Než začnete dělat něco nového, musíte skoncovat s tím starým

novoe-staroe

1. Přestaňte plýtvat silami na věci místo zážitků.

Je samozřejmě fajn mít drahé oblečení a doplňky, někdy to dodává sebevědomí. Jenomže vy nejste součtem materiálních položek. To, co je uvnitř, je důležitější.

V paměti navždycky zůstávají takové okamžiky, kdy ohromen byl váš duch. Sotva si asi vzpomenete, jak jste v takových chvílích vypadali a co jste měli při sobě.

2. Přestaňte svůj život zkrášlovat vymyšlenými historkami.

Není nic špatného na tom, být obyčejným člověkem. Abychom udělali dobrý dojem, nemusíme si vymýšlet ani se chlubit. Řekněte prostě pravdu – jiným i sobě. Jinak o sobě vytvoříte lživý dojem a dříve nebo později začnete vlastním výmyslům věřit. To vás může zavést značně daleko od reality a srážka s ní pak bude velmi bolestná.

3. Přestaňte se obávat slova «ano».

Sedět doma až po uši zakután v měkoučkém plédu a zahloubán do internetu může být velmi pohodlné, příjemné a lákavé, jenomže život nám nabízí obrovské množství jiných možností, které zkrátka nesmíme propást. Setkávejte se více s lidmi, zúčastněte se nových projektů, jděte ven a pozorujte svět, ochutnejte ho a nebojte se mluvit. Je mnohem lepší být něčím vášnivě zaujat, než trávit dny v jakémsi letargickém snu.

4. Přestaňte se obviňovat, že nemáte dostatek času na cvičení.

Ovšem pouze tehdy, že ho opravdu nemáte. V opačném případě se přestaňte vymlouvat. Pokud vaše tělo už definitivně srostlo s gaučem, cítí se mozek nejspíš stejně.

5. Přestaňte se nenávidět za to, že jíte sladkosti.

Přestaňte je jíst právě proto, že se za to nenávidíte. Čokoláda může být skvělým, rychle působícím prostředkem na všechny problémy, existují však i jiné, daleko efektivnější způsoby, jak čelit stresu.

6. Přestaňte věčně viset na sociálních sítích.

Čtete Twitter i na schůzce s přáteli? Ustavičně sledujete, co je nového, i když jste na návštěvě? Každé ráno začínáte novými posty? Tak dost! Na síť se můžete vrátit, kdy chcete, ale ti, které máte rádi, vedle vás věčně nebudou. Važte si chvil, které s nimi trávíte.

7. Přestaňte trávit čas s lidmi, kteří vás nemusejí.

Někteří lidé vám nevnášejí do života nic dobrého, pouze vám odebírají energii. Jestliže jste se s někým výborně bavili na večírku, ještě to neznamená, že ve střízlivém stavu půjde o přínosný vztah. Nebudujte životní vztahy na náhodných známostech. Snažte se stýkat se zajímavými lidmi, které také vy zajímáte.

8. Skoncujte s povrchními soudy.

Zakládat první dojem o člověku na základě jeho vnější přitažlivosti je prostě hloupé. Nikdo z nás není jako obrázek, jako objekt z fotky na sociální síti. Zkoušejte poznávat lidi blíže, mnozí vás udiví svou vnitřní krásou.

9. Přestaňte myslet na to, co řeknou jiní.

Školu máte dávno za sebou. Pokud se vám někdo líbí, řekněte mu to. Chcete-li se přidat k nové skupině přátel, do nějakého klubu nebo k nějakému projektu, nemějte obavy z obyčejné nováčkovské trémy. Nevzdávejte se svých záměrů jenom proto, že někomu se nezalíbily. Nesnažte se tvářit lhostejně v naději, že budete působit „záhadně“ a „zajímavě“. Vzbudíte spíše dojem necitelného a nudného člověka.

10. Přestaňte si stěžovat na ustavičnou zaneprázdněnost.

Vaše stížnosti nikoho nevzrušují. Kromě vás vás nikdo nelituje. Litovat se můžete nekonečně dlouho. Až se zas budete svíjet na gauči v záchvatu naprostého vyčerpání, zkuste si připustit, že možná přece jenom zase tolik zaneprázdněni nejste…

11. Přestaňte s věčnou analýzou chování jiných lidí.

Přijměte jako fakt, že nikdy nedokážete objasnit všechny motivy veškerých činů jiných lidí. Někde vás bude milovat a najednou přestane. Jiný vás nepřestává udivovat svou nestálostí. A další vám podá pomocnou ruku ve chvíli, kdy byste to vůbec nečekali. Nechte každého být takovým, jakým je. Nemusíte předvídat každé chování a nalézat vysvětlení pro všechno, co dělají jiní lidé. Vždyť vy sami jste nepochybně také ne zcela předvídatelní. Právě tím je život zajímavý.

12. Přestaňte s litováním.

Zapisujte si nápady, dokud jsou nové. Zaznamenávejte si život, foťte, dělejte si poznámky. Jste-li mladí, ještě budete mít dost času lecčeho litovat. A nejste-li už tak mladí, ale jste živi a zdrávi a nápady vás neopouštějí, čeho byste měli litovat?

13. Nezříkejte se snu kvůli strachu.

Sníte o tom, že napíšete knihu? Tak se do ní pusťte! Rádi byste natočili film? Začněte se učit zacházet s kamerou. Chcete vybudovat vlastní podnik? Spočítejte základní rizika a dejte se do toho! No ano, možná se do toho dáte a ono to nevyjde. Ale když se ani nepokusíte, nevyjde to určitě, bez jakékoli pochyby. Nebojte se. Jednejte.

14. Neobviňujte se, že nedokážete být stále nejlepší.

Sebezdokonalování je dlouhý proces. Každý se může splést. Všichni potřebují odpočívat. Proto si někdy dopřejte čas k odpočinku a pak se vraťte na správnou cestu.

=========
Vynulování a generální úklid života
Deset lží, kterým vás nutili věřit