Ranní rituál štěstí


Běžné zachmuřené ráno… Budík nezazvonil. Zatím co jste se bleskem sprchovali, připálila se vám snídaně. Děti nechápou, proč by se měly chystat do školy. Auto nechce startovat. Kvůli tomu jste propásli důležitý hovor… Co si počít, když jde od rána všechno na štorc? Shawn Anchor, americký odborník v oboru pozitivní psychologie, je si jist, že stačí dvacet minut, aby se všechno vrátilo k normálu.

Autor knihy „Výhoda spokojenosti“ (2014, Anag) je přesvědčen, že štěstí vede k úspěchu. Navrhuje postup umožňující naladit se hned od rána pozitivně a dosáhnout takzvané výhody spokojenosti – emocionální ochrany před stresem a každodenními trablemi.

Mozek nabitý radostnými pocity si lépe poradí s intelektuálními výzvami, tonizuje tělo a napomáhá zvýšení profesní výkonnosti o 31 procent.

Pět kroků k úspěšnému šťastnému dni.

1. Dvě minuty na příjemné vzpomínky

Mozek se dá snadno oklamat – nerozlišuje mezi skutečnými dojmy a fantazií. Najděte si volné dvě minuty a vezměte si tužku. Do detailu popište ten nejpříjemnější dojem za posledních čtyřiadvacet hodin a prožijte ho znovu.

2. Dvě minuty na milý dopis

Napište několik vřelých slov tomu, koho milujete, svým rodičům, kolegovi nebo příteli a popřejte jim dobré ráno, nebo složte nějakou příjemnou poklonu. Přinese to efekt 2 v 1: budete se cítit jako dobrý člověk a zároveň posílíte vztah. Co dobrého do světa vypustíme, se nám vždycky vrátí.

3. Dvě minuty na vděčnost

Aspoň tři týdny si den po dni zapisujte tři nové věci, za které jste životu vděční. Naladí vás to na optimistickou vlnu a pomůže zbavit se chmurných myšlenek na vlastní nezdary nebo smůlu. Vzpomeňte si na všechno dobré, co máte. S trochou tréninku se postupně naučíte vidět sklenici nikoli zpola prázdnou, ale zpola plnou. Optimistický pohled na svět vám přinese pocit štěstí. A subjektivní pocit štěstí je, jak dobře víme, vitamínem objektivních skutků.

4. 10-15 minut na ranní rozcvičku

Ranní rozcvička nebo běh z metra do kanceláře, vám přinese hned dvě výhody najednou. Energický pohyb, i kdyby to bylo jen deset minut, vyplavuje v mozku endorfiny. Tyto hormony štěstí snižují stres a zlepšují myšlenkový výkon. Krom toho tímto způsobem soustředění na svoje tělo obracíte pozornost k vlastním potřebám a stimulujete své sebevědomí.

5. Dvě minuty na meditaci

A konečně pár minut poseďte a meditujte, dejte si do pořádku myšlenky, naslouchejte vlastnímu dechu. Meditace zvyšuje soustředěnost. Okolní svět vám bude připadat hezčí.

A ještě jedna rada do startu dobrého pracovního dne: nezačínejte ho čtením zpráv či vzkazů na sociální síti. Ráno je čas uvědomění a plánování. Musíte si promyslet vlastní cíle a úkoly a nerozptylovat se desítkami témat nadhozených cizími lidmi.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Podvědomí a jeho vliv na lidský život
13 slov, která odpuzují štěstí