Nebojte se říkat lidem těchto 10 vět!

1. «Ublížil/ublížilas mi».

Nebojte se dát někomu najevo, že se vás bolestně dotknul. Pokud je to člověk pro vás důležitý, je třeba si ujasnit vzájemný vztah a zbytečně v sobě nehromadit pocity křivdy a ublíženosti. Ty by mohly způsobit výbuch emocí, který vaše vztahy poškodí ještě více.

2. «Neměl/Neměla jsem pravdu».

Na druhé straně nemá ani smysl se bát přiznat, že jste neměli pravdu, zmýlili jste se, že něco je vaše vina. Může vám to připadat těžké, ale ulehčení, které vám to přinese, stojí za to. Nehledě na očistný význam této schopnosti pro vztah jako takový.

3. «Ne».

Učit se říkat «ne» je proces pomalý a postupný, může však změnit celý život. Čistě ze zvyku přitakáváme «ano» na tolik věcí, že někdy zapomínáme, s čím vším jsme to vlastně vyslovili souhlas. Když říkáme «ne», když umíme jasně a rozhodně odmítnout, vyhýbáme se stresu a řadě nežádoucích okolností.

4. «Nesouhlasím».

Naučte se nesouhlasit. Říkat, co si člověk myslí, čemu nevěří, nebo bránit to, o čem je naopak přesvědčen, není žádný zločin. Naopak. Je to přímo povinnost. Občas je totiž třeba dát lidem najevo své mínění, aby věděli, s kým mají tu čest.

5. «Mám toho dost».

Jestliže už dál nemůžete nebo nechcete něco snášet, musíte to dát jasně najevo. Lidé musejí vědět, jaké pocity ve vás vyvolávají, když překročí jisté meze. Musejí mít jasno v tom, že nehodláte snášet jejich špatné jednání.

6. «To není vaše věc».

Máte plné právo hájit svůj osobní prostor i osobní život. Pokud snad lidé dávají najevo, že by rádi zaujali nějaké místo ve vašem životě, můžete jim dát zdvořile znát, že je tam bohužel nikdo nečeká a nechce, že si však ceníte jejich zájmu a účasti.

7. «Nevím».

Lidé jsou ochotni říci snad všechno, ale strašně neradi pronášejí jednoduché slovo: «Nevím». Je to zvláštní, vždyť všichni se po celý život neustále učíme a nikdo nikdy nemůže znát všechno. Nikdo nezná odpovědi na všechny otázky, i když snad některé z nich mohou jiným připadat evidentní. Nebojte se říci, že něco nevíte. Tak jedná chytrý a čestný člověk.


8. «Bojím se».

Lidmi nás dělá právě naše zranitelnost. Nebojte se říci, že máte z něčeho strach, nebojte se dát najevo obavy. Ostatní z toho pochopí, že jste poctiví sami k sobě i k nim a že vám mohou pomoci a podpořit vás.

9. «Rád/ráda bych byl/byla chvíli sám/sama».

Vyžádat si čas jen pro sebe sama, aby nás nic nerozptylovalo a nerušilo a mohli jsme se zamyslet nad svým životem, je nutnost. Je to proces sebeočisty, proces uzdravení vlastní duše. Každý občas potřebuje čas na dobití baterek a ujasnění životních priorit. Nebojte se požádat o osobní čas a prostor ani své nejbližší.

10. «Mám tě rád/ráda».

Nemáte žádnou záruku, že vám takto oslovený člověk odpoví stejně, jestliže jsou však vaše city takové, jestliže tak promlouvá vaše srdce, seberte odvahu, abyste tato slova vyslovili. Nikdo z nás neví, co přinese zítřek. Tahle tři slova mohou všechno změnit.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
S nikým se nesetkáme náhodně: 3 druhy mimozemského spojení
Komu se včas vyhnout