Láska vždycky vyhrává aneb dvanáct poučení z dvanácti let manželství

laska-vyhrava

Za dvanáct let manželství jsme my dva už zažili leccos.

Brali jsme se, než jsem dokončil studia. Žena brzy otěhotněla. Dokončil jsem školu a přišlo miminko. Pak dva potraty. A další čtyři děti. S příchodem toho nejmladšího jsme měli pět dětí ve věku do osmi let.

Postupně jsme si pořídili čtyři domy. Mezi tím jsme si jeden pronajímali. Taky jeden byt. U čtyř různých společností jsem vystřídal pět různých zaměstnání. Bydleli jsme postupně ve čtyřech městech.

V mnohém náš život probíhal opravdu zrychleně. A v průběhu oněch dvanácti let jsme mnohé zjistili. O sobě samých i jeden o druhém. O tom, jaký význam má manželství a proč stojí za to o ně bojovat. Když jsme se brali, byli jsme mladí a zamilovaní. Má nastávající mi řekla „ano“, když nám bylo jen něco málo přes dvacet. Na manželství jsme vůbec nebyli připraveni.

Po dvanácti letech jsme si o manželství ujasnili dvanáct věcí:

1. Snaha rozdělit si povinnosti striktně 50 na 50 vede jen ke zklamání

Po určitou dobu jsme manželství brali jako hru. Soutěž svého druhu. Když já udělám tohle, ty musíš udělat tamto. Sejít se musíme v půli cesty. Když uděláš dvacet věcí ty, udělám dvacet věcí i já. Jak říkám, bylo to něco jako hra. Jenomže opravdovou snahu prokážete teprve tehdy, když jeden z vás do půli cesty zkrátka dojít nemůže. A ten zbývající kus musí ujít jen jeden. Přičemž poměr může být třeba i 90 ku 10, je-li jeden z partnerů nemocný nebo má depresi.

Nedívejte se na manželství přes čísla. Nepočítejte si skóre. Protože tak vždycky někdo prohrává.

2. Nechte si v životě místo pro Zážitky

Na samém začátku známosti s Brooke jsem se fakt děsně snažil. Chodili jsme na dlouhé procházky, večeřeli při svíčkách, dělal jsem všechno, abych si ji získal. Jak se potom valily roky a povinnosti, nechal jsem oheň mezi námi mnohokrát málem uhasnout. Bojovat o to, aby tenhle oheň neuhasnul, nemusíte zrovna hned cestou do Paříže. Nečekaně si vyrazit do nějakého hotelu, najmout na večer chůvu k dětem, nebo jen vlastnoručně napsat krátký něžný dopis, dvě věty – i takovou formu to může mít.

Naučte se v manželství vytvářet a oceňovat Zážitky.

3. Ze všeho nejdřív vždycky líbejte

Určitě v tom nejsem žádný mistr, přesto ale vždycky Brooke políbím hned, jak přijdu domů. Ještě před tím, než dám pusu našim dětem. Tyhle zdánlivé drobnosti mají veliký význam. Je pro mě opravdu moc důležité, abych byl skvělý otec. Ale ještě větší důležitost pro mě má, abych byl skvělý manžel.

Jinak bychom se totiž mohli proměnit v sousedy v domě, kteří společně vychovávají děti.

4. Výdrž – to je často ten nejlepší popis lásky

Když jsme byli novomanželé, bylo opravdu velmi snadné Brooke milovat. A pro ni bylo snadné milovat mě, dokud všechno bylo v pohodě. Daleko těžší však je bojovat o lásku, když ztratíte dítě. Nebo se ocitnete v těžkém finančním propadu. Nebo když se přiznáte k nějaké své opravdu nehezké tajnosti. Pohádky se hodí leda tak do kina, reálný život člověku často podrazí nohy, je chaotický a nedá se předvídat.

Vydržte, až přijdou zlé časy.

5. Opravdový život se skládá z malých okamžiků

Narození dítěte, vysněné bydlení… Významných událostí je v manželství dost. Většina dní je však všední rutinou. Já osobně se obviňuju, že jsem propásl spoustu malých okamžiků – chodil jsem místo toho do práce, abych získal ještě víc. Dnes už jsem pochopil, že život se skládá především z těch nevelkých chvil, zdánlivě nedůležitých okamžiků.

Dneska se učím milovat cestu stejně silně, jako její cíl.

6. Blízkost a přítomnost není totéž

Přijít domů dřív, najmout chůvu, abyste se ženou mohli jít na rande nebo dokonce jet na dovolenou, to je všechno bezvadná věc. Ale být si blíž fyzicky ještě neznamená být si blíž citově. Pro mě emocionální blízkost znamená, že místo zírání do i-phonu se budu dívat do očí své ženě a místo prohlížení Instagramu a čtení zpráv na Twitteru budu poslouchat její srdce.

Máte-li možnost být si nablízku fyzicky, snažte se také být si blízko citově.

7. Srovnávání kalí každou radost

V dnešní době mají lidé hloupý zvyk vystavovat na sociálních sítích patřičně přelakovanou fasádu vlastního života. Pokud tomuhle uvěříte, může se vám stát, že vaše manželství vám začne připadat jako stojatá voda. A že například támhle sousedovic mají manželství mnohem povedenější. Už jenom tím, že někdo začne srovnávat bankovní konta, domy a byty, chování dětí a svoje manželství s ostatními, zadělává si na chmury na vlastním čele. Zbavuje sám sebe radosti.

Vždycky bude někdo mít něčeho víc nebo něco lepšího. No a co? Tuhle hru nikdy nehrajte.

8. Jistěže každý z vás může kdykoli manželství nechat plavat

Každý zná manželství, která vyústila místo oslav do bolesti. Skončila rozvodem místo valčíku při padesátém výročí svatby. My s Brooke moc dobře víme, že jsou dny, kdy by bylo mnohem lehčí to vzdát, než se dál snažit. A víte co? Každý den znovu si vybíráme jeden druhého.

Stejně jako dřív jsme k sobě poctiví, když jeden z nás nemá pravdu. Protože to stojí za to.


9. Ve prospěch toho druhého vezměte iniciativu do vlastních rukou

Často doma rozebíráme, jestli patříme k těm, co více berou, nebo co víc dávají. Dáváme, nebo poskytujeme? Nebo jsme takoví, že jen bereme a využíváme?

Jsem si jist, že daleko lepší je prožít život, ve kterém děláš všechno pro blaho toho druhého.

10. Žijte společně

Manželství je složitá a náročná věc, zároveň však je nádherné a stojí za to. Žije-li člověk sám a izolovaně, vždycky ho to svádí, aby se vzdal. Ale obklopený svou rodinou a přáteli, kteří znají jeho silné i slabé stránky, kteří vědí, jak se snaží, cítí neustálou podporu.

11. Odpustíš mi?

Připusťme otevřeně, že v manželství bývá jeden ke druhému nespravedlivý častěji, než jsme vůbec ochotni si přiznat. V rámci vytáček si lžeme, zapomínáme důležitá data a vzkazy a pak se vztekáme. Příkladů by byla spousta. Místo co byste vinu házeli na druhého nebo se vyhýbali zodpovědnosti, zeptejte se: „Odpustíš mi?“. Vaše manželství to posílí.

Právě tahle otázka, daleko více než obvyklé „Promiň“, vede k usmíření.

12. Láska vítězí

Tenhle seznam by mohl být velmi dlouhý. Nemluvil jsem o věcech jako jsou čestnost, potřeba najít čas a nápad na rande „jako kdysi“, umění zdůraznit a ocenit silné partnerovy stránky. Ale ani všechny seznamy světa neupevní manželství víc, než láska. Protože láska konec konců zvítězí nade vším. Překoná každou pochybnost, každou obavu.

Láska nás inspiruje a vede k velikým činům. Láska vždycky vyhrává.

Justin Ricklefs

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Jak si vybrat partnera
16 věcí, které se změní, až opravdu potkáte toho svého