Poctivé přiznání rozvedeného muže…

20 rad od rozvedeného muže těm, kdo ještě žijí v manželství. Gerald Rodgers, americký motivační řečník, hovoří o svých chybách, pro které nedokázal udržet rodinu.

Je zřejmé, že na vztahy nejsem žádný odborník. Přesto určitá zkušenost, kterou jsem rozvodem získal, mě přiměla se zamyslet, co bych udělal jinak, kdybych dosta druhou šanci. Přišel jsem o ženu, s níž jsem prožil skoro šestnáct let. Nepřeju vám, abyste opakovali moje chyby.

1. NIKDY se o ni nepřestávejte ucházet. NIKDY se s ní nepřestávejte seznamovat.

Myslím, že mou největší chybou bylo, že jsem svou ženu bral jako něco samozřejmého. Když člověk žádá dívku o ruku, je nejspíš přesvědčen, že vždycky bude usilovat o její srdce, vždycky ji bude chránit. Jenomže během let tyhle myšlenky poztrácí.

Vaše žena je nejdůležitější a nejposvátnější poklad vašeho života. Sami jste si ji vybrali. Nikdy na to nezapomínejte. A nikdy nebuďte líní svou lásku pěstovat a udržovat.

2. Chraňte své srdce

Musíte být nejenom ochráncem jejího srdce, ale také toho svého. Chraňte je co nejpečlivěji před jinými ženami. Mějte sami sebe v lásce a nerozměňujte se na drobné. Na vaše srdce nemá nárok nikdo jiný než vaše žena. A má do něj mít přístup, kdykoli o to požádá.

3. Zamilovávejte se. Znovu a znovu a znovu.

Stále se měníte. Nejste ten samý člověk, který se kdysi oženil. A za pět let nebudete tím, kým jste dneska. Změny jsou ustavičné, proto se zcela vědomě musíte rozhodovat pro život s tím druhým každý den. Bojujte, dobývejte její lásku. Stejně jako jste to dělali, když jste se znali jen pár týdnů.

4. Vždycky v ní hledejte to nejlepší

Soustřeďte pozornost na to, co v ní milujete, ne na to, co vás na ní dráždí. Jenom tak bude vaše láska k ní růst. Soustřeďte se na ty okamžiky společného života, kdy jste se cítili absolutně milováni a byli jste dokonale šťastní. Nevzali jste si ji za ženu pro nic za nic.

5. Nepokoušejte se ji změnit. To není váš úkol.

Vaším úkolem je ji milovat. Nesnažte se parametry její osobnosti přizpůsobovat sobě. Nelámejte ji. Tehdy se změní sama tak, že ji budete milovat ještě víc.

6. Veškerou zodpovědnost berte na sebe.

Veškerou odpovědnost za svoje emoce berte na sebe. Vaše osobní štěstí není starost vaší ženy. Nemůže vás udělat šťastným, pokud to vy sami nebudete chtít. To vy nesete zodpovědnost za to, že všichni členové vaší rodiny budou šťastni. Pokud dokážete být šťastní, bude šťastná ona i celá rodina.

7. Nikdy ji neobviňujte jako by ona mohla za to, že vy se zlobíte.

Pokud nemáte náladu nebo se na svoji ženu zlobíte, jsou to pouze vaše osobní emoce a vaše osobní volba. Vaše emoce jsou vaší odpovědností.

Vaše žena není povinna léčit vaše dětská traumata nebo za vámi běhat s „emocionálním slintáčkem“. Pokud to potřebujete, dejte si pauzu, pobuďte si o samotě a udělejte si v sobě pořádek. Jakmile si vy stabilizujete své emocionální pozadí, všimnete si, že vztahy v rodině se urovnávají.

8. Nechte svou ženu prostě žít.

Když má špatnou náladu nebo je hrozně rozzlobená, nepokoušejte se věci okamžitě napravovat. Její dobrá nálada není vaše starost. Prostě jí vysvětlete, že čas od času být naštvaná, zlobit se nebo být zoufalá je normální.

Ženy jsou už tak založeny, že svět vnímají se zvýšenou citovostí. S tím se nedá nic dělat. Měla by ale vědět, že se o vás vždycky může opřít. Až vychladne, pochopí, že jste silný muž pevné vůle. Že vám může důvěřovat. Neutíkáte z bytu pokaždé, když se naštve. Poskytněte jí jistotu, že s ní budete vždycky, ať pláče jak chce často a ať čelí jakýmkoli nepříjemnostem.

9. Buďte hloupí.

Neberte se moc vážně. Raději se často smějte. A přimějte k smíchu i ji. Se smíchem je život jednodušší.

10. Snažte se proniknout do její duše KAŽDÝ DEN

Zjistěte, co zejména ji naplňuje pocitem, že je milována a v bezpečí. Zkuste dosáhnout toho, aby se každý den cítila jako královna.

11. Buďte v jejím životě přítomni.

Buďte k ní pozorní. Pokud vám něco vypráví, poslouchejte. Udělejte vše pro to, abyste s ní každý večer mluvili s čistou a nezatíženou myslí. Chovejte se k ní tak, jako by byla vaším nejlepším klientem.

12. Přijímejte její sexualitu.

Neberte sex jako prostředek proti stresu. Je to cesta k proniknutí do největší hloubi její duše. Rozplyňte se v její něžnosti. Ať ví, že vám může stoprocentně důvěřovat. Jak v posteli, tak v životě.

13. Nebuďte idiot, ale občas se nebojte ani toho.

Budete dělat chyby. Také ona se jich bude dopouštět. Mějte dost odvahy své chyby přiznat, abyste se nedopustili chyby ještě větší. Nejste povinni být dokonalí. Ale neměli byste jí připadat hloupí čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu.

14. Ponechte jí její osobní prostor.

Poskytněte jí volný čas. Nechte ji setkávat se s přáteli a kamarádkami a pěstovat svého koníčka. Dejte jí možnost čerpat energii. Pravidelně se sami starejte o děti. Ať si může odpočinout a trochu se uvolnit. Potřebuje odpočinek přinejmenším ve stejné míře jako vy.

15. Buďte zranitelní.

Podělte se s ní o své pocity i o své obavy. Přiznávejte své chyby. Omlouvejte se.

16. Buďte k ní naprosto poctiví.

Pokud si přejete, aby mezi vámi panovala důvěra, buďte připraveni sdílet s ní všechno. Zvláště pak taková tajemství, která jste nikdy nikomu nesvěřili. Potřebujete k tomu odvahu. Avšak teprve když jí úplně a beze zbytku otevřete srdce, bude mezi vámi skutečná láska. Noste masku jak chcete dlouho, avšak při návratu domů ji vždycky sejměte.

17. NIKDY nepřestávejte společně růst.

Stojatá voda je zdrojem nákazy, proudící potok přináší svěžest a čerstvou vodu. Pokud svaly nezatěžujete, začnou atrofovat. Totéž platí o vztahu. Pokud na něm přestanete pracovat, začne uvadat. Najděte si společné cíle, sny a zájmy. Sestavte si společné plány. Společně pracujte na jejich naplnění.

18. Z peněz nedělejte vědu.

Peníze jsou zdroj, který máte používat společně. Nikdy vám nebudou pomáhat, budete-li se bát je používat. Učte se partnerce důvěřovat. A pamatujte, že schovávat před ní peníze „pro každý případ“ je nevychovanost.

19. Naučte se odpouštět a zapomínat.

Odpouštějte rychle a staré křivdy nikdy nepřipomínejte. Soustřeďte se na budoucnost a nedovolte, aby vám minulost hatila plány. Nepřipusťte, aby si vás minulost nárokovala jako rukojmí. Chyby, jichž jste se v minulosti dopustili, by se mohly vašemu svazku stát brzdou. Kotvou, která vás potáhne ke dnu. Odpuštění osvobozuje. Odřízněte kotevní lano a plujte dál.

20. Vždycky volte LÁSKU.

Tahle rada by mohla být konec konců i jediná. Využívejte ji jako svou hlavní životní zásadu, která dokáže změnit úplně všechno. Budete-li vždycky volit lásku, nemůže vaše štěstí nic ohrozit. Láska vydrží všechno. Překoná všechno.

Manželství neznamená „a žili šťastně až do smrti“. Je to především práce. Ochota do vztahu neustále investovat. Jenom tak může obstát ve zkoušce času. Pracujte na vztahu a štěstí se dostaví.

Stejně jako život prochází manželství vzlety a pády. Učte se ze všech jeho etap. Učte se jeden druhého milovat. Dá vám to sílu a perspektivu. Zachovat jeho stavbu se vám podaří, pokud v něm každý den vyměníte jednu vadnou cihlu.

Tohle jsou pravdy, ke kterým jsem došel příliš pozdě.

Zůstaňte pro svou ženu stále tím mužem, kterým se nemůže nechlubit.

=========
30 nejupřímnějších vět o lásce
Jaká má být žena, do které se muži zamilují