíc komentářů, z nichž dala dohromady tříminutové video. Uvádíme několik příkladů z textů komentujících její fotografie:

Nenalíčená: «Němůžu se na ni ani podívat». «Kristapána, co to má s ksichtem?». «No, to je zrůdička!». «To je hnus.» «Hele, myla si vůbec někdy obličej mýdlem?». «Já budu zvracet».

Nalíčená: «Jsi tak hezká». «Pěkňule!». «To nalíčení se mi moc líbí». «Jsi dokonalá ». «Příliš moc kosmetiky, to vypadá na photoshop». «Kvůli těmhle podvodnicím nevěřím ženským». «Jsi zrůdka, proto musíš mít na sobě tolik makeupu». «Představte si ráno se vedle tohohle probudit»

Em ke své práci říká: „Chtěla jsem ukázat, jak nerealistická jsou naše očekávání, jak mužů, tak žen, pokud jde o zevnějšek. Na sociálních sítích jsme si zvykli vidět upravované fotky a srovnáváme se s nimi. Přitom zapomínáme na to hlavní: jsme krásní sami o sobě.

Za posledních několik měsíců jsem dostala tisíce dopisů od lidí z celého světa – od těch, kteří stejně jako já mnoho let trpí nejistotou kvůli akné. Má odpověď zní: „Věřte si a nikdy nikomu nedovolte vám říkat, že nejste hezcí – ani sobě samým to nedovolujte.“

Z tohoto krátkého snímku můžeme vyvodit i další poučení: Ať se budete snažit sebevíc, všem nevyhovíte, proto nemá smysl se o to vůbec snažit. Dělejte, co chcete, vždycky se najde někdo, komu se na vašem zevnějšku něco nebude líbit. A je to snad důležité?

A také se nikdy nemůžeme sami na sebe podívat z nadhledu. Když spíme, smotaní do klubíčka a hrudník se nám pomalu rytmicky zvedá a klesá. Nevidíme sami sebe, když čteme strhující knihu, oči létají po řádcích a svítí spokojeností. Nevidíme se, když na někoho pohlížíme s láskou v srdci. Žádné zrcadlo nám nás neukáže ve chvílích, kdy se cítíme naplno sami sebou – když se chechtáme zplna hrdla nebo se jenom tichounce něčemu usmíváme. Kdybychom se mohli vidět, pochopili bychom, jak jsme krásní.

=========
Dřevěné nohy jedné z nejkrásnějších žen na světě
Odpouštím si všechno