Když budete skutečně šťastní, zjistíte, že celý svět se obrátil proti vám.

ocho-stesti

Neštěstí ti dává mnoho věcí, které štěstí nepřináší. Naopak, štěstí tě mnohého zbaví. Bezpochyby ti štěstí sebere všechno, co jsi kdy měl, všechno, čím jsi kdy byl. Štěstí tě ničí.

Neštěstí hýčká tvé ego, zatímco štěstí v základním stavu je nesobecké. To je problém, je to problém problémů. Proto lidé shledávají tak těžkým být šťastný. Proto miliony lidí na celém světě žijí v neštěstí; rozhodli se v něm žít. Neštěstí nám přináší krystalizované ego. V neštěstí existujete. Ve štěstí už nejste. V neštěstí krystalizujete, ve štěstí se rozplýváte.

Když je tohle jasné, to ostatní je ještě jasnější. Neštěstí vás učiní zvláštním. Štěstí je universální jev, na něm nic zvláštního není.

Stromy jsou šťastné, zvířata jsou šťastná a ptáci jsou šťastní. Všechna stvoření jsou šťastná, všechna kromě člověka. Když je nešťastný, je člověk něčím velmi zvláštním, něčím extraordinérním.

Neštěstí nám poskytuje možnost přitáhnout pozornost. Ať jste jakkoli nešťastní, je o vás pečováno, vyjadřují vám soucit, mají vás rádi. Všichni se snaží vás chránit. Kdo by chtěl nešťastnému člověku způsobit bolest? Kdo by na něj žárlil? Kdo by se k němu chtěl chovat nepřátelsky? To by bylo příliš podlé.

K nešťastnému člověku směřuje péče, pozornost a starostlivost. Jeho neštěstí je pozoruhodný kapitál. Jestliže žena není nešťastná, jeví manžel tendenci na ni prostě zpomenout. Pokud nešťastná je, manžel ji zavrhnout zkrátka nedokáže. Je-li nešťastný manžel, pak celá rodina, žena i děti se semknou kolem něho a mají o něj starost. To člověku přináší velkou úlevu. Cítí, že není sám, má rodinu, děti.

Když jste nemocní, skleslí, nešťastní, přicházejí vás navštívit přátelé, utěšují vás a podporují. Když jste šťastní, stejní přátelé na vás žárlí a závidí vám. Když budete skutečně šťastní, zjistíte, že celý svět se obrátil proti vám.

Šťastného člověka nikdo nemá rád, protože způsobuje bolest egu všech ostatních lidí. Ostatní si říkají: „Jak to, on je tak šťastný a my se pořád jen plahočíme ve tmě, neštěstí, v pekle? Jak vůbec může být tak šťastný, když my jsme všichni tak nešťastní !?“

Svět se samozřejmě skládá ze samých nešťastných lidí, z nichž nikdo není natolik odvážný, aby světu dovolil vystoupit proti sobě; je to moc nebezpečné a riskantní. Lepší je přidržet se neštěstí, tím se člověk stane částí velké masy. Ve štěstí jste individuální; v neštěstí jste součást davu.

Štěstí je prostě štěstí. Člověk se dostává do jiného světa. Už není součástí světa stvořeného lidským rozumem, není součástí toho, co bylo, nepatří do žádné historie. Vůbec není součástí času. Když jste skutečně šťastní, naplněni blaženstvím, pak čas i prostor mizí.

Osho

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
7 zlozvyků, které vás zbavují štěstí
13 věcí blokujících příchod štěstí do našeho života