Jedenáct výhod minimalistického životního stylu

minimalism

Méně znamená lépe. Právě teď probíhá ve světě revoluce. Nikoli politická: lidé poprvé v historii mají možnost zvolit si způsob života.

Lidé, kteří jsou na špici sociálního pokroku, se stále častěji stávají minimalisty. Mají kuráž změnit svůj život tak, aby byl prostý a příjemný.

Minimalismus jako životní způsob se stává stále populárnějším mezi lidmi ve věku 20+ a 30+. Co minimalismus vlastně znamená? Minimalisté v podstatě chtějí zříci se honby za věcmi a spotřebitelskými úvěry. Domnívají se, že mnohem rozumější je věnovat čas lidem a vztahům, nikoli věcem a práci, za niž se získávají prostředky k jejich nákupu.

Stále více moderních mladých lidí má za to, že kvůli snu je možné obětovat komfort a kvůli rodině večerní a noční práci v kanceláři.

Být minimalistou je těžké. Člověk si musí neustále uvědomovat, co se děje a připomínat si, že nemá dělat zbytečné nákupy. Na druhou stranu, právě teď je vhodný čas k vyzkoušení možnosti připojení k tomuto novému kultu.

Výhod bude víc než dost. Všem se nám zdá, že máme málo času. Budeme-li příliš pracovat, nezbyde nám čas na rodinu. A budeme-li pospíchat domů na večeři, nic nevyděláme a svou rodinu odsoudíme k chudobě. Je to ale mnohem jednodušší. Stačí neplýtvat časem na nejrůznější maličkosti, které za to nestojí.

Mluvím o té čtvrthodině, kterou vám trvá rozhodnutí, jaké džínsy obléci a jaká se k nim hodí košile. Pokud si přikoupíte ještě nějakou tu desítku věcí, bude vám volba trvat ještě déle. Váš život bude o to složitější.

Krátce řečeno, pokud přestanete vyhazovat peníze a utrácet čas na kdejakou pitominku z konzumního ráje, zbydou vám nejenom peníze na cestování nebo zábavu. Získáte také čas na promyšlené utrácení času.

Když pochopíte hodnotu času, pochopíte všechno. Umět si vážit vlastního času a umět ochránit svůj životní prostor před všelijakým harampádím a krámy, to je klíč k pochopení krásy tohoto světa.

Musíme se konečně probrat a uvědomit si, že krása našeho světa je v našich rukou a vše, co musíme udělat, je věnovat jí pozornost. Změny, k nimž dojde ve vašem životě poté, co pochopíte, jakou spoustu času utrácíte bez efektu, vám budou připadat neuvěřitelné.
Budete-li čas vydávat pouze na to, co pro vás představuje skutečně velkou hodnotu, váš život bude krásný.

Jedenáct důvodů, proč udělat z minimalismu základ své životní filosofie:

1. Méně stresu.

Budete-li mít v každodenním životě méně starostí, umožní vám to soustředit se na opravdu důležité věci a myšlenky. Nebudete mít hlavu zatíženou zbytečnostmi.

2. Ochota vzít na sebe podnikatelské riziko.

Čím méně věcí budete mít, tím více volných peněz získáte. Takže dříve nebo později vás napadne je investovat.

Minimálně budete přesvědčeni, že alespoň po nějakou dobu (alespoň šest měsíců) dokážete žít i bez práce. Kdo ví, k jakým výsledkům vás v životě může tohle přesvědčení přivést.

3. Pochopíte, že to hlavní v životě je láska.

Když budete mít méně povinností, budete mít více času na rodinu. Naučíte se si času s ní stráveného vážit.

4. Více přátel.

Minimalismus a schopnost spokojit se v materiálním slova smyslu s málem vám umožní být dostupnější pro své přátele. Budete na ně mít víc času.

5. Cestování nalehko.

Pro mnoho lidí se i krátká dovolená na Krétě může proměnit ve skutečné peklo. Kolik věcí je třeba připravit a kolik zařídit, na nic nezapomenout, nakoupit léky a zaplatit roming, v práci všechno zorganizovat…

Jakmile si uvědomíte, že všechno, co potřebujete na týden života v subtropech, se vejde do batohu, získáte svobodu pohybu.


6. Zdravé tělo

Minimalisté vědí, že je třeba se o sebe starat. A že je třeba si na sebe vždycky udělat čas.

7. Více jistoty.

Obvykle si minimalisté na zdraví nestěžují a dokážou se soustředit na důležité osobní nebo pracovní projekty. To je vede k víře, že si lépe než druzí dokážou poradit s výzvami života. A je to pravda.

8. Více úcty k lidem.

Minimalistický způsob života lidem umožňuje lépe si uvědomit svůj potenciál. Je tedy pro ně jednodušší seznámit se s lidmi podobných vlastností.

9. Štěstí vám přinesou maličkosti.

Postel, na které spáváte, jídlo v ledničce a zaplacená permanentka do fitka vám připomenou, že zdaleka ne všichni lidé mají to, co vy. Tyhle myšlenky vás budou vám přinesou trochu více štěstí a klidu.

10. Uvidíte možnosti tam, kde je jiní nevidí.

Většina skvělých byznys projektů zkrachuje proto, že zakladatelé začali utrácet příliš mnoho peněz. A příliš rychle.

Naučíte se dělat všechno s minimálními výdaji a maximální rychlostí.

11. Budete se často usmívat.

Až porozumíte, že většina vašich problémů jsou v podstatě maličkosti, přestanete se zneklidňovat a začnete žít.

=========
Zbavte se všech starých krámů
Proč je třeba zbavovat se toho, co je staré