Pouhých pět příznaků, že to není ten pravý/ta pravá. (Ten poslední většinou všichni ignorují.)

I vztah, který vypadá ideálně, takový být nemusí. Určitě už jste se setkali s tím, že se dva rozešli, ačkoli se měli rádi. Panuje všeobecné mínění, že jestliže je láska vzájemná, nemůže nenásledovat happy end. Bohužel to tak v životě nechodí.

Občas nejspíš není od věci zamyslet se, jestli ten vedle nás je doopravdy ten pravý. Prověřit svůj vztah vám může pomoci následujících pět příznaků, u nichž se většina psychologů shoduje, že jsou signálem, že ve vztahu není všechno v pořádku.

Hádky jsou všedním jevem

«Co se škádlívá, to se rádo mívá», říká se. To sice zní pěkně, ale všeho s mírou. Bez ujasňování vztahu a pozic v něm to nejde, samozřejmě. To je naprosto normální a dokonce to rozvoji vztahu přispívá. Důležité však je zamyslet se, zda se to pro vás už nestalo běžnou věcí. Hranice je tu velmi tenká, snadno přehlédnete, kdy poprvé po vaší běžné poznámce následovalo hrubé slovo – a konec konců, od nadávek k fyzickým argumentům už pak není tak daleko.

Je čas zamyslet se: co s námi bude za pár let? Za pět či deset let, až vyprchají veškeré zbytky zamilovanosti a vášně, zůstanou právě jen stálé hádky a urážky. Představte si důkladně obraz své budoucnosti s člověkem, kterého máte po boku. A zamyslete se, nakolik je to v souladu s vaší představou rodiny a lásky.

Žárlivost není láska

Ještě stále se můžete setkat s názorem, že čím více je ve vztahu žárlivosti, tím pevnější je láska. Skutečnost je zcela jiná. Mnozí lidé jako by se domnívali, že partner je jejich osobním vlastnictvím. A podle toho se chovají. Existuje mnoho věcí, které mohou ty dva stále těsněji spojovat. Ale nic spolehlivěji nezničí všechna pouta než žárlivost. Její zhoubný vliv geniálně vystihl v Othelovi Shakespeare: „Je to zelenooká příšera, která se vysmívá příběhu lásky, jímž se živí“.

Žárlivost není nic jiného než důkaz hluboké vnitřní nejistoty a nicotné sebedůvěry. V obraně před bolestí z těchto pocitů přenáší postižený svou nedůvěru na své nejbližší okolí. S láskou to nemá nic společného. Se závislými vztahy hodně, respektive vše. Žárlivce nemá cenu přesvědčovat, že se mýlí. Doktor Skružný ve „Vesničce střediskové“ litoval, že neexistuje injekce proti žárlivosti. Litujme s ním, protože žárlivec nikdy neuvěří žádnému argumentu. Nemá smysl mu cokoli dokazovat. Smysl má jediné: rychle se s ním rozejít.

Vzdálenost

Pokud se jeden z dvojice rozhodne studovat v zahraničí nebo prostě žít v jiném státě, mívá to na vztah většinou zhoubný vliv. Čím větší je vzdálenost mezi vámi, tím řidší jsou setkání a svůj volný čas tráví každý z vás po svém. Odloučení je velmi těžká věc. Po měsících začíná obraz toho, koho milujeme, blednout a někdy i mizet z paměti. Skajpování ani každodenní výměna emailů nemohou nahradit živé setkání. Vzájemná sympatie přetrvává, ale vztah se vytrácí.

Ustavičné pochyby o své volbě

Je normální zažívat ve vztahu okamžiky pochyb a být nervózní, když dojde na řeči o možném spolužití. Ve zdravém vztahu však čas pochyby a obavy snižuje. Čím déle vztah trvá, tím méně vás přepadají. Během času postupně odhalujete nové a nové partnerovy rysy, které vás uklidňují a dodávají vám důvěru.

Pokud však vámi zmítají pochyby neustále, je to jasný signál, že není něco v pořádku buď ve vztahu nebo ve vás. Možná se vás svým způsobem drží minulé zkušenosti a vnukají vám strach. Nebo je cosi ve vztahu, co vám pořád našeptává, abyste si ho rozmysleli. Ať je to cokoli, tento svůj pocit určitě nesmíte ignorovat.

Neshoda cílů

«Protivy se přitahují» – toto rčení zná každý. V životě však tomu zase tak často nebývá. Váš vztah mohl být nádherný, dokud jste společně studovali na stejné škole. Pak si ale najdete každý jinou práci, vaše zájmy se začínají různit a city začínají vychládat.

Dělat si společné plány a být přitom šťastní se může zdařit pouze za podmínky, že názory na život se shodují. Jistě že nenajdeme člověka, jehož názory by se stoprocentně shodovaly s těmi našimi. Avšak představy o způsobu života, o rozdělení rolí v rodině, o výchově dětí a morálních hodnotách by se měly celkově shodovat. Pokud se diametrálně liší, nemá smysl si něco nalhávat, ať je cit jakkoli silný.

Podívejte se podrobně a nezaujatě na toho druhého a nebojte se položit si otázku, zda je to ten pravý nebo ta pravá.

=========
Proč narážíme na tyrany
4 rozdíly mezi spřízněnou duší a životním partnerem