Neštvěte Vesmír!

Někdy si představuji, že tam nahoře, na nebesích, působí takový mladý tvůrčí kolektiv. Má dobrou práci. Kreativní. Pomáhá lidem naplňovat jejich sny.

Každé pondělí v 9 se sejdou nad plánem a posuzují aktuální sny. Šéf seznamuje spolupracovníky s novými přáními a touhami, které se k nim dostaly z planety Země, všichni si zapisují do diářů a ukládají do notebooků. Kupříkladu tadyhle Petr z Nesvačil se chce stát spisovatelem, Patrik z Libně touží po slávě hotelového chefa a Katka z Napajedel chce být profesionální fotografkou…

Když šéf všechny se vším do podrobností seznámí, nasadí klasickou optimistickou tvář dobrého lídra a s nadšením zvolá: «Tak to je všechno, dámy a pánové, jdem na to! Jsme skvělý tým, samí profesionálové, tak do toho!»

A už to jede. Vymýšlejí úžasné, přímo neuvěřitelné scénáře a příběhy. Přesně vypočítávají čas, místo i konkrétní události, aby někoho seznámili s potřebnými lidmi za vhodných okolností. Sestavují náležitý plán a odpovídající časový rozvrh. Synchronizují postup jednotlivých skupin, aby se realizace snu Péti z Nesvačil náhodou negativně nekřížila s kuchařským sněním libeňského Patrika. Přímo cizelují podrobnosti fotografické kariéry slečny z Napajedel. Odvádějí opravdu grandiózní práci. Celé noci nespí, nevidí rodinu ani milovaného pudlíka. A slibují si, že až tuhle práci dokončí, docela určitě už požádají šéfa o dovolenou.

Konečně je všechno schváleno. Všechny příslušné kompetentní instance všechno podepsaly.

Nastává den D. V kalendáři ho mají zatržený červeně. Astrologický odbor dal své požehnání. Blíženci jsou v Beranu, všechno je, jak má být.

A tam dole někdo odchází z domova. Vtom si uvědomí, že zapomněl klíče. Než si pro ně doběhl a vrátil se zpátky, autobus mu ujel. V zaměstnání má strašného šéfa, prostě kanibala. Raději volá taxíka, ačkoli je mu jasné, že za něj dá poslední hotovost, kterou má. S mizernou náladou se usadí na sedadle. Taxíkář vycítí napětí a aby trochu naředil dusno, které se zákazníkem navštívilo jeho vůz, pouští hlasitěji rádio. Moderátor rozverně ohlašuje Taylor Swift a její «The Best Day». Pasažér žádá taxikáře, ať to vypne nebo naladí jinou stanici. Na jiné stanici vysílají reklamy a inzerci. Jakásiumělecká škola vypisuje nový nábor studentů. Adresa tam a tam, telefon takový a takový. Telefon opakují dvakrát. Taxikář říká: «ojo, hledají nový Rembranty. Moje neteř taky skvěle maluje. Je jí teprve pět a každý říká, jaký má talent».

Pasažér mu smutně odpovídá: «Hm, já jsem taky jako malý dobře kreslil».

Rádio opakuje oznámení o náboru do umělecké školy.

A nahoře na nebi na to všichni koukají se zkříženými prsty. Nikdo se ani nehne. Nikdo nejde na záchod. Nikdo se nenapije z kelímku kávy. Nikdo ani nedýchá. I ta moucha ustrnula v letu.

Pasažér si zapisuje telefonní číslo do notesu.

Celá kreativní skupina si hlasitě oddechla. Otevírá se šampaňské. Všichni tleskají a hlasitě se smějí. Dva blázni se dokonce dali do tance. A někdo využil příznivé a radostné vlny a požádal konečně kolegyni o rande.

Pasažér z taxíku přichází večer domů. Vypráví všechno ženě. Žena odpovídá: «Prosím tě, co je to zas za nápad? Vždyť je to úplná hloupost»

A dotyčný se zarazí: «Vždyť má pravdu, co mě to napadlo? Je to blbost. Má pravdu. Nekreslil jsem pořádně odmala. Nojo, myslíval jsem na to, vzpomínal, jak mě chválili… Dokonce jsem si chtěl koupit nějaké štětce. Pak jsme nějak neměli peníze… Jak bych tam mohl jít? Co bych jim řekl? Ukázal? Leda by se mi vysmáli…»

Nahoře na nebi všichni sborem křičí: «Co to je za skandál, tohleto?! Jak je to možné?!»

Kdosi pateticky smetl všechny papíry, co měl na stole: «Já takhle víc už nemůžu dělat! To se prostě nedá!»

Rande bylo zrušeno.

Vrchní šéf si volá vedoucího oddělení plnění snů na kobereček. Žádá o okamžité vysvětlení. Kdo to zavinil? Co nebo kdo se nevzal v úvahu? Která tupá hlava podcenila okolnosti?

Následuje detailní rozbor operace, krok za krokem.

A zkrouhnutí prémií.

A zákaz dovolených.

Pudlík doma teskní s celou rodinou.

Takže vám říkám – neštvěte Vesmír. Ty lidi tam se fakt snaží. Dělají bez přestávky a bez dovolených.

=========
20 zákonů vesmíru, kterým se nikdo nedokáže vyhnout
Jak nás Vesmír učí. Pravidlo tří signálů.