Jak si zamilovat sám sebe a žít v harmonii se sebou?

Kdo z nás by se nechtěl probudit svobodný, šťastný a přirozený, oči naplněné láskou k sobě i okolnímu světu? Kdo by nechtěl mít potěšení sám ze sebe a všech radostí barvitého a do neznáma plynoucího života? Ano, mít potěšení z toho, že je jedinečným, neopakovatelným božím stvořením, které si zaslouží to nejlepší.

Změňte sami sebe, zamilujte si sami sebe a svět kolem vás se promění. Tahle slova už nejednou slyšel snad každý z nás. Ale je milovat sám sebe skutečně tak jednoduché? Proč potom, když slyšíme nějaké ponižující či jedovaté poznámky na svoji adresu, často s nimi souhlasíme a automaticky je na sebe vztahujeme jako oprávněné?

Podobné hlasy například „upřímně to s námi myslících sousedek“ nebo jiných podobných dobráků nás v podobě dozvuků dětství či dospívání mohou po velmi dlouhou dobu a někdy i po celý život zbavovat radosti být sami sebou. Zafunguje tu svého druhu obranný mechanismus chránící citový svět, zároveň však zbavující radosti z pocitu svého vlastního „já“. Lásku k sobě si někdy asociujeme s láskou jiných lidí k nám. Závislost na cizím mínění a cizím hodnocení je nejspíš hlavní příčinou naší nelásky k sobě. Jak se však zbavit zvnějšku vnucovaného názoru na sebe a zamilovat si své vlastní „já“? Chci vám nabídnout některé rady, podle mého názoru ty jedině správné a umožňující východisko ze složitého životního problému „nelásky k sobě“. Pomohou vám z něj vybřednout, abyste si konečně uvědomili strhující krásu života.

  1. „Mají mě rádi a cení si mě natolik, nakolik se mám rád já sám a nakolik si já sám cením sebe sama“. Tahle věta se pro vás musí stát jediným správným životním heslem na cestě lásky k sobě. Sami se pak dokážete stát zdrojem radosti a lásky.
  2. Nikdo není dokonalý. Jak zní svou pravdivostí zdrcující poslední věta slavné komedie „Někdo to rád horké“? „Nikdo není dokonalý“. A není to snad pravda? Zamilujte si sebe sama takového, jaký jste. Nikdy a nikomu nedovolte, aby vás shazoval, urážel nebo ponižoval. Ještě přesněji – nepřipusťte, aby si mohl myslet, že se mu snad něco podobného povedlo.
  3. Nesrovnávejte se s jinými lidmi. Jste zcela jedineční a neopakovatelní. Milovat sám sebe znamená chovat se k sobě s láskou.
  4. Přijměte své nedostatky: slabosti mohou v určité situaci zazářit daleko jasněji než kdovíjaké přednosti.
  5. Zdokonalujte se. Vždycky máte šanci být lepší. Mít se rád znamená stále na sobě pracovat.
  6. Nemyslete na to, co si o vás myslí jiní. Oni sami mají dost práce s přemýšlením o tom, co si o nich asi myslíte vy. Ostatně, co si o vás kdo myslí, to je jeho věc. Ať si s ní počne, co chce. Utvářejte si své vlastní, kladné mínění o sobě.
  7. Chvalte se za každý sebemenší úspěch. Opakujte si: „Jsem prostě skvělý!“ A buďte si jisti, že JSTE SKVĚLÍ!
  8. Jednejte na základě svých vlastních vnitřních pohnutek. Pak nebudete mít pocit, že jste něco nedělali ze své vlastní vůle. Važte si svých vlastních myšlenek, přání a snů.
  9. Snažte se nepodléhat ničímu vlivu a svá rozhodnutí přijímat samostatně. Lépe tak dokážete ocenit svůj vlastní význam a důležitost.
  10. Buďte sami sebou: říkejte a dělejte to, co sami pokládáte za potřebné. Samozřejmě se při tom nijak nedotýkejte zájmů jiných lidí.


Pokud tohle zvládnete, proměníte se přímo před očima. Svět se nezmění, nezalije se růžovou barvou a nenaplní rajskými vůněmi. Změníte se vy, váš přístup k němu. Stanete se zdrojem lásky, radosti, světla, harmonie a síly. Učit se mít se rád je příjemná věc. Otevře vám to spoustu podivuhodných objevů. Zjistíte, že svět je nádherný. Poznáte, že právě vy jste v tom světě tím nejkrásnějším. Budete s ním žít v harmonii a budete žít v harmonii se sebou. To je obrovská radost a životní štěstí.

Zdokonalujte se a hledejte sami sebe. Hledejte lásku k sobě. Pouze když sami sobě porozumíte, dokážete se přijmout takoví, jací jste a dokážete si sami sebe zamilovat. Mít se rád a mít potěšení ze života je pro člověka stejně přirozené, jako je pro ptáka let na obloze. Tenhle svět je tu pro vás, tenhle život je tu pro vás a také láska tu čeká na vás!

=========
Vaše myšlenky formují váš osud
Pořádek ve svém životě – na co zaměřit svou pozornost